NEWS:

5.3. Możliwości metod biotechnicznych w walce z warrozą

Metody biotechniczne zależnie od preferencji pszczelarza oraz warunków rozwoju pasożytów wynikających ze: specyfiki sezonu, stopnia porażenia sąsiednich pasiek i zastosowanej metody biotechnicznej pozwalają na:

  • całkowitą rezygnację z chemicznego zwalczania warrozy,
  • zintegrowaną walkę z warrozą w oparciu o kwas szczawiowy,
  • zintegrowaną walkę z warrozą w oparciu o ograniczone zastosowane syntetycznych akarycydów – „twardej chemii”.
zablokowane [...] - część treści ukryta, w całości dostępna tylko dla zalogowanych e-Prenumeratorów

Pozostaje pytanie kiedy rozpocząć stosowane metod biotechnicznych w pasiece. Najlepiej jeszcze zanim będzie to niezbędne konieczne. Są już rejony w Polsce, gdzie nie da się z powodzeniem utrzymywać pszczół bez stosowania metod biotechnicznych. Dotyczy to zwykle obszarów o dużym napszczeleniu, czego konsekwencją jest silna reinwazja. Jeżeli w pasiece przez kilka lat będzie się utrzymywać znaczne porażenie rodzin przez warrozę, zanim rodziny powrócą do normy potrzebne będzie około trzech lat konsekwentnego stosowania metod biotechnicznych. Z każdym rokiem ich stan będzie się poprawiał. Możemy zadać pytanie, dlaczego mimo faktu, że dwa razy w sezonie (latem i jesienią) zaczniemy skutecznie oczyszczać rodziny z roztoczy ich stan będzie się poprawiał stopniowo. Otóż moim zdaniem wynika to z faktu, że kilkuletnie niewystarczająco skuteczne zwalczanie warrozy będzie skutkowało silnym zakażeniem pszczół przez wirusy towarzyszące warrozie. Stopniowy powrót rodziny do stanu normalnego może świadczyć, że oczyszczanie rodziny z wirusów przebiega wolniej niż z roztoczy, dlatego im wcześniej zaczniemy tym lepiej.

Wdrożenie metod biotechnicznych zanim rodziny odczują skutki porażenia przez pasożyty daje też większą swobodę wyboru metody. Na przykład w przypadku rodzin silnie porażonych najlepiej sprawdzają się metody bezczerwiowe, ponieważ nie spowodują dodatkowego osłabiania i tak słabych rodzin, które zostałoby wywołane np. przez odebranie czerwiu. Natomiast, gdy rodziny odzyskają dobrą kondycję pszczelarz będzie miał większą swobodę wykorzystania różnych metod biotechnicznych.

 \"WydanieZamów prenumeratę czasopisma "Pasieka"

Biotechniczne zwalczanie warrozy. Współczesne możliwości „archaicznych” metod


Biotechniczne zwalczanie warrozy. Współczesne możliwości „archaicznych” metod