fbpx

NEWS:

w wydaniu tradycyjnym (papierowym) strona: 4

W telegraficznym skrócie

Polska

Pszczelarstwo w mieście

» W Rzeszowie i Gdańsku będzie można utrzymywać rodziny pszczele. W centrum Rzeszowa powstanie „Pasieka w sercu miasta” założona przez Rafała i Macieja Szelów z fundacji #TAKdlaPszczół.
Natomiast Gdańsk poszedł za przykładem Gdyni i od niedawna jego mieszkańcy mogą stawiać ule w swoich ogrodach. Ponadto firma Dan Cake z Chrzanowa założyła pasiekę na terenie zakładów, by wspierać lokalną bioróżnorodność.


Fot. Anna Kaczmarz

Zatrucia pszczół, zniszczenia uli

» W lipcu na terenie gminy Bałtów nieznani sprawcy przewrócili i zniszczyli 159 uli z rodzinami pszczelimi. Przestępcy zdewastowali kilka pasiek położonych w odległości kilku kilometrów. Pszczoły padły także w kilku pasiekach w okolicy Szczedrzychowic. Przyczyna śmierci nie jest znana, podobnie jak w przypadku 70 rodzin pszczelich w Łepkach Starych (gmina Olszanka w powiecie łosickim), które umarły w czasie kwitnienia wiśni.

Złodzieje uli zatrzymani

» W Grębocicach na Dolnym Śląsku policja schwytała trzech złodziei i dwóch paserów, którzy ukradli cztery ule. Kryminalistom grozi do 5 lat pozbawienia wolności lub więcej (w przypadku jednego z mężczyzn, który w przeszłości był karany).

Minister Ardanowski pod lupą prokuratury

» Prokuratura rozpoczęła śledztwo w sprawie wydania zgody w 2018 roku na dopuszczenie do użycia neonikotynoidów przez ministra Ardanowskiego. Polityk nie poczekał (jak powinien zgodnie z prawem) na opinię ministerstwa zdrowia i środowiska, lecz bardzo szybko dopuścił pestycydy do użycia.

IJHARS kontroluje

» Od 1 lipca kontrolą jakości żywności na każdym etapie obrotu zajmuje się Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych (IJHARS), przejmując rolę Inspekcji Handlowej, do tej pory zajmującej się sprawdzaniem produktów, które już trafiły na półki, a także do hurtowni i restauracji.

Adoptuj donicę w Katowicach

» W Katowicach każdy może adoptować puste donice – wystarczy zgłosić się do Urzędu Miasta. Zainteresowany dostanie nasiona, kompost i ziemię. To uzupełnienie akcji siania łąk kwietnych.

Złotoporek na zgnilca

» Złotoporek niemiły to grzyb z Puszczy Białowieskiej. Stworzony z niego lek ma posłużyć do walki ze zgnilcem amerykańskim. Badania profesora Sławomira Bakiera wykazały 70% skuteczności w walce z chorobą. Środek podawano zarażonym larwom.

Ule bez zgody

» W Parku Tysiąclecia w Sosnowcu pojawiło się aż 40 uli. Było to niemałym zaskoczeniem, ponieważ nikt nie wyraził zgody na postawienie pasieki w tym miejscu.


Świat

Ukraina

» Podobnie jak w Polsce Ukraina i Litwa borykają się ze spadkiem produkcji miodu, spowodowanego złą pogodą. Za granicą miód drożeje.

Austria

» Sukces projektu „Społeczność przyjazna pszczołom”. Aż 50 społeczności z Górnej Austrii i gminy targowej Haslach nie stosuje pestycydów w zieleni miejskiej, nasadza gatunki przyjazne owadom, a także edukuje mieszkańców miast o zależnościach ekologicznych i zachęca do przekształcenia ogrodów w oazy dla pszczół.

Chiny, Niemcy

» Chińscy naukowcy zauważyli, że apiterapeuci i ich pacjenci, a także pszczelarze z Wuhan nie zachorowali na SARS-CoV-2. Podejrzewają, że to dzięki kontaktowi z jadem pszczelim. Jednak, by potwierdzić tę hipotezę, wystosowali list otwarty do świata naukowego, by zagadnienie przebadały placówki badawcze, które dysponują odpowiednimi środkami i technologią.
Wyzwanie podjęli Niemcy z uniwersytetu w Jenie, którzy będą testowali, czy jad pszczeli zwiększa odporność na wirusa.


 Zamów prenumeratę czasopisma "Pasieka"


Czym jest ePrenumerata? ePrenumerata to pełny dostęp do książek i numerów czasopisma „Pasieka” w aplikacji mobilnej oraz w serwisie w www.pasieka24.pl Wszystkie numery czasopisma „Pasieka” oraz książek w „Biblioteczce...

Prenumerata „Pasieki” Czasopismo „Pasieka” to pismo dla pszczelarzy z pasją. Wydawane jako dwumiesięcznik w ciągu roku ukazuje się 6 numerów. Prenumerata roczna obejmuje 6 kolejnych...

Ostatnio dodane

Jak się kwiat śpieszy… Zdjęcie: Freepik. …to pszczoła się nie cieszy...

ze świata

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 02-08-2021

Wytrute pszczoły w Świeciu Zdjęcie: Marcin Kaliszewski W Świeciu (kujawsko-pomorskie), ktoś...

z Polski

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 30-07-2021

Zwycięzca konkursu o 5000 zł! Po wielu perypetiach dostaliśmy zdjęcia...

z Polski

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 29-07-2021

Bombowe pszczoły Zdjęcie: Facebook Girl Next Door Honey. Pszczoły potrafią zawiązać...

ze świata

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 28-07-2021

Pszczoły na orbitę! Zdjęcie: Pixabay. Grafikę przygotował Grzegorz Kosek. Pszczoły pierwszy...

z Polski

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 27-07-2021

Harmonogram Dni Otwartych w Zgorzelcu 2021! Zdjęcie: Freepik. Już dziś zapraszamy...

z Polski

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 27-07-2021

Skansen miodem i ziołami pachnący Zdjęcie: Mariusz Chojnacki. Za nami „Słodka...

z Polski

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 23-07-2021

Wadowice Miodem Płynące Zdjęcia: Apikultura. Wadowice Miodem Płynące – impreza plenerowa...

z Polski

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 21-07-2021

Historia na skale, czyli wizerunek pierwszego pszczelarza Zdjęcie: European Association of...

ze świata

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 20-07-2021