fbpx

NEWS:

Wymiary ramek do różnych typów uli

Pszczelarze hodują pszczoły w różnych typach uli, które różnią się wymiarami konstrukcji. Korpusy uli mieszczą ramki, które muszą być dopasowane do ich gabarytów. To właśnie w te ramki wprawiana jest węza, czyli woskowy plaster z wytłoczonymi dnami komórek pszczelich. To na nim pszczoły budują komórki, w których wychowują kolejne pokolenia robotnic lub magazynują miód.

Ramki mają za zadanie utrzymać stabilność plastrów (w tym celu są również drutowane). Poza tym umożliwiają zachowanie odpowiednich odstępów między plastrami oraz manewrowanie nimi w ulu oraz pomiędzy rodzinami pszczelimi.

Rodzaj ramki pszczelej i jej wymiary dyktowane są typem ula, do którego są przeznaczone.

Poniżej znajdziesz rysunki techniczne wraz z wymiarami popularnych ramek pszczelich, takich jak:

 • ramka wielkopolska:
  • nadstawkowa: 360 × 130 mm – ramek w korpusie: 10 lub 12
  • gniazdowa: 360 × 260 mm – ramek w korpusie: 10 lub 12
 • ramka warszawska zwykła:
  • 240 × 435 mm – ramek w korpusie: 10 lub 12
 • ramka warszawska poszerzana:
  • 300 × 435 mm – ramek w korpusie: 10 lub 12
 • ramka Ostrowskiej:
  • nadstawkowa i gniazdowa: 360 × 230 mm – ramek w korpusie: 10 lub 12
 • ramka Dadanta:
  • nadstawkowa: 435 × 145 mm – ramek w korpusie: 10 lub 12
  • gniazdowa: 435 × 300 mm – ramek w korpusie: 10 lub 12
 • ramka Langstrotha:
  • nadstawkowa i gniazdowa: 435 × 230 mm – ramek w korpusie: 10 lub 12

Początkujących pszczelarzy może zdziwić informacja o różnych wielkościach ramek w obrębie jednego typu ula, tzn. ramki gniazdowej i nadstawkowej.

Tak jest np. w przypadku ula wielkopolskiego, Dadanta czy Ostrowskiej. Wynika to z potrzeby większej ramki w gnieździe, gdzie znajduje się czerw, a w zimie wiąże kłąb pszczół oraz mniejszej ramki nadstawkowej, czyli przeznaczonej na miód. Mniejsze ramki są szybciej zapełniane i umożliwiają większe zbiory miodu, zwłaszcza w gorszych warunkach pożytkowych. Ciekawostką jest, że najczęściej ramki nadstawkowe mają połowę wysokości ramek gniazdowych (stąd też inna nazwa korpusów nadstawkowych: półkorpusy).

Zapewne zastanawiasz się zatem, co w przypadku ula warszawskiego zwykłego i warszawskiego poszerzonego – dlaczego wymieniliśmy tylko jeden rodzaj ramki, a do tego jest ona sporych rozmiarów i domyślasz się, że nie nadaje się ona na nadstawkę.

W przypadku ula warszawskiego w nadstawce również stosuje się mniejszy wymiar ramek, np. w przypadku warszawskiego poszerzonego najczęściej są to ramki nadstawkowe wielkopolskie (może być też inny wymiar zaproponowany przez konkretnego producenta).

Kolejną ciekawostką jest, że ul warszawski może być zarówno tzw. leżakiem, jak i stojakiem, czyli ulem korpusowym.

Ul leżak, to taki typ, w którym gniazdo rozbudowywane jest w poziomie. Ramki znajdują się w dużym korpusie, a rodnia znajduje się obok miodni i oddzielona jest specjalną kratą. W przypadku uli korpusowych – jak sama nazwa wskazuje – korpusy nakładane są jeden na drugi i gniazdo rozbudowywane jest w pionie. Daje to niemal nieograniczone możliwości powiększania kubatury gniazda.

Więcej przydatnych informacji o typach uli znajdziesz tutaj:

Dlaczego węza ma mniejsze wymiary niż ramka?

Po pierwsze, aby węza miała miejsce „pracować” i się nie odkształcała (podobnie jak w przypadku kładzenia podłogi niezbędna jest tzw. dylatacja). Po drugie, w przypadku ramek większych rozmiarów po wprawieniu węzy pozostają większe „marginesy” przez… ograniczenia technologiczne przy produkcji arkuszy wosku. Denka komórek na arkuszu węzy muszą być ułożone w konkretną stronę, a to wymusza odpowiednie cięcie arkusza wosku. Oczywiście możliwe by było skonstruowanie dłuższego wałka do wytłaczania węzy i stworzenie większych arkuszy, ale przełożyłoby się to na większe koszty. Pszczołom wolne przestrzenie pomiędzy węzą a beleczką ramki nie przeszkadzają i najczęściej je wypełniają mimo braku węzy.

O tym, jak prawidłowo wtapiać węzę, przeczytasz w książce Porady Pasieczne Przemysława Grobelnego

O tym, kiedy najlepiej wtapiać węzę, przeczytasz w książce Pszczelarskie fakty i mity

wymiary ramka Wielkopolskiej
wymiary ramki Wielkopolskiej 1/2
wymiary ramki Dadant

wymiary ramki Dadant 1/2

wymiary ramki Langstroth
wymiary ramki Ostrowskiej

wymiary ramki warszawskiej poszerzanej
wymiary ramki warszawskiej zwykłej