Zmiany w oznakowaniu miodu: nowe zasady dotyczące informacji o kraju pochodzenia
Zdjęcie: Grzegorz Kosek.
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi ogłosiło 17 października 2023 roku nowe rozporządzenie wprowadzające zmiany w przepisach o znakowaniu środków spożywczych, które opublikowano 13 października tego samego roku (Dz.U. z 2023 r., poz. 2233). Zgodnie z nim, po upływie sześciu miesięcy od ogłoszenia, czyli od 18 kwietnia 2024 roku, zaczną obowiązywać nowe regulacje.
Zmiana ta dotyczy metod wskazywania na etykietach miodów informacji o pochodzeniu patoki z wielu krajów. Wcześniej etykiety mogły zawierać ogólne informacje, takie jak „mieszanka miodów pochodzących z UE”, „mieszanka miodów niepochodzących z UE”, lub „mieszanka miodów pochodzących z UE i niepochodzących z UE”. Po wejściu w życie nowego rozporządzenia, takie oznaczenia przestaną być akceptowalne dla miodów produkowanych (rozlewanych) w Polsce.
Zamiast tego, etykiety będą musiały zawierać nazwę państwa (lub państw), w których miód został pozyskany. Ta zmiana ma na celu ułatwienie identyfikacji pochodzenia miodu i odpowiada na wnioski pszczelarzy, którzy domagali się od Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi takich działań. Rozporządzenie przewiduje również okres przejściowy, pozwalający na obecność na rynku miodu oznakowanego według starych zasad, do momentu wyczerpania zapasów, lecz nie dłużej niż przez 12 miesięcy od wejścia w życie nowych przepisów.