fbpx

NEWS:

w wydaniu tradycyjnym (papierowym) strona: 4

Telegraficzny skrót wydarzeń

Polska (cały kraj)

» Piątego września prokuratura rozpoczęła badanie okoliczności dopuszczenia do obrotu przez ministra Ardanowskiego zapraw neonikotynoidowych zakazanych w pozostałych krajach Unii. Prokuratura sprawdza, czy zachowano wszystkie procedury. Podejrzewa się zignorowanie opinii ministrów zdrowia i środowiska.

Polska (cały kraj)

» Zmianie ulegnie Ustawa o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczania chorób zakaźnych zwierząt. Po wprowadzeniu aktualizacji wszystkie pasieki będą musiały zostać zarejestrowane. Proces legislacyjny rozpocznie się wkrótce.

Polska (cały kraj)

» W lipcu w kraju pojawiły się aż 54 nowe ogniska zgnilca amerykańskiego. Łącznie chorobę wykryto w 109 pasiekach.

Malenin k. Tczewa

» Pszczoły miodne wyjadają owoce malin z uprawy. W dodatku pracownicy sezonowi szybko rezygnują ze zbiorów u sadownika, bo są żądleni. Pszczelarz nie czuje się odpowiedzialny. Prawo nie reguluje takich sytuacji, tymczasem sprawa ciągnie się drugi rok.

SGGW Warszawa

» Polscy naukowcy opracowali sposób suszenia miodu (wykorzystywanego np. do kosmetyków), który zawiera 80% miodu naturalnego. Pozostałe 20% to nutrioza – zdrowsza od powszechnie używanej maltodekstryny.

Kraśnik

» Dwudziestego trzeciego lipca w pobliżu pasieki znaleziono zwłoki mężczyzny z licznymi śladami pożądleń. Obok stało wiadro z plastrami pszczelimi – nie należały do niego.

Bieszczady, Solina

» Ze względu na szkody wyrządzane w pobliżu domów, a także w pasiekach, RDOŚ wydała zgodę na hukowe odstraszanie niedźwiedzi przez mieszkańców. Zgoda obowiązuje do końca września.

fotopulapka-dewastacja-pasieka-niedzwiedz
Fot. Nadleśnictwo Baligród

Gliwice

» Ósmego lipca pszczelarz znalazł pięć uli w wodzie. Pasieka, którą prowadził, znajdowała się w danym miejscu legalnie. Wandale zniszczyli także stojaki. Sprawę zgłoszono na policję.

Wiadomości ze świata

World

Kanada

» Wielki sukces Polaków. Wydawnictwo Pasieka zdobyło aż trzy medale na targach ApiEXPO odbywających się w ramach międzynarodowego kongresu Apimondia. Firma Łysoń zdobyła cztery nagrody, w tym złoto za miodarkę przystosowaną do użycia przez osoby niepełnosprawne.

Brazylia

» W Brazylii zaczęły masowo ginąć pszczoły. W ich ciałach często wykrywany jest fipronil – związek zakazany na terenie Unii Europejskiej, prawdopodobnie kancerogenny. Od momentu przejęcia władzy przez Jaira Bolsonaro w styczniu, w kraju dopuszczono do obrotu dodatkowe 290 pestycydów, czyli o 27% więcej niż w tym samym okresie tamtego roku.

Hiszpania

» Hiszpanie przedłożyli Komisji Europejskiej projekt, w którym proponują, by etykiety na słoiki z miodem zawierały dokładną informację o procentowej zawartości miodów z innych krajów.

Berlin

» W wyniku wielkiej popularności pszczelarstwa miejskiego w stolicy Niemiec (wzrost liczby hobbystów o ¼) w tym roku wystąpiła plaga rójek. Dlatego w mieście zaczęło działać aż 50 „schwarmfängerów” (łapaczy rojów), działających całą dobę.

USA/Japonia

» Naukowcy wykazali, że pszczoły do prawidłowego rozwoju potrzebują nie tylko białek pochodzenia roślinnego, lecz również „zwierzęcego” z komórek bakteryjnych.

Australia

» Zakończono badania nad szczepionką na jad pszczeli, o przyspieszonym i wzmocnionym działaniu. Testy przeprowadzono na 27 alergikach – wszystkich z powodzeniem odczulono.


 Wydanie tradycyjneZamów prenumeratę czasopisma "Pasieka"


e-Prenumerata to pełny dostęp do książek i numerów czasopisma „Pasieka” w aplikacji mobilnej i w serwisie www.pasieka24.pl Wszystkie numery czasopisma „Pasieka” oraz książki w...

Prenumerata „Pasieki” Czasopismo „Pasieka” to pismo dla pszczelarzy z pasją. Wydawane jako dwumiesięcznik w ciągu roku ukazuje się 6 numerów. Prenumerata roczna obejmuje 6 kolejnych...

Ostatnio dodane

Słynny cytat Einsteina jest zmyślony Ponieważ ciągle napotykamy w mediach...

z Polski

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 22-01-2020

Wyniki konkursu dla prenumeratorów "Pasieki" Tegorocznym zwycięzcą konkursu jest Jakub...

z Polski

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 17-01-2020

IJHARS zbadał miód. Znowu problemy z etykietami. Zdjęcie: elenglush, freepik, Inspektorat...

z Polski

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 16-01-2020

  Cienie produkcji migdałów Zdjęcie: martinleber, freepik Tłumaczenie fragmentów artykułu, który ukazał...

ze świata

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 15-01-2020

B-box – ul dla każdego? Zdjęcie: anutaphoto, freepik. „Staromodne metody pszczelarstwa...

ze świata

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 14-01-2020

Gdy głód zagląda w oczy Zdjecie: Roman Dudzik. Wszystkie prawa...

z Polski

Trzybiński Sławomir  - avatar Trzybiński Sławomir , 07-01-2020

Największy na świecie rezerwat pszczół zagrożony Autor zdjęcia: Anankkml, Freepik. Gdy...

ze świata

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 07-01-2020

Pszczoły spektakularnie przerwały mecz w Tanzanii Zdjęcie: Azam TV Pszczoły są...

ze świata

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 02-01-2020

EPA zatwierdziła stosowanie Vectorine Zdjęcie: anutaphoto, freepik O tym dlaczego pszczoły...

ze świata

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 02-01-2020