XIX Targi Pszczelarskie i Tradycyjnej Żywności
Zdjęcie: Informacja prasowa
Od 5 do 6 sierpnia 2023 r. odbyły się XIX Targi Pszczelarskie i Tradycyjnej Żywności w Karczowiskach Górnych obok Elbląga. Jak co roku zgromadziły rzeszę odwiedzających. Jednak, co szczególnie ważne, w tym roku w trakcie wydarzenia inaugurowano działalność Centrum Pszczelarstwa „Bez Barier” dla osób z niepełnosprawnościami.
Podczas XIX targów gościliśmy pszczelarzy, związki pszczelarskie, miłośników pszczół, reprezentantów lokalnych władz oraz konsumentów, chcących skorzystać z oferty targów. Odwiedziło nas przeszło 2 tys. osób. Targi miały wyjątkowy charakter, ponieważ w ich czasie odbyła się uroczysta inauguracja działalności Centrum Pszczelarstwa „Bez Barier” oraz ścieżki przyrodniczej „Pszczela edukacja”.
Osoby z niepełnosprawnościami, zwłaszcza ruchowymi, mają wciąż ograniczony dostęp do szlachetnej profesji, jaką jest pszczelarstwo. Dla osób na wózku inwalidzkim jest ono wręcz niedostępne. Ukoronowaniem wieloletnich starań Regionalnego Związku Pszczelarzy w Elblągu, PPHU „Nektar” oraz Fundacji „Apikultura” jest utworzenie Centrum Pszczelarstwa „Bez barier”.
– Centrum Pszczelarstwa „Bez barier” powstało, by likwidować istniejące dzisiaj bariery. Chcemy umożliwiać ludziom, dotychczas wykluczonym, pracę z pszczołami. Zachęcać do dalszego rozwijania zainteresowań poprzez pomoc w tworzeniu małych amatorskich pasiek. Jest to działanie pionierskie w Polsce. Tego typu centrów edukacyjnych, nie ma nigdzie w naszym kraju – mówił pomysłodawca przedsięwzięcia, Waldemar Badeński, który jest Prezesem Regionalnego Związku Pszczelarzy w Elblągu.
Drugim wyjątkowym wydarzeniem targów było udostępnienie szerokiej publiczności wyjątkowej w swoim charakterze, ścieżki przyrodniczej „Pszczela edukacja”. Poświęcona jest ona pszczelarstwu i zagadnieniom związanym z ochroną przyrody. Ścieżka przybliża świat pszczoły miodnej w sposób przyjazny odbiorcom. Czekają na nich tablice edukacyjne, gry interaktywne, pasieka edukacyjna, skansen pszczelarski i 2-metrowa, realistyczna pszczoła, autorstwa rzeźbiarza Jacka Filca Nowakowskiego. Reakcje pierwszych odwiedzających wskazują, że ścieżka się podoba i wzbudza duże zainteresowanie.
Czytaj także: Wielkie otwarcie pasieki na terenie hotelu Ałamów
Na Targach Pszczelarskich, jak co roku, było można zaopatrzyć się w różnorodne miody, miody pitne, wyroby z produktów pszczelich, w tym kosmetyki. Były stoiska z naturalną żywnością. Nie zabrakło bogatej oferty asortymentu pszczelarskiego.
Jak na święto pszczelarzy przystało, nie obyło się bez uhonorowania pracy zasłużonych pszczelarzy, którzy otrzymali oznaczenia i medale. Czekała na nich również biesiada pszczelarska.
Imprezie towarzyszyły koncerty. Słuchaliśmy światowych przebojów muzyki rozrywkowej w wykonaniu Gosi Kornas z zespołem – finalistki programu The Voice of Poland. Szeroki wachlarz standardów muzyki swingowej, jazzu tradycyjnego i bossa novę, zaprezentował Sergiej Kriuczkow Quintet. Swój najnowszy singiel „Bez pszczół”, promowała wokalistka jazzowa, laureatka odcinka „Szansy na Sukces” i uczestniczka The Voice of Poland – Klaudia Borczyk. Artystka jest ambasadorką kampanii społecznej #podziekujpszczole, do udziału w której zachęcaliśmy odwiedzających targi.
Pszczelarzy, którzy rozpoczynają swoją przygodę z pszczelarstwem, a także tych z długoletnią praktyką, zapraszaliśmy na wykłady: „Wybrane zagadnienia z gospodarki pszczelarskiej” (mgra inż. Piotra Nowotnika), oraz „Prawne aspekty działalności pszczelarskiej” (adwokatki Katarzyny Białopiotrowicz). Dla wszystkich odbiorców, niekoniecznie związanych z pszczelarstwem, zaadresowany był wykład – „Dobroczynne działanie produktów pszczelich”, także prowadzony przez pana Nowotnika.
W programie targów znalazły się także prezentacje nowoczesnego sprzętu do prowadzenia gospodarki wędrownej. Specjaliści z Lasów Państwowych pokazywali, jak się dzieje barć. Emocje publiczności wywołała akcja strażaków ściągających z drzewa rój pszczeli. Odbyły się także na familijne warsztaty z tworzenia tabliczek z wosku pszczelego.