NEWS:

Aktualności

Relacja z 63. Naukowej Konferencji Pszczelarskiej

Relacja z 63. Naukowej Konferencji…

Relacja z 63. Naukowej Konferencji Pszczelarskiej Fot. Teresa Kobiałka …

Relacja z 63. Naukowej Konferencji Pszczelarskiej
z Polski

Relacja z 63. Naukowej Konferencji…

wtorek, 21 kwiecień 2026

Relacja z 63. Naukowej Konferencji Pszczelarskiej Fot. Teresa Kobiałka …

Relacja z IX Ogólnopolskiej Konferencji Pszczelarskiej „Weterynaria dla pszczelarstwa”
z Polski

Relacja z IX Ogólnopolskiej Konferencji…

piątek, 17 kwiecień 2026

Relacja z IX Ogólnopolskiej Konferencji Pszczelarskiej „Weterynaria dla pszczelarstwa” Fot. Teresa Kobiałka …

Relacja z IX Pszczelarskiej Konferencji Młodych Naukowców
z Polski

Relacja z IX Pszczelarskiej Konferencji…

poniedziałek, 13 kwiecień 2026

Relacja z IX Pszczelarskiej Konferencji Młodych Naukowców Fot. Teresa Kobiałka …

Ruszyły dopłaty do przezimowanych rodzin pszczelich
z Polski

Ruszyły dopłaty do przezimowanych rodzin…

czwartek, 02 kwiecień 2026

Ruszyły dopłaty do przezimowanych rodzin pszczelich Fot. Freepik 1 kwietnia 2026 r. rozpoczęto…

Darmowy webinar B-Thenet: Najlepsze praktyki pszczelarskie w Twojej pasiece!
z Polski

Darmowy webinar B-Thenet: Najlepsze praktyki…

czwartek, 19 marzec 2026

Darmowy webinar B-Thenet: Najlepsze praktyki pszczelarskie w Twojej pasiece! Fot. Freepik W czwartek…

Czasopismo Pasieka

W ostatnim numerze:

Pasieka 3/2026

W tym wydaniu piszemy o wychowie matek pszczelich na własne potrzeby oraz o rozwoju rodzin na rzepaku w kontekście zmian klimatycznych. Przyglądamy się także globalnym wyzwaniom – od wieści z Australii dotyczących inwazji dręcza pszczelego, po problematykę chińskiego wosku i węzy polipropylenowej. W nowym cyklu „Pasieka pod lupą” wyjaśniamy zawiłości kontroli działalności pasiecznej, a także odpowiadamy na pytanie czytelnika dotyczące umieszczania flagi Polski na etykiecie miodu. Życzę Państwu przyjemnej lektury!

Redaktorka naczelna
Teresa Kobiałka


W Biblioteczce Pszczelarza z Pasją polecamy:

Miody pod lupą

Miód jest głównym, najbardziej cenionym i najpopularniejszym produktem pszczelim. W zależności od terminu zbioru, a tym samym pożytku, z jakiego korzystają pszczoły, można pozyskać miody odmianowe. Różnią się nie tylko składem, ale i właściwościami zdrowotnymi i walorami smakowymi.

Z książki dowiesz się, jaki jest skład chemiczny miodu i jak poszczególne jego składniki wpływają na nasz organizm oraz w jakich dolegliwościach sprawdzą się poszczególne rodzaje patoki. Poznasz też wymogi prawne, jakie musi spełniać ten produkt. Ponadto książka zawiera unikalne fotografie pyłków kwiatowych wykonane w dużym powiększeniu.


Porady pszczelarskie

Porady pszczelarskie

Znajdziesz tu bogaty wybór artykułów dotyczących opieki nad pszczołami, pielęgnacji pasieki, przygotowania pszczół do zimowli, walki z chorobami takimi jak warroza, a także wskazówki, jak skutecznie promować i rozwijać własną pasiekę. W poradach zawarte są także informacje o najlepszych roślinach miododajnych, technikach zapakowania miodu oraz praktyczne wskazówki dotyczące narzędzi i akcesoriów pszczelarskich. Kategoria ta to kompendium wiedzy, które wspiera rozwój pasiek i pomaga utrzymać zdrowe, silne rodziny pszczele przez cały rok.

Skup miodu

Aktualności z Polski

z Polski

Poniżej znajdą Państwo aktualny przegląd wydarzeń z polskiej sceny pszczelarskiej.


Skup miodu

i ze świata

ze świata

Przeszukujemy dla Was zagraniczne media ...


Strach zamknięty w słoiku. Czyli fakty o jakości importowanego miodu

strach zamknięty w słoiku z miodem

Zdjęcie: freepik

Narracja mająca zaszkodzić przeciwnikowi oparta na kłamstwie i strachu może dać bardzo złe efekty. Jeśli prawda wyjdzie na jaw człowiek, którego próbowaliśmy przekonać do swoich racji, całkowicie się od nas odwróci, jako od osoby niegodnej zaufania. Pszczelarze utrzymują, że miody zagraniczne są zanieczyszczone dużymi dawkami pestycydów, chociaż nowe kontrole Głównego Inspektoratu Weterynarii wykazały coś przeciwnego – zagraniczny miód spełnia normy. Ta wiadomość pójdzie dalej w świat. Jak więc rozmawiać z klientem, by nam ufał?

Analizy mówią jasno – obcy miód spełnia normy

Główny Inspektorat Weterynarii przekazał, że kontrole graniczne miodu z innych państw, wykonane w 2022 nie wykazały żadnych uchybień pod względem bezpieczeństwa. Na całej granicy zewnętrznej Unii Europejskiej skontrolowano 1181 przesyłek miodu, które pochodziły z krajów trzecich i docelowo trafiały do Polski. Urzędowi lekarze weterynarii pobrali 228 próbek miodu do badań pod różnym kątem (łącznie skontrolowano więc partie miodu o masie brutto ok. 30 000 ton). Podobnie rzecz wyglądała w 2023 – skontrolowano 909 przesyłek miodu na całej granicy zewnętrznej UE, tym samym sprawdzając ponad 25 000 ton patoki. Do badań pobrano 221 próbek. Produkt sprawdzano organoleptycznie, ale też specjalistycznie, laboratoryjnie. Wszystkie próbki przeszły kontrolę pozytywnie.

Te wyniki nas nie zaskakują. O podobnych analizach pisaliśmy TUTAJ. Te dane potwierdzają badania przedstawione podczas tegorocznej Naukowej Konferencji Pszczelarskiej w Puławach przez zespół naukowców dr hab. Teresy Szczęsnej. Przedstawiono wyniki analizy ukraińskiego miodu i chociaż był on słabszej jakości, chociażby pod względem zawartości białek aktywnych enzymatycznie (spadek wartości liczby diastazowej, mniejsza zawartość proliny), to zawartość pestycydów była niska. Nie można więc prowadzić narracji, rozmawiając z klientem, że miód z innych krajów jest np. trujący. Opieramy wtedy relację na kłamstwie, a to ma przecież krótkie nogi.

Ale to polski jest lepszy!

Czy naprawdę musimy straszyć ludzi „złym chińskim miodem”? A co się stanie, gdy usłyszą w wiadomościach, że rzetelna instytucja przeprowadziła analizy takiego miodu i nie wykazała nieprawidłowości? Utrata zaufania to najgorsze, co może się stać w relacji klient-sprzedawca. Dlatego mówiąc o pszczołach, nie szafujemy hasłami „że gdy wyginą, to ludzkości pozostaną cztery lata życia”, bo to kłamstwo. Przedstawiamy prawdę, czyli fakt, że jeśli pszczoły wyginą, to żywność zdrożeje. I takie argumenty też przemawiają do wyobraźni.

Poza tym podczas rozmów o polskim miodzie mamy asa rękawie – miód od polskiego pszczelarza i pszczelarki, pozyskany blisko domu, ma o wiele więcej zalet niż miód importowany. Jakich?

  1. Jest świeży, smaczny i po prostu lepszy. Wspomniany problem ze spadkiem właściwości prozdrowotnych miodu ukraińskiego wynikał z tego, że miód ten prawdopodobnie był dłużej magazynowany. Miody kupowane bezpośrednio u pszczelarzy, polskie, zwykle nie zalegają na półkach i przebywają króciutką drogę z ula do klienta. Mają więc więcej olejków eterycznych i innych substancji czynnych niż miody, które przebyły morza w kontenerach.
  2. Kupując u pszczelarza klient wspiera lokalny rynek, a złotówka zostaje w Polsce. To ważne dla gospodarki, ale też dla ludzi wokół. Co prawda Polacy żartują, że nie ma większego wroga od sąsiada, ale prawda jest taka, że wolimy wspierać osoby, które znamy niż obcych ludzi.
  3. Kupując lokalne miody klient ma możliwość posmakowania okolicy. Zwłaszcza, jeśli zakupi miód wielokwiatowy.

Te trzy proste stwierdzenia budują pozytywne relacje, oparte na poczuciu czynienia dobra, wspierania własnego zdrowia i lokalnej gospodarki. Takie budowanie więzi w długiej perspektywie jest o wiele lepsze niż opieranie narracji na strachu.

Kupuj Polski Miód!

Jeśli chcesz dotrzeć bezpośrednio do klienta to zachęcamy do wzięcia udziału w kampanii Kupuj Polski Miód. Stworzyliśmy portal na którym każdy za darmo, nawet jeśli nie jest naszym czytelnikiem, może zamieścić swoje dane na miodowej mapie Polski. O szczegółach kampanii pisaliśmy TUTAJ.

 

 Zamów prenumeratę czasopisma "Pasieka"

z Polski


aplikacja mobilna Pasieka24 - pobierz