fbpx

NEWS:

Porady pszczelarskie i ogrodnicze na maj

porady ogrodnicze na maj

Zdjęcie: Freepik

Maj to czas intensywnego rozwoju rodzin pszczelich – wszędzie widać kwiaty, z których owady mogą bez przeszkód korzystać. Jednocześnie to trudny okres, ponieważ z powodu dużego napływu pokarmu gniazda mogą stać się za ciasne dla owadów, które mogą zacząć się roić. Jakie są zasady rozładowywania nastroju rojowego?

 1. Zadbaj o dużą kubaturę ula. Po 15 maja znika ryzyko nawrotów mrozów, dlatego wysuń wkładkę w dennicy osiatkowanej i zwiększ liczbę plastrów z węzą. Ich nadbudowanie zajmie woszczarkom czas, a na karmicielkach wymusi opiekę nad czerwiem.
 2. Wykonaj odkłady z silnych rodzin.
 3. Rodzina, która – mimo osłabienia poprzez wykonanie odkładów – popadła w nastrój rojowy, powinna mieć wymienioną matkę – prawdopodobnie nosi w sobie geny rojliwości.
 4. W okresie pobierania miodu wykonaj zsypańce.
 5. Odebranie miodu również zmniejsza nastrój rojowy – robotnice zajmują się powiększaniem zapasów.

Przycinanie skrzydełek matkom i wycinanie mateczników to metody, które nie rozwiązują problemu rojliwych rodzin, a tylko wydłużają w czasie nastrój rojowy.

Wszystkie porady oryginalnie ukazywały się na bieżąco w formie newslettera. Zapisz się i otrzymuj cotygodniową prasówkę z wieściami pszczelarskimi, zniżki na produkty i praktyczne porady!

Miodobrania

Już w maju można wykonać pierwsze miodobranie, jeśli tylko pogoda pozwoliła pszczołom na zmagazynowanie pokarmu w odpowiedniej ilości. Zwykle w tym czasie pozyskuje się miody rzepakowy i wielokwiatowy.

Dla dużych pasiek polecane są dwa sposoby oddzielenia robotnic od miodni:

 1. Zastosowanie przegonki – załóż ją rano w dniu przed miodobraniem. Pszczoły odparowywały miód przez noc, a te, które nie opuszczą miodni od razu, będą to robić też przez kilka kolejnych godzin następnego dnia, ale świeży nakrop nie pojawi się już w korpusie, który zamierzamy zabrać.
 2. Zastosowanie repelentów – najczęściej aldehydu benzoesowego. Pszczoły zostawiają ramki z miodem i kierują się do gniazda. Należy nasączyć nim miękką płytę i ułożyć ją na płask na korpusie, który chcemy odebrać. Zabieg nie jest skuteczny, jeśli wykonamy go na kondygnacji bezpośrednio nad czerwiem. Wyższe korpusy pszczoły opuszczą w ciągu 20 minut.

W małych pasiekach również można zastosować opisane wyżej dwie skuteczne metody, ale istnieje też trzecia opcja:

 1. Odbieranie ramek z miodem jedna po drugiej połączone z omiataniem owadów do skrzynki pakietowej przez specjalny lej. Musisz jednak pamiętać, że takie miodobranie będzie trwało bardzo długo, a pszczoły stają się wtedy agresywne.

Pyłkobranie

W maju pszczoły gromadzą nie tylko miód, lecz również pyłek. Właśnie dlatego możesz założyć poławiacze pyłkowe, które dzielą się na: wylotkowe, dennicowe i powałkowe. Jak pisze Michał Piątek w „Poradach pasiecznych Michała Piątka”:

„Pierwsza grupa to produkty najtańsze i uniwersalne, możliwe do zainstalowania bez względu na typ ula. Pyłek trzeba z nich jednak wybierać codziennie, inaczej pleśnieje. Poławiacze-dennice pozwalają na przechowywanie pyłku w ulu przez 2–3 doby, ale są droższe. Wariant powałkowy sprawia, że odłowione obnóża są podsuszane ciepłym powietrzem z gniazda, więc można je opróżniać nawet raz na tydzień, co bardzo niweluje nakład pracy. Są jednak drogie i w dodatku bardzo wydłużają drogę powrotną pszczoły do gniazda, co nie pozostaje bez wpływu na jej efektywność.”

Co robimy w ogrodzie?

Porady pochodzą z książki „Jak prowadzić ekoogród”:

 • Przyginamy gałęzie drzew owocowych.
 • Sprawdzamy, czy na pniach nie pojawiły się uszkodzenia mrozowe.
 • Przycinamy krzewinki wrzośców i krzewy, które przekwitły.
 • Siejemy jednoroczną łąkę kwietną – procedura jest taka sama, jak w przypadku łąki wieloletniej.
 • Kupujemy rozsadę warzyw i efektownych roślin do pojemników, np. lobelii zwisłej, goździka brodatego, żagwina ogrodowego – to rośliny miododajne.
 • Na początku miesiąca pod osłonami umieszczamy rozsadę pomidorów, papryk itd. W gruncie umieszczamy rozsadę pora, jeśli siew odbył się na początku marca.
 • Po 15 maja możemy siać nasiona i wsadzać rozsadę wprost do gruntu, m.in. przygotowaną wcześniej kleome piłkowaną. Tylko z papryką czekamy do końca miesiąca.
 • Przygotowujemy rozsadę miododajnej rutewki orlikolistnej.
 • Zaczynamy ochronę roślin za pomocą wywarów i gnojówek, a także nawożenie dolistne roślin, które wykazują brak składników pokarmowych.
 • Zakładamy siatki na czereśnie i wiśnie, aby do owoców nie miały dostępu ptaki.
 • Wkopujemy w ziemię karpy dalii i innych roślin ciepłolubnych.
 • Dzielimy byliny i zamieniamy je miejscami na rabacie.
 • Usuwamy przekwitnięte kwiatostany z tawuł.
 • Wycinamy nadmiar pędów z malin letnich.