NEWS:

Przedmowa

Sądzę, że w książce tej zawarłem zdecydowaną większość współczesnej wiedzy dotyczącej zarówno podstaw teoretycznych, jak też praktycznych aspektów wykorzystania biotechnicznych metod kontroli populacji pasożyta Varroa destructor.

Fot. wirestock

Zawarta tutaj wiedza wynika zarówno z własnej praktyki, jak również z wymiany doświadczeń z innymi pszczelarzami. Zapewne nie jeden czytelnik stwierdzi, że za dużo tutaj przypuszczeń a zbyt mało konkretów. Jednak przy ograniczonym czasie i możliwościach nie byłem w stanie ocenić przydatności wszystkich opisanych metod. Ponadto mimo tego, że same metody biotechniczne nie są nowe, ich szersze praktyczne wykorzystanie rozpoczęło się stosunkowo niedawno i wciąż nie jest jeszcze powszechne. Fakt ten w połączeniu z bardzo różną specyfiką pasiek sprawi zapewne, że niejednokrotnie opisane tutaj metody będą modyfikowane, celem jak najlepszego ich dostosowania do warunków danej pasieki. Jest to zgodne z moim założeniem, że książka ta będzie zarówno propozycją gotowych rozwiązań, jak również inspiracją do doskonalenia metod biotechnicznej walki z warrozą.

Oddając tę książkę w Państwa ręce życzę, aby pszczelarstwo sprawiało Państwu podwójną radość, płynącą z obserwacji jak zachowują się rodziny pszczele prowadzone z wykorzystaniem metod gospodarki pasiecznej opartych ma biologii pszczół oraz oferowania klientom produktów najwyższej jakości.

Lublin, styczeń 2025
Krzysztof Olszewski

 \"WydanieZamów prenumeratę czasopisma "Pasieka"

Biotechniczne zwalczanie warrozy. Współczesne możliwości „archaicznych” metod


Biotechniczne zwalczanie warrozy. Współczesne możliwości „archaicznych” metod