Fundacja Apikultura dała szpitalowi domek do apiterapii
Pszczoły dają nam tak wiele - zapylają kwiaty (dzięki czemu możemy codziennie cieszyć się zróżnicowanymi posiłkami), są organizmami modelowymi dla naukowców (np. w badaniu uzależnień i uczenia się) i dają produkty pszczele (każdy można wykorzystać na setki sposobów). W ostatnich latach okazało się, że także powietrze unoszące się z ula ma działanie terapeutyczne. Z tego powodu ósmego sierpnia, w Wielki Dzień Pszczół, fundacja Apikultura postawiła małą pasiekę i domek do apiterapii przy Szpitalu Klinicznym im. dr. Józefa Babińskiego SPZOZ w Krakowie.
Domek służy do inhalowania powietrzem ulowym. Siada się w nim na ławeczkach, pod którymi umieszczone są otwarte ule, odseparowane siatką od pacjentów. Powietrze unoszące się z ula zawierają związki lotne uwalniające się z przerabianego nektaru. Zwykle są to substancje antybakteryjne i lecznicze, wpływające leczniczo na system oddechowy. Także sam zapach miodu i wosku działa uspokajająco na system nerwowy i odpręża.
To nie pierwsza forma zooterapii w szpitalu Babińskiego. Wcześniej wprowadzono tam felinoterapię – czyli terapię z udziałem kotów.
Źródło: Apikultura