NEWS:

8. Wymiana matek połączona z przerwaniem wychowu czerwiu

Przerywanie wychowu czerwiu/ izolacja matek nie może być elementem oderwanym od gospodarki pasiecznej, powinna być jej integralną częścią. We współczesnej gospodarce pasiecznej ważnym zabiegiem jest regularna wymiana matek, dlatego ich izolację warto połączyć z wymianą. Jeżeli chcemy wymienić matki w lipcu, po 25 dniach izolacji zamiast wypuszczać matkę z izolatora możemy wycofać izolator wraz ze starą matką a do rodziny poddać młodą czerwiącą matkę z odkładu lub z ulika weselnego. Podobnie możemy postąpić przy jesiennej izolacji, jeżeli nie chcemy izolować matki przez całą zimowlę. W obydwu terminach matki są bardzo dobrze przyjmowane, ponieważ w rodzinach nie ma czerwiu.

Fotografia 30. Klateczka trapezowa we wnętrzu izolatora Chmary.

Natomiast w przypadku, gdy terminem wymiany matek jest jesień a matki chcemy przetrzymywać w izolatorach przez całą zimowlę można już we wrześniu zabrać starą matkę z rodziny a młodą czerwiącą poddać w klateczce do wnętrza izolatora. W ten sposób jesienią matki poddają belgijscy pszczelarze. Do wnętrza izolatora Chmary z powodzeniem mieści się klateczka trapezowa (fot. 30.). Pszczoły uwalniają wtedy matkę w izolatorze. Do wykorzystywanych w pasiece uniwersyteckiej izolatorów sekcyjnych oraz izolatorów zintegrowanych z plastrem poddajemy matki w sztucznych matecznikach sporządzonych z probówki typu Eppendorf o pojemności 1,5 ml. Z takiej próbówki odcina się wieczko i kawałek stożkowatego dna tak, aby powstały w ten sposób otwór umożliwiał matce opuszczenie probówki – jego średnica nie była zbyt mała (fot. 31.). Przed wpuszczeniem matki do takiego sztucznego matecznika mniejszy otwór, powstały wskutek odcięcia dna próbówki zaklejamy kawałkiem matecznika, z którego wygryzła się matka. Zaklejając go dbamy o to, aby pozostawić małą szczelinę, przez którą do wnętrza będzie dostawało się powietrze, w przeciwnym razie matka się udusi. Następnie otworem z drugiej strony wpuszczamy matkę i zaklejamy go szczelnie także kawałkiem matecznika (fot. 32.). W pasiece uniwersyteckiej prowadząc wychów matek mamy do dyspozycji sporo wygryzionych mateczników, które zbieramy, jednak przy ich braku można posłużyć się kawałkiem węzy lub wosku oderwanego z plastra. Sztuczny matecznik z matką jest umieszczany w otworze do wpuszczania matki, wywierconym w górnej beleczce ramkowej nad komorą izolatora (fot. 33.). Do izolatora zintegrowanego z plastrem (fot. 7.) można także poddać matkę w klateczce. Klateczkę z matką poddajemy wtedy do komory izolatora (fot. 34.) przez przestrzeń powstałą po usunięciu fragmentu kraty odgrodowej wykorzystywanego do umożliwienia matce wyjścia z izolatora (fot. 10.). Aby klateczka się zmieściła należy odciąć górną cześć siatki wypełniającej wnętrze komory izolatora. Po usunięciu klateczki ten fragment siatki umieszczamy ponownie w izolatorze, aby zapobiec zabudowywaniu komory izolatora. Do komory izolatora można podać także matkę w sztucznym mateczniku. Poddawanie w klateczce jest alternatywą dla pszczelarzy, którzy mają problem z umieszczeniem matki w sztucznym mateczniku.

zablokowane [...] - część treści ukryta, w całości dostępna tylko dla zalogowanych e-Prenumeratorów
Fotografia 33. Sztuczny matecznik umieszczany w otworze do wpuszczania matki, wywierconym w górnej beleczce ramkowej nad komorą izolatora zintegrowanego z plastrem.
Fotografia 34. Matkę można poddać w klateczce transportowej do komory izolatora zintegrowanego z plastrem.

 \"WydanieZamów prenumeratę czasopisma "Pasieka"

Biotechniczne zwalczanie warrozy. Współczesne możliwości „archaicznych” metod


Biotechniczne zwalczanie warrozy. Współczesne możliwości „archaicznych” metod