fbpx

NEWS:

Podlaskie miodem stoi

Podlaskie miodem stoi

Miód Podlaski – etykiety z taką nazwą, kolorową banderolą i naklejką zdobią słoiki z miodem z ponad 50 podlaskich gospodarstw pszczelarskich. Darmowe pakiety etykiet z nakrętkami – nawiązujące do kolorowego logo Podlaskiego – to jedna z wielu form wsparcia i promocji pszczelarstwa przez samorząd województwa.

– Wspieramy podlaskich pszczelarzy, bo promujemy Podlaskie, jego markę, a miód podlaski jest najlepszą wizytówką naszego regionu – wyjaśnia Stanisław Derehajło, Wicemarszałek Województwa Podlaskiego, prywatnie także pszczelarz. – Podlaskie to tereny pełne dobrych pożytków, z jednej strony rzepak, z drugiej łąki, bagna, lasy. Same parki narodowe w naszym regionie zajmują ponad 900 km2. To prawie tyle co dwie aglomeracje warszawskie! Oznacza to, że miód z Podlaskiego jest miodem z terenów wyjątkowych. Dlatego warto w niego inwestować.

Od małej pszczółki

Inwestycje samorządu województwa w rozwój i promocję pszczelarstwa trwają od kilku lat. I obejmują nie tylko pszczelarzy już aktywnie działających, ale także tych, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z pszczelarstwem. To uczniowie szkół podstawowych i średnich, dla których urząd marszałkowski organizuje konkursy plastyczne, filmowe, warsztaty edukacyjne, pokazy a nawet Olimpiadę – czyli Wojewódzki Konkurs Wiedzy Pszczelarskiej organizowany pod patronatem Technikum Pszczelarskiego w Pszczelej Woli.

O popularności konkursów dotyczących pszczelarstwa może świadczyć rekord osiągnięty w 2021 r. – liczba prac na konkurs plastyczny wyniosła ponad 1400! Zajęły nie tylko stoły i krzesła w jednej z sal urzędu marszałkowskiego, ale także ściany, drzwi i podłogi. Komisja oceniała je przez dwa dni.

– Nie wiem, jak to oceniliście, bo jest tego ogrom, ale to świadczy o tym, że dzieci i młodzież coraz chętniej zajmują się tematem pszczół w naszym życiu, a o to przecież nam chodzi – mówił podczas wręczania nagród laureatom wicemarszałek Stanisław Derehajło.

Bliskie spotkania a wręcz uczestnictwo w życiu pszczół uczniom podlaskich szkół o profilu rolniczym umożliwiły też przyszkolne pasieki, założone dzięki dotacjom z samorządu województwa.

Konkurs Plastyczny Choć jeden dzień Pszczołą być 35 of 36

Zdjęcie: Konkurs Plastyczny Choć jeden dzień Pszczołą być (35 of 36). Autorka: Paulina Dulewicz, UMWP.

– Cztery szkoły z naszego województwa zdecydowały się przyjąć naszą propozycję i za otrzymaną od nas dotację postawiły na swoim terenie przyszkolne pasieki – wyjaśnia wicemarszałek Derehajło. – To fantastyczna okazja, aby uczestniczyć w pracach w pasiece, uczyć się tego fachu, a przy okazji promować rozwój pszczelarstwa.

– Mam kilku uczniów, którzy regularnie przychodzą do naszej szkolnej pasieki. Interesują się pszczołami i podjęli już decyzje, by w swoich gospodarstwach reaktywować rodzinne pasieki – opowiada Wiktor Wolszczuk, nauczyciel, pszczelarz i opiekun szkolnej pasieki pod nazwą „Szkoła Miodna” w Zespole Szkół Technicznych im. W. St. Reymonta w Czartajewie. – Jesteśmy już po pierwszych zbiorach. Mamy szkolny miód wielokwiatowy.

Przyszkolne pasieki powstały też przy szkołach w Krzyżewie, Dowspudzie i Łomży.

Podobna pasieka dofinansowana z funduszy województwa stanęła także na terenie miasta Siemiatycze. Pszczoły, którymi opiekują się przedstawiciele lokalnego koła pszczelarskiego, można podglądać on-line na stronie miasta Siemiatycze, dzięki kamerom zamontowanym w pasiece.

Pszczelarz w centrum

Promocja pszczelarstwa to także pokazywanie efektów pracy pszczelarzy, czyli produktów pszczelich. O miodach, podlaskich pasiekach i tym, co w nich najlepsze widzowie regionalnych kanałów i ogólnopolskiej telewizji mogli się dowiedzieć z programów realizowanych na zlecenie urzędu marszałkowskiego. W audycjach wzięli udział pszczelarze zarejestrowani w specjalnej bazie producentów lokalnych prowadzonej przez urząd marszałkowski pod adresem produkty.podlaskie.eu.

– To ważne, aby pokazywać i wspierać tych producentów, w tym także pszczelarzy, którzy działają na rynku w sposób formalnie legalny, pod okiem służb sanitarnych i weterynaryjnych – wyjaśnia wicemarszałek Stanisław Derehajło. – Pracownicy naszego Podlaskiego Centrum Produktu Lokalnego odwiedzają ich, przeprowadzają wywiady, przybliżają ich prace, by pokazać, że warto kupować miody i produkty pszczele od pszczelarzy z regionu: sprawdzone, doskonałe i bezpieczne!

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego to miejsce, w którym podlascy producenci znajdują duże wsparcie i pomoc nie tylko pod względem promocyjnym.

– Ci, którzy zastanawiają się nad rozpoczęciem przygody z wprowadzaniem swoich produktów na rynek, znajdą tam odpowiedzi na pytanie, czy np. lepsza będzie dla nich sprzedaż bezpośrednia czy może Rolniczy Handel Detaliczny – wymienia wicemarszałek. - Mamy też analizy i wyjaśnienia dotyczące rozmaitych kwestii podatkowych i księgowych. Ale przede wszystkim ściśle współpracujemy ze służbami sanitarnymi i weterynaryjnymi, aby dookreślić i rozwiać wątpliwości, co do wymogów prowadzenia pasieki i pracowni pszczelarskiej.

Jedną z takich form współpracy jest specjalny poradnik dotyczący pracowni i innych aspektów działalności pszczelarskiej. Podobnie jak wcześniejsza publikacja PCPL omawiająca serowarstwo, tak też ta jest konsultowana ze środowiskiem naukowym, pszczelarskim, ale też ze służbami sanitarno-weterynaryjnymi.

– Chcemy, by podobnie jak poradnik serowarski, tak i ten zyskał zatwierdzenie Głównego Lekarza Weterynarii i był przewodnikiem po formalnościach dla pszczelarzy – planuje wicemarszałek.

Poradnik w wersji roboczej jest już opublikowany w formie PDF na stronie pcpl.wrotapodlasia.pl.

pasieka szkolna w czartajewie. Na zdj

Zdjęcie: Pasieka szkolna w czartajewie. Na zdj. od lewej nauczyciel Wiktor Wolszczuk, Stanisław Derehajło wicemarszałek województwa. Autor: UMWP.

Podlaskie na etykiecie

Znaczącym wsparciem w promocji podlaskich pszczelarzy jest też opracowany na ich potrzeby specjalny system identyfikacji wizualnej miodu podlaskiego. Oparty na założeniach logo województwa.

– Zależało nam, aby doskonałej jakości miody z Podlaskiego były łatwo dostrzegalne dla klienta, a jednocześnie, aby pszczelarze uzyskali dostęp do bardzo prostego i wiarygodnego systemu promocji i ochrony – wyjaśnia wicemarszałek Derehajło. – Każdy, kto kupi „Miód Podlaski” z naszą etykietą ma pewność, że nabywa produkt od lokalnego pszczelarza, który sam doglądał swych pszczół. Każdą pasiekę odwiedzają nasi pracownicy, a wyniki wizytacji możecie Państwo ocenić na stronie produkty.podlaskie.eu.

Do programu zgłosiło się kilkudziesięciu pszczelarzy, spośród których po weryfikacji pod względem formalnym wybrano 54. Dostali oni komplety, na które składają się: etykiety, banderole oraz odpowiednie zakrętki w wariancie białym i czarnym. Ponadto pszczelarze mogli wybierać spośród następujących rodzajów zestawów, które zostały uzupełnione o indywidualne dane producenta:

- Miód podlaski

- Miód podlaski nektarowy wielokwiatowy,

- Miód podlaski z terenów leśnych,

- Miód podlaski nektarowo-spadziowy.

Etykiety zostały zweryfikowane pod względem prawidłowości danych tam zawartych i pod kątem odpowiednich przepisów. Dodatkowym walorem systemu jest zapoznawanie pszczelarzy z zasadami prawidłowego etykietowania oraz promocja.

Podlaskie miody

Zdjęcie: Podlaskie miody. Autor: UMWP.

W sieci i na łące

Promocja jest niezbędna także w szeroko rozumianych mediach. W Internecie orazw radiu samorząd Podlaskiego intensywnie promuje i zachęca do wspierania pszczelarstwa. Cykl audycji w lokalnych rozgłośniach radiowych o pszczołach i produktach pszczelich cieszył się dużą popularnością. Podobnie jak cykl filmowy prezentowany na profilu w mediach społecznościowych (profil Podlaskie. Na ławeczce), w którym pszczelarze i naukowcy obalali szereg mitów dotyczących pszczelarstwa. Oprócz wiedzy w konkursach towarzyszących audycjom można było zdobyć pakiety roślin miododajnych i rozmaite gadżety związane z pszczelarstwem. W konkursach wzięli udział widzowie i słuchacze nie tylko z Podlaskiego, ale z wielu innych regionów w kraju.

Szczególną popularnością w ostatnich dwóch latach cieszą się akcje związane z tworzeniem łąk kwietnych. Dzięki rozmaitym konkursom pakiety z nasionami roślin miododajnych trafiły do wielu gospodarstw i instytucji w Podlaskiem. Łąki kwietne powstały m.in. w Rudce przy remizie OSP KGW „Róża”, w Sokółce przy ul. Grodzieńskiej w parku miejskim, przy Rektoracie i Wydziale Biologii Uniwersytetu w Białymstoku.

Wiedza i pieniądze

Najlepsza promocja nie zastąpi fachowej wiedzy, dlatego urząd marszałkowski w ciągu ostatnich kilku lat zorganizował na terenie Podlaskiego kilkadziesiąt szkoleń skierowanych do pszczelarzy doświadczonych i początkujących. Spotkania z fachowcami z rozmaitych dziedzin dotyczących gospodarki pasiecznej i hodowli pszczół cieszyły się sporą frekwencją. Na darmowe wykłady organizowane w salach urzędu bądź Uniwersytetu w Białymstoku jednorazowo przyjeżdżało 100-200 osób z Białegostoku i innych miejsc regionu. Wśród wykładowców byli m.in.: dr hab. Małgorzata Maria Bieńkowska, dr hab. Zbigniew Adam Lipiński, dr hab. Grzegorz Borsuk; dr n. med. Maria Magdalena Tomasiak-Łozowska.

Obok wsparcia merytorycznego i promocyjnego samorząd województwa zdecydował także o zorganizowaniu konkursów dotacyjnych ściśle związanych z rozwojem pszczelarstwa w regionie. W roku 2021 z dofinansowania skorzystali m.in. augustowscy bartnicy, którzy będą propagować bartnicze tradycje (wpisane w roku 2020 na Listę Niematerialnego Dziedzictwa UNESCO), Stowarzyszenie Pszczelarze z Sejn i Puńska otrzymali dotację na unowocześnienie pasiek, a Stowarzyszenie Apibus z Augustowa na poprawę bazy pożytkowej.

– Konkurs mile nas zaskoczył. Cieszymy się, że mogliśmy wziąć w nim udział – mówił podczas podpisywania umowy dotacyjnej Grzegorz Szewczyk ze stowarzyszenia Apibus. – Środki na pewno zostaną dobrze wykorzystane, głównie na zakup węzy dla pszczół środkowoeuropejskich i augustowskich oraz na poprawę bazy pożytkowej dla pszczół w Puszczy Augustowskiej.

W roku 2021 zarząd województwa zdecydował także o ogłoszeniu konkursu na „Pszczelarza Roku” – jego wyniki nie były jeszcze znane przed publikacją artykułu.

Departament Rolnictwa i Obszarów Rybackich

Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego


z Polski

25-10-2021, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

W Pile staną pszczele bioindykatory

z Polski

25-10-2021, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

10 lat za 10 słoików

z Polski

19-10-2021, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Zmarł Profesor Jarosław Prabucki

z Polski

15-10-2021, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Wojakowa z ogrodem miododajnym

z Polski

08-10-2021, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Pszczela przestrzeń w Szczepanowicach

z Polski

01-10-2021, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Ogrody miododajne w gminie Szczurowa

z Polski

30-09-2021, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Webinar pełen przydatnej wiedzy!

z Polski

27-09-2021, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Konkurs na facebooku Pasieki!

z Polski

27-09-2021, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Strzelnica pszczelim domem!

z Polski

20-09-2021, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Morderca pszczół zatrzymany

z Polski

16-09-2021, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Zabili pszczoły, zniszczyli ule

z Polski

15-09-2021, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Pszczele radio

z Polski

13-09-2021, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Marihuana wśród uli

z Polski

27-08-2021, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Podlaskie miodem stoi

z Polski

25-08-2021, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Co ty pleciesz? Ul!

z Polski

24-08-2021, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Krakowskie miodobranie już we Wrześniu!

z Polski

19-08-2021, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Nie rozsiewaj nasion gdzie popadnie!

z Polski

19-08-2021, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Strzelnica dla pszczół

z Polski

16-08-2021, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Ule… z recyklingu?

z Polski

11-08-2021, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Lepiej nie robić nic

z Polski

30-07-2021, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Wytrute pszczoły w Świeciu

z Polski

29-07-2021, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Zwycięzca konkursu o 5000 zł!

z Polski

27-07-2021, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Pszczoły na orbitę!

z Polski

23-07-2021, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Skansen miodem i ziołami pachnący

z Polski

21-07-2021, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Wadowice Miodem Płynące

z Polski

14-07-2021, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Słodka sobota w Skansenie Rzeki Pilicy

z Polski

08-07-2021, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Czy jesteś pszczelarzem roku?

z Polski

25-06-2021, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Bracia Sadownicy wspierają pszczoły

z Polski

23-06-2021, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Dni Otwarte w Zgorzelcu 2021

z Polski

22-06-2021, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Rolnik stanie przed sądem

z Polski

21-06-2021, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

PZP spotyka GIW

z Polski

15-06-2021, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Kolejne fungicydy wycofane

z Polski

08-06-2021, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

W okolicach Brzeska grasuje złodziej uli

z Polski

31-05-2021, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Kradzież uli z okolic Garwolina

z Polski

26-05-2021, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Wytrucie 35 rodzin pszczelich 

z Polski

26-05-2021, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Odwołano dr. Konopkę

z Polski

25-05-2021, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Skradziono charakterystyczne ule

z Polski

25-05-2021, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Pszczelarzu! Pomóż naukowcom!

z Polski

21-05-2021, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Rząd wesprze pszczelarzy

z Polski

14-05-2021, Kobiałka Teresa  - avatar Kobiałka Teresa

Dzień Dziecka w Apilandii

z Polski

22-04-2021, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

W Wielkopolsce sadzą drzewa

z Polski

21-04-2021, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Gdy matka zapada w śpiączkę

z Polski

15-04-2021, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Pszczelarze wpuszczeni na poligon

z Polski

12-04-2021, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Rzepak bez Cruisera

z Polski

09-04-2021, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Pszczelarskie wykłady w formie online

z Polski

08-04-2021, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Kradzież uli z Pasieki Siła Natury

z Polski

06-04-2021, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

IJHARS sprawdził jakość miodu

z Polski

01-04-2021, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Czy pamiętasz o przełożeniu ramek?

z Polski

24-03-2021, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Kradzież uli w Pożarowie

z Polski

24-03-2021, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Przewrócone ule i przyłapany sprawca

z Polski

11-03-2021, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Spalony dom z pracownią pszczelarską

z Polski

25-02-2021, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Lot trzmiela

z Polski

19-02-2021, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Konkurs na 18 „Pasieki”!

z Polski

15-02-2021, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Kolejne zamrożone rodziny pszczele

z Polski

09-02-2021, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Nestlé po raz kolejny rozdaje nasionka

z Polski

09-02-2021, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Małopolska pszczoła 2021

z Polski

04-02-2021, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Książki i pszczoły

z Polski

27-01-2021, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Jubileuszowa 25 konferencja pszczelarska

z Polski

22-01-2021, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Kolejna zniszczona pasieka

z Polski

21-01-2021, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

W tym roku Pasieka gra z WOŚP!

z Polski

11-01-2021, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Polska tuż za podium w produkcji miodu

z Polski

08-01-2021, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Darmowe webinary Pasieki Michałów

z Polski

08-01-2021, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Darmowe webinary Pasieki Michałów

z Polski

17-12-2020, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Pszczelarze doczekali się odszkodowania

z Polski

15-12-2020, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Złodziej pszczół… w listopadzie

z Polski

02-12-2020, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Młodzi dla pszczół

z Polski

01-12-2020, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Darmowe projekty ogrodów miododajnych

z Polski

24-11-2020, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Wyniki Konkursu Bee Press Photo

z Polski

02-11-2020, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Pszczelarze nie otrzymali dotacji

z Polski

26-10-2020, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Kłody bartne w Białymstoku

z Polski

21-10-2020, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Sześć szkoleń online!

z Polski

12-10-2020, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Wytrucie pszczół przez lecznicze paski?

z Polski

05-10-2020, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Darmowa konferencja COLLOS!

z Polski

05-10-2020, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Darmowa konferencja COLLOS!

z Polski

05-10-2020, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Zielony projekt, czyli Pszczela Hala!

z Polski

17-09-2020, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Miód a podatek cukrowy

z Polski

16-09-2020, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Kradzież ramek z czerwiem

z Polski

07-09-2020, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Ktoś przewrócił ule

z Polski

31-08-2020, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Zalano ropą pszczoły

z Polski

10-08-2020, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

W Sopocie rosną łąki kwietne

z Polski

03-08-2020, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Mniej miodu – wyższa cena

z Polski

31-07-2020, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Schwytano złodziei uli!

z Polski

28-07-2020, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Złotoporek niemiły zgnilcowi

z Polski

28-07-2020, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Dan Cake uruchomił miejską pasiekę

z Polski

03-07-2020, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

IJHARS kontroluje targi i sklepy

z Polski

03-07-2020, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Komunikat w sprawie APIRogów

z Polski

29-06-2020, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

I w Gdańsku można mieć pszczoły

z Polski

29-06-2020, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Adoptuj donicę w Katowicach!

z Polski

09-06-2020, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Bezpłatny kurs zawodowy dla pszczelarzy

z Polski

03-06-2020, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Zrzutka na poszkodowanego pszczelarza

z Polski

26-05-2020, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

W Wągrowcu padło 141 rodzin pszczelich

z Polski

20-05-2020, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Woskomat szybko i tanio oceni wosk

z Polski

18-05-2020, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Pszczelarze przyskrzynili złodzieja uli

z Polski

18-05-2020, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Seryjny truciciel pszczół w Sroczynie

z Polski

08-05-2020, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Skradziono osiem uli z okolic Trzcianki

z Polski

08-05-2020, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Oglądaj za darmo „Krainę miodu”!

z Polski

08-05-2020, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Bees & Flowers

z Polski

07-05-2020, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Dobre chwasty! Nie ścinaj nam głów

z Polski

05-05-2020, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Ktoś regularnie truje pszczoły

z Polski

05-05-2020, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Złodzieje uli zatrzymani

z Polski

04-05-2020, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Niedźwiedzie grasują w pasiekach

z Polski

04-05-2020, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Pszczelarz walczy o sprawiedliwość

z Polski

29-04-2020, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Woda dla pszczoły

z Polski

23-04-2020, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Skradziono ule w gminie Bartoszyce

z Polski

20-04-2020, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Pszczoły się wożą

z Polski

17-04-2020, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

W Barlinku spłonęły pszczoły

z Polski

15-04-2020, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

W Książu Śląskim spłonęły ule

z Polski

09-04-2020, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

UWAGA! Zamykamy sklep stacjonarny!

z Polski

06-04-2020, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Skradziono ule koło Olecka

z Polski

01-04-2020, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Cena za miód z krokusów

z Polski

18-03-2020, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Pszczelarz prosi o pomoc

z Polski

17-03-2020, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Apel Polskiego Związku Pszczelarskiego

z Polski

11-03-2020, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Targi ApiRogów - zmiana terminu!

z Polski

09-03-2020, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Wandale zniszczyli pasiekę

z Polski

06-03-2020, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Są pszczoły - jest życie!

z Polski

03-03-2020, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Fałszerze miodu jak dealerzy kokainy

z Polski

02-03-2020, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Konkurs na domek dla owadów

z Polski

19-02-2020, Kobiałka Teresa  - avatar Kobiałka Teresa

Pierwsza pomoc przy użądleniu

z Polski

19-02-2020, Kobiałka Teresa  - avatar Kobiałka Teresa

Lubelskie – wspólnie dla pszczół

z Polski

11-02-2020, Kobiałka Teresa  - avatar Kobiałka Teresa

Proces za użądlenie

z Polski

05-02-2020, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Prosimy o pomoc!

z Polski

31-01-2020, Pasieka - avatar Pasieka

Średnie ceny miodów

z Polski

30-01-2020, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Odszedł Edmund Dymek

z Polski

22-01-2020, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Słynny cytat Einsteina jest zmyślony

z Polski

07-01-2020, Trzybiński Sławomir  - avatar Trzybiński Sławomir

Gdy głód zagląda w oczy

z Polski

02-12-2019, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Sukces prudnickiego pszczelarza

z Polski

27-11-2019, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Trwa nabór wniosków na rozwój RHD

z Polski

08-11-2019, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

W Belwederze stanęły ule

z Polski

29-10-2019, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Zniszczone ule w Nadleśnictwie Krasiczyn

z Polski

24-10-2019, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Głuchołazy - celowe wytrucie pszczół

z Polski

14-10-2019, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Zniszczono legnicką pasiekę

z Polski

04-10-2019, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Kulturalne pszczoły na dachu filharmonii

z Polski

03-10-2019, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

W Koszalinie powstanie pasieka

z Polski

23-09-2019, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Po prostu pomagać! #TAKdlaPszczół

z Polski

30-08-2019, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

54 ogniska zgnilca w Polsce

z Polski

19-08-2019, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Brzeszcze – kolejne ognisko zgnilca

z Polski

16-08-2019, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Spór o maliny w Maleninie

z Polski

09-08-2019, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

W Gliwicach nieznany sprawca zatopił ule

z Polski

07-08-2019, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Złodziej miodu zmarł od użądleń

z Polski

29-07-2019, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Wałbrzych sieje łąki

z Polski

24-07-2019, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

GPS w ulu doprowadził do złodzieja

z Polski

17-07-2019, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Elana Toruń wspiera pszczoły

z Polski

12-07-2019, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Andżelika Borys odwiedziła Apilandię

z Polski

10-07-2019, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Wytrucie 50 rodzin w Wysokiej

z Polski

10-07-2019, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Dwa miliony złotych na węzę

z Polski

03-07-2019, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Niedźwiedź Józefek zniszczył ul

z Polski

Czym jest e-Prenumerata? e-Prenumerata to pełny dostęp do książek i numerów czasopisma „Pasieka” w aplikacji mobilnej oraz w serwisie w www.pasieka24.pl Wszystkie numery czasopisma „Pasieka” oraz książek w „Biblioteczce...

Prenumerata „Pasieki” Czasopismo „Pasieka” to pismo dla pszczelarzy z pasją. Wydawane jako dwumiesięcznik w ciągu roku ukazuje się 6 numerów. Zamawów prenumeratę roczną - obejmuje...

Ostatnio dodane

W Pile staną pszczele bioindykatory Zdjęcie: Freepik Fundacja Pszczoła, Bank BNP...

z Polski

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 25-10-2021

10 lat za 10 słoików Zdjęcie: Freepik Siedemnastego października w jednym...

z Polski

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 25-10-2021

Zmarł Profesor Jarosław Prabucki Chyba nie ma pszczelarza, który nie...

z Polski

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 19-10-2021

Zmiany w projekcie ustawy o sprzedaży bezpośredniej Zdjęcie: freepik. Komisja Rolnictwa...

z Polski

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 15-10-2021

Starożytna biżuteria pszczelarska Zdjęcie: © Ministerstwo Kultury i Sportu, Grecja. Ludzie od...

ze świata

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 15-10-2021

Wojakowa z ogrodem miododajnym Zdjęcie: Katarzyna Dzięgiel – Urząd Gminy...

z Polski

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 15-10-2021

Ubogo, tłusto, mącznie… czyli dieta po stracie pszczół   Zdjęcie: Freepik.  Wszyscy...

z Polski

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 08-10-2021

Pszczela przestrzeń w Szczepanowicach Zdjęcie: Łukasz Jaje. W Szczepanowicach (gm. Pleśna...

z Polski

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 08-10-2021

Pszczelarstwo Mołdawii – tendencje rozwoju Źródło: Freepik Mołdawia, którą zamieszkuje 2,6...

ze świata

Wielińska Agnieszka - avatar Wielińska Agnieszka, 08-10-2021