fbpx

NEWS:

„Lubię wiedzieć” – Rozmowa z Martyną Walerowicz, autorką książki „365 faktów o pszczołach”

Autorka z nagrodzoną książką Autorka z nagrodzoną książką

We wrześniu, na Ogólnopolskich Dniach Pszczelarza premierę miała niezwykła książka pt. „365 faktów o pszczołach”. Przedstawiono w niej ciekawostki na każdy dzień roku, a związane są – jak sam tytuł wskazuje – z pszczołami, jak również z pszczelarstwem i pszczelnictwem. Adresowana jest do pszczelarzy, ale zawiera też sporo treści, które mogą zainteresować przeciętnego czytelnika, niezwiązanego z branżą. Książka zyskała rekomendację Profesora Jerzego Woyke oraz została nagrodzona brązowym medalem na tegorocznej Apimondii. Podczas premiery wyprzedała się cała partia świeżo dostarczona z drukarni... Subiektywnie napiszę, że jest to najlepsza książka popularno-naukowa o pszczołach, jaką czytałam. Lekkość, z jaką Martyna prowadzi czytelnika po kolejnych tematach, ich dobór, a przy tym poczucie humoru i znakomicie dobrane zdjęcia czynią ją wyjątkową. Powiedziałabym, że autorka jest świetnym łącznikiem między światem pszczelarskiej nauki a czytelnikiem. Przebrnęła dla nas przez meandry zawiłych treści, często anglojęzycznych i podała nam gotowe na tacy. Świetnie zaserwowane i doskonale przyprawione. O kulisach powstawania „Faktów”, utrudnieniach, pomysłach i inspiracji przeczytacie w dzisiejszej rozmowie. Zapraszam!

1. Skąd zrodził się pomysł na książkę?

Z osobistej potrzeby. Bardzo lubię się uczyć, czasami… dla samej wiedzy. Uwielbiam dowiadywać się nowych faktów, najlepiej dotyczących szeroko pojętych nauk przyrodniczych. Jednak to pszczoły miodne i zapylacze leżą w samym sercu moich zainteresowań. Nimi zajmowałam się na studiach. Brakowało mi pozycji książkowej na rynku, która nie traktowała wyłącznie o aspektach związanych z gospodarką pasieczną, a skupiała się też na pszczołach i ich wielkim świecie. Nigdzie wcześniej nie czytałam informacji o tym, czy pszczoły miodne śpią albo czy mogą się uzależnić. A ja lubię wiedzieć. Myślę, że wielu pszczelarzy też kocha dowiadywać się o każdym szczególe dotyczącym „meliffery”.

2. Dlaczego „365 faktów o pszczołach”, a nie np. „365 ciekawostek o pszczołach”?

Ciekawostki brzmią… jakby były małej wagi. Jakby ktoś rzucał dwuzdaniową ciekawostkę u cioci na imieninach, by podtrzymać konwersację. Tymczasem w książce staram się podać twarde fakty, szukałam informacji w literaturze fachowej, artykułach naukowych, obalam najpopularniejsze mity dotyczące nie tylko pszczół, lecz także ich wytworów.

3. Ile czasu zajęło przygotowanie treści?

Nad książką pracowałam ponad dwa lata.

4. Czy praca była wyczerpująca (poza tym, że była czasochłonna)?

Tak! Do dzisiaj na myśl o tej książce czuję zmęczenie – głównie psychiczne. Z niecierpliwością czekam na opinie. Mam też nadzieję, że wszystkie źródła, które podałam, są maksymalnie aktualne i nie zaserwowałam przestarzałych lub błędnych informacji. Nie przypuszczam, że tak było, naprawdę starannie sprawdzałam i porównywałam źródła, ale gdzieś we mnie tkwi lęk perfekcjonisty: „na pewno coś poszło nie tak, czegoś nie dopisałam, coś pominęłam”. Sama nie lubię czytać niesprawdzonych treści i natykać się na „fakty”, które nimi nie są. Jak ten o nielatającym trzmielu…

5. Przecież trzmiele latają! Co masz na myśli?

Ach, to taka bzdura, na którą łapią się nawet celebryci. Brzmi ona: naukowcy udowodnili, że trzmiel nie może latać, ale o tym nie wie, więc lata. No cóż, nie będę przytaczała tutaj, dlaczego to nieprawda i kochane trzmiele mogą fruwać zarówno dzięki fizyce, jak i biologii, bo to dłuższy temat. Opisałam go w książce. Jednak zawsze, gdy natykam się na to ponoć motywujące hasło, to mam ochotę przewrócić oczami. Podobnie, gdy czytam o rzekomym cytacie Einsteina o katastrofie w cztery lata po wymarciu pszczół, albo o miodzie, który nie powoduje próchnicy, albo o tym, że tylko pszczoły wytwarzają miód. Nie, że mnie się zdarza palnąć gafy, ale mam poczucie, że autor artykułu naprawdę nie sprawdził porządnie faktów. Jest też dużo informacji dotyczących życia pszczół, które krążą w świecie pszczelarskim, a są po prostu błędne.

6. Na przykład?

Na przykład ta, że jeśli po kopulacji aparat kopulacyjny jednego trutnia utknie w matce, tworząc znamię weselne, to ona musi wrócić do ula, by robotnice ją „odczopowały”. A to nie jest prawda! Najbardziej boli, że kopulację, tworzenie się znamienia weselnego i powrót matki do ula przebadał i opisał już w 1964 roku Jerzy Woyke, nasz polski, wybitny naukowiec. Mimo to niektórzy wciąż twierdzą, że lot weselny pszczół i powstawanie znamienia to nierozwikłana zagadka.

7. Profesor Woyke czytał Twoją książkę. Zgodził się ją nawet polecić – to duże wyróżnienie.

Tak. Cieszę się, że dostrzegł, ile pracy w nią włożyłam i że przypadła mu do gustu. Jestem też wdzięczna, że objął nad nią niejako patronat!

8. Skąd czerpałaś inspirację?

Z życia (śmiech). Ogółem staram się trzymać rękę na pulsie nowinek naukowych, a zwłaszcza pszczelarskich. W każdym miesiącu bywa, że co tydzień, pojawiają się nowe, niesamowite fakty na temat pszczół. Czasami jedno pytanie prowadziło do drugiego, a czasem były to pytania, które nurtowały mnie od dawna i sama chciałam otrzymać na nie odpowiedź. Na początku pytań było mniej, ale z czasem tekst rósł, rósł i rósł…

9. Czy niektóre pytania Cię zaskoczyły?

Jak najbardziej! Na przykład, gdy trafiłam w Internecie na „ciekawostkę”, że pierwszy wibrator dla dam był wykonany z tykwy i pszczół. Musiałam dowiedzieć się, czy to prawda, bo brzmiało to nieprawdopodobnie (i rzeczywiście było). Albo odpowiedź na pytanie o najdroższym miodzie świata, które tak naprawdę jest opowieścią o wielkim przekręcie. Ciekawe też było odkrycie, że pszczoła wykrywa smak słony stopami albo że plaster to sieć telefoniczna. Jednak największym zaskoczeniem (myślę, że nie tylko mnie ta informacja rozłożyła na łopatki), była wieść o tym, że Varroa destructor odżywia się nie hemolimfą, a ciałkiem tłuszczowym pszczoły. To nie jest jeszcze ugruntowana i sprawdzona wielokrotnie informacja, ale zamieściłam ją w książce, ze względu na autorytety, które opowiadają się za nią.

10. Jeśli mowa, o autorytetach… Czy ustalenie faktów przysparzało sporo trudności? Często się zdarzało natrafiać na sprzeczne informacje na ten sam temat?

Do dzisiaj mam potężny problem z ustaleniem odpowiedzi na pytanie „Jak szybko rośnie larwa pszczoły?”. Wydawałoby się, że ze względu na prostą metodologię badań – zważenie larwy w każdym dniu życia – odpowiedź będzie jednoznaczna. Jednak nie jest! Dane znalezione w artykułach polskich, chińskich, amerykańskich i australijskich są sprzeczne albo pokrywają się tylko częściowo. Przed dodrukiem książki będę musiała przyjrzeć się temu pytaniu jeszcze raz. Co ciekawe w bardziej skomplikowanych kwestiach np. dotyczących zegara dobowego pszczół czy orientacji w terenie, naukowcy są bardziej zgodni i większość pytań ma jednoznaczne odpowiedzi.

11. Nie bałaś się strzelić jakiejś gafy?

Tak jak mówiłam wcześniej – do dzisiaj się boję, że coś pominęłam, czegoś nie doczytałam. Jednak myślę, że to dobrze. Autorzy, którzy są przekonani o swojej nieomylności i istnieniu jedynego słusznego źródła wiedzy, mogą zrobić więcej szkody poprzez propagowanie błędnych informacji niż popularyzatorzy nauki, którzy nie mają problemu z przyznaniem się do błędu. Myślę, że autor tekstów popularnonaukowych, który boi się palnąć głupotę i niejako zarazić nią czytelnika, podąża dobrą drogą. Jest zmotywowany, by drążyć, by zbadać temat z każdej strony. Nie musi być nieomylny – nieomylność nie jest ludzka – chce po prostu dzielić się jak najbardziej sprawdzoną wiedzą.

12. Książka została nagrodzona brązowym medalem na prestiżowym konkursie podczas tegorocznej Apimondii. Czy to wyróżnienie Cię zaskoczyło?

Tak! Konkurencja była ogromna! Przetłumaczyliśmy co prawda kawał tekstu, ale zastanawialiśmy się, czy to wystarczy. Co zainteresuje jury? Może dla nich nasze fakty to wiedza powszechna? Jednak okazało się, że zainteresowała ich nie tylko treść, lecz także piękny skład graficzny, który przygotował Bartek Janik z Wydawnictwa Pasieka. Kolega naprawdę się postarał i „365 faktów o pszczołach” jest przepiękne. To jego wielki sukces, bo to była pierwsza książka, którą składał. Ma doświadczenie, ale wcześniej zajmował się innymi projektami, np. katalogami branżowymi.

13. Na swoim profilu autorskim na fb zdradziłaś, że w przyszłości planujesz drugą część książki. Czy zostanie ona utrzymana w tej samej konwencji?

Tak. Już zbieram informacje. Tym razem jednak skupię się wyłącznie na najnowszych faktach naukowych. W pierwszej części, która ukazała się teraz, są też informacje dla laików i początkujących. Książkę czyta moja teściowa i bardzo jej się podoba (śmiech)! To znak, że treść jest przystępna także dla niej, osoby, która nie zna się na pszczołach. W drugiej części nie chcę podawać podstawowych danych (chyba że będę je uzupełniała o nowości albo obalała mity). Nie wiem, czy uda mi się zebrać aż 365 informacji, jednak znając zainteresowanie świata nauki pszczołami, może się udać!

14. Przy okazji obalasz też mit, że nauka jest dla naukowców. To kwestia doskonałej „narracji” i umiejętność opisania prostymi słowami skomplikowanych kwestii. Czy publikacje źródłowe byłyby równie przystępne i zrozumiałe dla osoby spoza środowiska naukowego?

Myślę, że głównym problemem jest nawet nienaukowy charakter artykułów, chociaż oschły, rzeczowy ton rzeczywiście może sprawiać problem, co bariera językowa. Większość tekstów, nawet polskich naukowców, jest pisana po angielsku. W dodatku językiem fachowym. Nie wystarczy, niestety, podstawowa znajomość języka obcego, trzeba opanować specjalistyczne słownictwo. Ja też, gdybym teraz wzięła do ręki artykuł po angielsku, ale z dziedziny ekonomii czy budownictwa, miałabym duże problemy z dobrym zrozumieniem treści. Natomiast angielskie słownictwo biologiczne, pszczelarskie, szlifowałam już na studiach do prac inżynierskich i magisterskiej. Myślę, że to główny problem z postępem nauki w Polsce i rozprzestrzenianiem wiedzy – artykuły naukowe są drogie, trudno dostępne, a dodatkową przeszkodę stanowi język publikacji.

Dziękuję za rozmowę i życzę powodzenia i wytrwałości w docieraniu do nowych faktów o pszczołach.

Rozmawiała Teresa Kobiałka

Fragmenty książki można przeczytać tutaj

Publikacja dostępna jest w Wydawnictwie Pasieka oraz u najlepszych dystrybutorów


z Polski

21-06-2024, Szymański Emil Mariusz - avatar Szymański Emil Mariusz

Problemy z refundacjami pszczelarskimi - analiza

z Polski

18-06-2024, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Bezpłatne badanie węzy

z Polski

06-06-2024, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Youtuber kontra firma Lyson

z Polski

15-05-2024, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Jaja jako narzędzie oceny sytuacji w ulu

z Polski

07-05-2024, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Czy nasze etykiety są zgodne z prawem?

z Polski

24-04-2024, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Kontrola miodów 2024 – znowu dużo kar

z Polski

24-04-2024, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Kradzież uli w Dobrczu

z Polski

23-04-2024, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Żar w podkurzaczu gaśnie. Co robić?

z Polski

11-04-2024, Kobiałka Teresa  - avatar Kobiałka Teresa

Apilandia w nowej odsłonie

z Polski

03-04-2024, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Szerszeń azjatycki - blisko Polski

z Polski

26-03-2024, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Szop pracz – zagrożenie dla pasiek?

z Polski

12-03-2024, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Konradów – kradzież uli

z Polski

04-03-2024, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Najlepsze polskie miody zostały wybrane!

z Polski

01-03-2024, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Jak wybrać miejsce pod pasiekę?

z Polski

28-02-2024, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

O balsamie pyłkowym

z Polski

14-02-2024, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Święty Walenty patron… pszczelarzy?

z Polski

19-01-2024, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Pasieka gra z WOŚP!

z Polski

18-01-2024, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Mead Madness Cup 2024!

z Polski

17-01-2024, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Miód odsklepinowy – kwestie prawne

z Polski

09-01-2024, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Matka czy królowa? Wyniki ankiety

z Polski

20-12-2023, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Dofinansowania dla lubelskich pszczelarzy

z Polski

15-12-2023, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

61. Naukowa Konferencja Pszczelarska 

z Polski

09-11-2023, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Dofinansowania dla pszczelarzy na 2024 r.

z Polski

27-10-2023, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Historia pewnego pszczelarskiego zdjęcia

z Polski

28-09-2023, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Pszczoły dla Afryki

z Polski

25-09-2023, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Festiwal Kultury Pszczelarskiej

z Polski

20-09-2023, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Wielka Aukcja dla Pszczół

z Polski

18-09-2023, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Umyślne podpalenie pasieki w Marysinie

z Polski

12-09-2023, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Będą zmiany na etykietach z miodem

z Polski

11-09-2023, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Zadrzechnia i pszczoła miodna

z Polski

18-08-2023, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Przepis na miód pitny

z Polski

09-08-2023, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Finansowa pomoc dla pszczelarzy 2023

z Polski

31-07-2023, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Karczowiska po raz XIX

z Polski

26-07-2023, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Pszczołobójstwo

z Polski

25-07-2023, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Już za chwilę – Apimondia!

z Polski

11-07-2023, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Trzy przepisy na letnie napoje z miodem

z Polski

11-07-2023, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Zostań Mecenasem Pszczół

z Polski

04-07-2023, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Pszczoły Karpackie – nasi dobrodzieje

z Polski

28-06-2023, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Pasieka edukacyjna w Harmężach

z Polski

28-06-2023, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Lot trzmiela przerwał jazdę

z Polski

20-06-2023, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Kurs „Rzeczoznawca chorób pszczół”

z Polski

15-06-2023, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Schwytano złodzieja miodu

z Polski

12-06-2023, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Film „Rój” – wolność to iluzja

z Polski

05-06-2023, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Wrocław sieje łąki – edycja 2023

z Polski

31-05-2023, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Co dalej ze strzelnicą w Łukowie?

z Polski

29-05-2023, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Jak niezapominajka puszcza oczko

z Polski

23-05-2023, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Liczba uli w Unii Europejskiej

z Polski

23-05-2023, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Kampania społeczna Podziękuj Pszczole

z Polski

22-05-2023, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Spadek cen miodu

z Polski

19-05-2023, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Almette sieje łąki

z Polski

19-05-2023, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Hotel dla murarek obok Muzeum Zamoyskich

z Polski

12-05-2023, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Piknik Rodzinny – Dzień Pszczoły

z Polski

10-05-2023, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Światowy Dzień Pszczół w Wadowicach

z Polski

08-05-2023, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

We Wrocławiu o miodzie

z Polski

05-05-2023, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Pszczelarzu wypełnij ankietę!

z Polski

19-04-2023, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Strzelnica w Łukowie zdewastowana

z Polski

18-04-2023, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Z Ukrainy napływa miód techniczny

z Polski

17-04-2023, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Nie każdy niedźwiedź kocha miód?

z Polski

04-04-2023, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Martwe pszczoły na chodniku w Lublinie

z Polski

31-03-2023, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Pamiętaj o zgłoszeniu wymiany matek!

z Polski

24-03-2023, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Bee Press Photo 2023

z Polski

14-02-2023, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Pieniądze na ochronę zapylaczy

z Polski

27-01-2023, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Rekord pszczelarek

z Polski

27-01-2023, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Ósmy obcy pasażer nosema

z Polski

13-01-2023, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Polska pomaga libańskim pszczelarzom

z Polski

09-01-2023, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

W Inwałdzie skradziono ule

z Polski

05-01-2023, Kobiałka Teresa  - avatar Kobiałka Teresa

60 Naukowa Konferencja Pszczelarska

z Polski

20-12-2022, Kobiałka Teresa  - avatar Kobiałka Teresa

Profesor Jerzy Woyke nie żyje

z Polski

13-12-2022, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Zwiększenie dopłat do rodzin pszczelich

z Polski

13-12-2022, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Zwycięzca konkursu o 5000 zł

z Polski

06-12-2022, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Europejskie pszczelarstwo tkwi w kryzysie

z Polski

05-12-2022, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Intensywnie działają dla pszczół

z Polski

21-11-2022, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Skradziono całą pasiekę

z Polski

15-11-2022, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Malenin – skradziono rodziny pszczele

z Polski

03-11-2022, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Mead Madness Cup 2023

z Polski

17-10-2022, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

W Rudnie spłonęły pszczoły

z Polski

27-09-2022, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Blada pszczoła w ulu

z Polski

21-09-2022, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Pszczela żałoba po królowej Elżbiecie

z Polski

20-09-2022, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Kradzież uli w Starych Lipinach

z Polski

30-08-2022, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Beczki pełne syropu skusiły pszczoły

z Polski

29-08-2022, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Święto polskich pszczelarzy

z Polski

29-08-2022, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Rekordowa sprzedaż cukru

z Polski

19-08-2022, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Dentsu zbiera miód

z Polski

17-08-2022, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Konsorcjum pszczelarskie w Kluczborku

z Polski

12-08-2022, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Miodowy odcisk palca

z Polski

09-08-2022, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Pasieka Sosenka okradziona!

z Polski

03-08-2022, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Zostań pszczelarzem roku!

z Polski

03-08-2022, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Parafina w wosku

z Polski

21-07-2022, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Ule z recyklingu… po raz kolejny!

z Polski

21-07-2022, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Pszczoły zjadają maliny

z Polski

20-07-2022, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Wypadek przez pszczołę?

z Polski

14-07-2022, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Kradzież pasieki w Bogatyni

z Polski

08-07-2022, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Przychodzi pszczoła do lekarza... 

z Polski

08-07-2022, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Miedziowe pszczoły!

z Polski

28-06-2022, 2025-02-01 Andrzej Karwacki - avatar 2025-02-01 Andrzej Karwacki

Projekt BeeGen - materiały szkoleniowe

z Polski

13-06-2022, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Dwa miliony dla pszczelarzy

z Polski

07-06-2022, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Rajd rowerowy „Od pasieki do pasieki”

z Polski

02-06-2022, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Światowy Dzień Pszczół w Otwocku

z Polski

31-05-2022, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Ktoś zniszczył 120 uli

z Polski

30-05-2022, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Elektryzująca gadka roślin

z Polski

30-05-2022, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Piknik Przyjaciele pszczół

z Polski

26-05-2022, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Perfidne zniszczenie uli

z Polski

25-05-2022, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Światowy Dzień Pszczół w Banku Pekao

z Polski

18-05-2022, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Kradzież uli w Goniczkach

z Polski

11-05-2022, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Kurs pszczelarski w Wilanowie

z Polski

04-05-2022, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Kradzież uli w Ludźmierzu

z Polski

04-05-2022, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Chronić pszczoły – racjonalnie

z Polski

26-04-2022, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Praca dla pszczelarzy z Ukrainy

z Polski

19-04-2022, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Nowa sztuczka fałszerzy miodu

z Polski

25-03-2022, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

6081 zł dla Ukrainy!

z Polski

18-03-2022, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Złapano zabójcę pszczół

z Polski

18-03-2022, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Świetne inicjatywy w Sosnowcu

z Polski

18-03-2022, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

W Sosnowcu budzą pszczoły

z Polski

09-03-2022, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Dopłaty dla pszczelarzy

z Polski

08-03-2022, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Mead Madness Cup 2022

z Polski

04-03-2022, Kobiałka Teresa  - avatar Kobiałka Teresa

Wydawnictwo Pasieka dla Ukrainy

z Polski

15-02-2022, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Bezpłatne szkolenie w Wojnowie

z Polski

21-02-2022, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Ochrona pszczoły Augustowskiej

z Polski

22-02-2022, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Bee Press Photo i Bee Art 2022

z Polski

22-02-2022, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Konkurs o 5000 zł edycja 2022

z Polski

16-02-2022, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Greckie pączusie z miodem

z Polski

15-02-2022, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Trzysta tysięcy dla pszczelarzy

z Polski

15-02-2022, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Zabił pszczoły, wychładzając gniazda

z Polski

15-02-2022, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Ucząc o pszczołach

z Polski

15-02-2022, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Bezpłatne wykłady pszczelarskie online

z Polski

14-02-2022, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Wydawnictwo Pasieka wspiera strażaków

z Polski

31-01-2022, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Praktyki współistnienia

z Polski

24-01-2022, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Dofinansowanie dla rolników-pszczelarzy!

z Polski

03-01-2022, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Pszczelarstwo to stan umysłu

z Polski

27-12-2021, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Wypadek ciężarówki z miodem

z Polski

01-12-2021, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Małopolski szlak miodem płynący

z Polski

26-11-2021, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Mead Madness Cup

z Polski

08-11-2021, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

O pszczołach w Ustroniu Morskim

z Polski

08-11-2021, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Jesienne Pszczoły 2021 w Apilandii

z Polski

08-11-2021, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Dofinansowanie do pasów kwietnych

z Polski

27-10-2021, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Jeszcze tylko kilka dni!

z Polski

25-10-2021, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

W Pile staną pszczele bioindykatory

z Polski

25-10-2021, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

10 lat za 10 słoików

z Polski

19-10-2021, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Zmarł Profesor Jarosław Prabucki

z Polski

15-10-2021, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Wojakowa z ogrodem miododajnym

z Polski

08-10-2021, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Pszczela przestrzeń w Szczepanowicach

z Polski

01-10-2021, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Ogrody miododajne w gminie Szczurowa

z Polski

30-09-2021, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Webinar pełen przydatnej wiedzy!

z Polski

27-09-2021, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Konkurs na facebooku Pasieki!

z Polski

27-09-2021, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Strzelnica pszczelim domem!

z Polski

20-09-2021, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Morderca pszczół zatrzymany

z Polski

16-09-2021, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Zabili pszczoły, zniszczyli ule

z Polski

15-09-2021, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Pszczele radio

z Polski

13-09-2021, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Marihuana wśród uli

z Polski