Zgnilec amerykański znowu daje o sobie znać
Zdjęcie: serhii_bobyk, freepik.
Ten rok dla wielu pszczelarzy nie jest udany. Trudno się dziwić. Od czerwca pogoda nie dopisywała, a wcześniej rośliny nektarowały gorzej, przez suszę. Wstępnie pszczelarze liczą, że w tym roku pozyskają o 1/3 miodu mniej. W dodatku coraz częściej w pasiekach pojawia się zgnilec amerykański.
Dwa ogniska zgnilca wykryto w gminie Szczuczyn, a jedno w powiecie kolneńskim (woj. podlaskie).
– Tak, jak w przypadku ASF, gdy wystąpi zgnilec cała pasieka podlega likwidacji. Dzisiaj trudno powiedzieć, jak będzie wyglądać sytuacja – mówił Tadeusz Klama, starosta kolneński dla Białystok TVP3 – mamy jeden przypadek w Przyborowie od 10 sierpnia. Decyzją wojewody mamy wprowadzone sześciokilometrowe strefy zapowietrzone i będziemy się temu przyglądać bliżej.
Jeśli Powiatowy Lekarz Weterynarii wyznaczy strefę zapowietrzoną w danej miejscowości, to nie można w nich organizować targów i wystaw pszczelarskich z udziałem pszczół, a także przemieszczać rodzin pszczelich, uli i sprzętu pszczelarskiego, a także produktów pszczelich bez zgody właściwego dla miejscowości Powiatowego Lekarza Weterynarii.
Co robić w przypadku wystąpienia zgnilca w pasiece?
Przypominamy, że obecność zgnilca warto zgłaszać do lekarza weterynarii, bo tylko wtedy dostaniemy odszkodowanie. Wykonanie analiz jest bezpłatne. Procedurę postępowania w przypadku wystąpienia zgnilca amerykańskiego określa Ustawa z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt i zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt.
Więcej na ten temat zgnilca amerykańskiego przeczytacie w artykułach przygotowanych przez doktor nauk weterynaryjnych, Annę Gajdę.
Pszczelarskie kompendium wiedzy o zgnilcu amerykańskim cz. 1
Pszczelarskie kompendium wiedzy o zgnilcu amerykańskim cz. 2
Źródło: bialystok.tvp.pl