fbpx

NEWS:

w wydaniu tradycyjnym (papierowym) strona: 5

Innowacje sprzętowe w służbie aktywizacji osób z niepełnosprawnościami

Firma Łysoń już od prawie 30 lat systematycznie wprowadza do swojej oferty innowacyjne produkty. Konstruowane przez specjalistów firmy urządzenia są tworzone z polotem, tym samym ich funkcjonalność stoi zawsze na bardzo wysokim poziomie.
Nie inaczej jest również w przypadku wprowadzonych na polski rynek specjalistycznych miodarek. To już nie tylko nowoczesny i innowacyjny sprzęt pasieczny. Firma, której właścicielem jest Tomasz Łysoń, podjęła się wyzwania skonstruowania urządzenia, umożliwiającego prace pasieczne osobom z niepełnosprawnościami.


Przekazanie miodarek dla niepełnosprawnych pszczelarzy ze Słowenii.
Fot. Andrej Sewer

Wszystko zaczęło się w momencie powstania Fundacji Apikultura (czerwiec 2019), kiedy to Waldemar Badeński, prezes Regionalnego Związku Pszczelarskiego w Elblągu oraz członek rady Fundacji zaproponował, aby jednym z głównych celów statutowych było czynne realizowanie wsparcia dla osób z niepełnosprawnościami, zainteresowanych prowadzeniem własnej pasieki.

Najważniejsze jest likwidowanie barier wykluczenia społecznego, w ramach aktywizacji społecznej i zawodowej oraz działań upowszechniających wiedzę na temat pszczół. Przywołać należy również nazwisko Andreja Sewera ze Słoweńskiego Związku Pszczelarzy, który od lat na terenie byłej Jugosławii czynnie wspiera pszczelarzy niepełnosprawnych.

Jego doświadczenie i zaangażowanie w powyższej tematyce oraz praktyczna prezentacja zagadnienia, ugruntowały decyzję Firmy Łysoń o rozpoczęciu prac projektowych. To właśnie wspólne spotkania branżowe zaowocowały przetworzeniem tej pozytywnej idei w realne działania.

W toku opracowań powstały dwa kluczowe projekty miodarek elektrycznych. Pierwsza to 4-kasetowa na ramkę typu Langstroth Ø720, druga to miodarka 4-plastrowa diagonalna z koszem uniwersalnym Ø600.

Oba typy to w pełni nowoczesne i innowacyjne rozwiązania. Należy zaznaczyć, że to Firma Łysoń po raz pierwszy w Polsce zaproponowała tak nowatorski typ urządzeń. Ich wprowadzenie na rynek poprzedziły liczne badania i testy. Kluczowym i unikatowym rozwiązaniem technicznym jest bardzo łatwy i wygodny dostęp do kosza miodarki oraz sterownika.

Zastosowano nowoczesny system pochylania bębna, ułatwiający załadunek i rozładunek ramek. Specjalny trzpień dowolnie blokuje kosz miodarki. Powyższe rozwiązanie zostało bardzo szybko docenione nie tylko w Polsce, ale również i na świecie, już podczas 46 Apimondii, czyli Międzynarodowego Kongresu Pszczelarskiego w Kanadzie (wrzesień 2019).

Firma Łysoń otrzymała aż 4 medale w kilku kategoriach, w tym złoty – właśnie za miodarkę przystosowaną do obsługi przez osoby z niepełnosprawnościami (w pozycji siedzącej). Powyższa nagroda oraz uznanie w oczach użytkowników potwierdza w pełni zasadność wprowadzania tego typu rozwiązań.

Umożliwią wielu osobom rozwijanie swej pasji i biznesu bez względu na ograniczenia. Podkreślamy, że tego typu inicjatywy bardzo często są dotowane przez instytucje wojewódzkie i powiatowe jako realny krok na rzecz minimalizowania wykluczenia społecznego wśród poszczególnych grup społecznych.

Jakub Cinal


 Zamów prenumeratę czasopisma "Pasieka"


Czym jest ePrenumerata? ePrenumerata to pełny dostęp do książek i numerów czasopisma „Pasieka” w aplikacji mobilnej oraz w serwisie w www.pasieka24.pl Wszystkie numery czasopisma „Pasieka” oraz książek w „Biblioteczce...

Prenumerata „Pasieki” Czasopismo „Pasieka” to pismo dla pszczelarzy z pasją. Wydawane jako dwumiesięcznik w ciągu roku ukazuje się 6 numerów. Prenumerata roczna obejmuje 6 kolejnych...

Ostatnio dodane

Nauka na zimno, czyli przechowywanie pszczół w chłodniach Zdjęcie: Pixabay. W USA...

ze świata

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 23-11-2020

Kongres Apimondia został przeniesiony Zdjęcie: Pixabay. Czterdziesty siódmy kongres Apimondii nie...

ze świata

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 17-11-2020

Bee Saving Paper – papier doskonały dla pszczół Zdjęcie: Bee...

z Polski

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 17-11-2020

Wędrówka pestycydów z wiatrem – od Tyrolu do Szwajcarii Zdjęcie:...

ze świata

Wielińska Agnieszka - avatar Wielińska Agnieszka, 16-11-2020

Nie śpią, bo są podtrute – nowe badania o...

ze świata

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 16-11-2020

Mało miodu, niższe ceny Zdjęcie: Pixabay. W ostatnich miesiącach regularnie donosiliśmy...

ze świata

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 12-11-2020

Pszczelarski potencjał Nowej Zelandii Zdjęcie: Pixabay. Średnie tempo rozwoju pszczelarstwa w...

ze świata

Wielińska Agnieszka - avatar Wielińska Agnieszka, 12-11-2020

Artysta tworzy obrazy z pszczół Zdjęcie: Matthews Brandt Matthews Brandt tworzy...

ze świata

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 09-11-2020

Jak pszczoły surfują po wodzie Zdjęcie: Caltech. Przechodząc przez kampus uczelni...

ze świata

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 09-11-2020