Gdzie królowa chodzi piechotą?

Zastanawialiście się kiedyś, jak wyglądają prywatne sprawy matki pszczelej? Takie bardzo prywatne, jak np. korzystanie z toalety? Niewiele jest informacji na ten temat, a w polskiej literaturze to właściwie wcale i można by go uznać za mało interesujący lub zbyt „prywatny”, ale jednak inne delikatne sprawy królowej, jak chociażby spółkowanie, zdążyliśmy w miarę dobrze zgłębić. Znamy też dietę matki pszczelej, robotnic i trutni. Zajrzeliśmy do „garnków”, zajrzyjmy i… w odwłoki.
Ostrzeżenie: Jeśli tematy związane z wydalaniem Was obrzydzają, szokują itp. lub właśnie jesteście w trakcie spożywania posiłku – przemyślcie odłożenie lektury tego artykułu na inny czas 😉. Tekst miejscami zawiera kolokwialne słownictwo – to efekt zmierzony. Temat jest „na luzie”, więc i czytelnikom tego luzu i dystansu życzymy 😊.
Układ pokarmowy
Układ pokarmowy pszczoły ma dwie funkcje: transport pokarmu do gniazda oraz odżywianie organizmu. Układ pokarmowy pszczoły miodnej można podzielić na 3 części:
1. jelito przednie (składa się z jamy gębowej, gardzieli, przełyku i przedżołądka, czyli wola) – organy te nie wchłaniają składników pokarmowych, a w wolu owady tymczasowo magazynują zdobyty pokarm (nektar);
2. jelito środkowe – to dopiero tutaj zachodzi wchłanianie substancji odżywczych przy udziale enzymów;
3. jelito tylne (składa się z jelita cienkiego i prostego) – tutaj wchłaniana jest tylko woda.
Ciekawostka – wole potrafi się tak rozciągnąć, że pszczoła może w nim zmagazynować nektar o masie równej aż 30% jej ciała!

Tutaj warto wyjaśnić jeszcze jedną rzecz – nektar przeznaczony do produkcji miodu nie trafia do jelita środkowego, wole jest oddzielone od niego specjalnym wentylkiem. Nieprzerobiony nektar zostaje w wolu i nie przepływa dalej (chyba że zajdzie taka potrzeba, bo np. zasoby energetyczne zbieraczki się skończyły). Więcej na ten temat pisze Aneta Strachecka i Martyna Walerowicz w książce pt. Anatomia i fizjologia pszczoły miodnej.
Dieta pszczół robotnic składa się z nektaru (pokarm węglowodanowy) oraz pyłku (pokarm białkowy). Natomiast matka pszczela przez całe swoje życie jest karmiona mleczkiem pszczelim (o czym więcej przeczytacie niżej). Podobnie jak w przypadku innych organizmów, po spożyciu pokarmu i strawieniu części jego składników – pozostałości są wydalane.
Gdzie pszczoły robią kupę?
Pszczoły są bardzo higieniczne i nie wypróżniają się w ulu, lecz wylatują na zewnątrz. Co interesujące – potrafią się wstrzymać przez całą zimę i opróżniają się dopiero z nadejściem pierwszych ciepłych dni (według różnych źródeł powyżej 10-12°C). Wtedy dochodzi o tzw. oblotu oczyszczającego. Ślady kału wewnątrz ula, na ramkach, czy nawet na jego ściankach zewnętrznych to oznaki chorobowe rodziny pszczelej i – zapewne o tym pytaniu teraz pomyśleliście – tak, pszczoły mogą mieć biegunkę.

W trakcie sezonu pszczoły wypróżniają się przy okazji lotów po pokarm, a zdarza się, że mogą zrobić kupę… na kwiecie, z którego właśnie zbierają nektar lub pyłek. Normalna pszczela kupa nie ma charakterystycznego zapachu (a jeśli śmierdzi, to znaczy, że coś jest nie tak).
Gdzie matka pszczela chodzi za potrzebą?
Wbrew pozorom to bardzo interesujący temat, a do tej pory niewiele pisano o kupie monarchini pszczelej… Jak wiadomo, młoda królowa wylatuje z ula tylko w celu spotkania z trutniami na tzw. lot godowy. Po zaplemnieniu i szczęśliwym (miejmy nadzieję) powrocie do swojej społeczności pszczelej, na zawsze pozostaje domatorką. Skoro robotnice (a także trutnie) wypróżniają się na zewnątrz, a pszczele architektki „zapomniały” o zaprojektowaniu komnaty przeznaczonej na toaletę, to jak zatem radzi sobie królowa?
Jak zawsze – liczy na swoją świtę. To pszczoły z najbliższego otoczenia matki pszczelej (które karmią ją mleczkiem pszczelim), pozbywają się jej odchodów. W jaki sposób? Bardziej wrażliwe osoby prosimy o przerwanie lektury w tym miejscu.

Otóż… zjadają je!
Dzieje się to niemal natychmiastowo, zapewne, aby ograniczyć rozprzestrzenianie zanieczyszczeń w gnieździe. Warto dodać, że dieta matki pszczelej składa się wyłącznie z mleczka pszczelego (które wydzielane jest przez gruczoły gardzielowe pszczół robotnic), więc nie produkuje ona zbyt wiele odchodów. Robotnice jedzą również kał innych pszczół. Ten niecodzienny wybór posiłku wzmacnia ich układ odpornościowy, a także zapewnia im zdrowe bakterie jelitowe.
PS W niektórych opracowaniach można się spotkać z informacją, że pszczoły wynoszą odchody matki pszczelej poza ul, jednak wydaje się to mało prawdopodobne. Być może w przyszłości naukowcy dokładniej zbadają także ten temat i będzie mogło powstać więcej podobnych artykułów do tego, który właśnie czytacie 😊.
Jak wyglądają odchody matki pszczelej?
Matki pszczele produkują żółtobrązowe odchody przez pierwsze trzy tygodnie życia i zdarza się, że używają ich… do walki ze sobą (w przypadku wygryzienia się królowych równocześnie lub w krótkim odstępie czasu). „Spryskują się” nimi wzajemnie (co ma być – jak się domyślamy – nieprzyjemne i odstraszające konkurentkę oraz sprawiać, że robotnice będą się do niej odnosić niechętnie). Co ciekawe – podobno ten rodzaj kupy ma… kwiatowy zapach! (przynajmniej dla ludzi…). Następnie ich odchody stają się bardziej przejrzyste i zwarte, z „kilkoma ciemnymi kawałkami”. Zapach kału starszych matek podobno jest… zjełczały.
Młode, nieunasienione matki pszczele, które mają więcej niż 24 godziny i mniej niż 2 tygodnie, przy pomocy odchodów odstraszają także nieprzychylne im robotnice (naukowcy nazwali to zachowanie „antagonistycznymi interakcjami z robotnicami”).
Czy pszczoły sikają?
Pszczoły, podobnie jak inne owady, nie mają oddzielnych otworów do wydalania moczu i kału jak ssaki. Substancje odpadowe z układu pokarmowego mieszają się z produktami przemiany azotowej (odpowiednikiem moczu) w końcowej części przewodu pokarmowego i są wydalane jako jedna substancja przez odbyt, który znajduje się na końcu odwłoka (przy czym, jak już wspomniano, woda jest wchłaniana w jelicie tylnym, co też tłumaczy, dlaczego pszczoły nie sikają 😊). Dlatego mówiąc o odchodach pszczół, mamy na myśli mieszaninę niestrawionych resztek pokarmu i produktów przemiany materii z układu wydalniczego.
Czy pszczoły puszczają bąki?
Być może pszczoły mogą puszczać bąki. Ich układ trawienny rozkłada pokarm, co może wytwarzać gazy. Być może, np. zimą, gdy będą trzymać odchody w sobie, będą puszczać bąki.
Mogą jednak nie pierdzieć tak dużo jak ssaki. Nie pobierają powietrza przez usta tak jak my. Pszczoły nie mogą połykać powietrza, ponieważ oddychają przez otwory w ciele (są to tzw. przetchlinki), natomiast odpowiednik płuc u owadów to sieć rurek, czyli tzw. tchawek.
PS Nie zbadano jeszcze, czy bąki pszczół wydają jakieś dźwięki.
Jak często pszczoły robią kupę?
Pszczoły w trakcie sezonu wypróżniają się kilka razy w tygodniu (o ile są ku temu sprzyjające warunki pogodowe, aby mogły wylecieć z ula).
Czy pszczele odchody są szkodliwe?
Pszczele odchody nie są toksyczne dla ludzi i większości innych stworzeń. Odchody z nosemą (nosemoza jest to choroba pszczół, która najczęściej kojarzona jest z biegunką) również nie są dla nas szkodliwe. Odchody zawierające przetrwalniki różnych chorób stanowią zagrożenie dla innych rodzin pszczelich (być może także dla innych owadów, aczkolwiek niewiele jest badań na ten temat) – dlatego tak ważna jest higiena w pasiece i np. odpowiednie usytuowanie lub zabezpieczenie poideł z wodą, aby przelatujące pszczoły nie wypróżniały się do niego.
Z pewnością jednak pszczele odchody są irytujące dla właścicieli samochodów, którzy starają się dbać o karoserię. Jak sobie poradzić z tym g… grubym problemem? Najlepiej doczyścić pojazd rano, kiedy poranna rosa nieco rozpuści te zanieczyszczenia. A wcześniej nie parkować w miejscach wzmożonych lotów pszczół.
Na zakończenie – Yellow Rain
Jeśli wydaje Wam się, że temat kupy jest błahy i nieważny, to pozwólcie, że krótko przytoczę pewną niezwykłą historię.
Jest koniec lat 70. Zakończyła się wojna w Wietnamie. Mieszkańcy Wietnamu i Laosu donoszą o okresowym opadaniu z bezchmurnego nieba lepkiej, żółtej cieczy, która – według relacji świadków – niszczy roślinność i powoduje dolegliwości u ludzi, a nawet prowadzi do śmierci. Hmongowie nazywają to zjawisko „żółtym deszczem”. Pojawiają się kolejne doniesienia o podobnych doświadczeniach Plemiona Khmerów w Kambodży oraz bojowników antyradzieckiego ruchu oporu w Afganistanie.
A potem przychodzi 1981 r. i znów pada „żółty deszcz”. Stany Zjednoczone oskarżają Związek Radziecki o dostarczanie ich sojusznikom w Laosie i Wietnamie mykotoksyny jako broni biologicznej. Radzieccy urzędnicy zaprzeczyli oskarżeniu, a pierwsze dochodzenie ONZ nie przyniosło jednoznacznych wniosków. Jednak analiza próbek domniemanego środka chemicznego przez niezależnych naukowców sugeruje, że mogły to być odchody pszczół miodnych, co prowadzi do konkluzji, iż „żółty deszcz” stanowił efekt masowego wydalania strawionego pyłku przez liczne roje pszczół. Nie zostało to jednak ostatecznie jednoznacznie potwierdzone. Jeśli to prawda, to kupa pszczół narobiła niezłego zamieszania.
Oprac. Teresa Kobiałka
Źródła:
pubmed
reviveabee.com
www.sciencehistory.org
www.britannica.com
Strachecka A., Walerowicz M., Anatomia i fizjologia pszczoły miodnej
Zamów prenumeratę czasopisma "Pasieka"
ze świata
- Rośliny „słyszą” pszczoły
- Nowe technologie sprzyjają rozwojowi pszczelarstwa wśród pszczelarzy hobbystów
- Pokarm zawierający izofukosterol jest kompletny pod kątem odżywczym i dobrze zastępuje pyłek
- Kolejny gatunek obcego szerszenia dotarł do Hiszpanii
- Gdzie królowa chodzi piechotą?
- Pszczelarze są zaniepokojeni możliwością rozprzestrzenienia się roztocza Tropilaelaps clareae na terytorium Ukrainy
- Estońscy pszczelarze, pozyskujący miód na własny użytek, nie dostaną dotacji
- Rekordowe straty rodzin pszczelich w USA
- Dobre wibracje! O 8 sprytnych sygnałach stosowanych przez pszczoły
- Botaniczny seksizm pogłębia problemy z alergiami?
- W Gruzji wzrost zachorowań pszczół, pszczelarze proszą państwo o pomoc
- Nowe przepisy dotyczące rynku miodu w Hiszpanii
- Powrót do różnorodności biologicznej najprawdopodobniej zajmuje aż 75 lat
- Bułgaria i Rumunia chcą się chronić przed importem miodu z Ukrainy
- Tani importowany miód zagraża niemieckim pszczelarzom
- Ukraina notuje straty w pszczelarstwie
- Kobiety wiejskie w dystrykcie Ikzce otrzymały sprzęt pszczelarski
- W Ukrainie zaktualizowano wymagania dotyczące miodu
- Niemieccy pszczelarze chcą unieważnienia patentu wegańskiego miodu
- Przez Nosema ceranae i Lotmaria passim pszczoły spożywają więcej pokarmu
- Unia Europejska zaostrza kontrolę importu miodu
- 1000 dni wojny i ekologia na Ukrainie
- Pszczoły pokrzyżowały plany Mety
- Manifest dla dzikich pszczół: sztuka i edukacja ekologiczna w Wielkiej Wystawie Pszczół
- Wielka Wystawa Pszczół już wkrótce w Szwajcarii!
- Miód na kołach, czyli jak pszczelarze-koczownicy prowadzą pasieki w górach Kirgistanu
- Sytuacja w mołdawskim pszczelarstwie jest bardzo poważna
- Zapylanie wibracyjne – nowe fakty
- Połączenie sił w branży pszczelarskiej
- Obcy gatunek pszczół w Europie
- Nowy pasożyt pszczół w Europie
- Międzynarodowe Forum na rzecz zrównoważonego pszczelarstwa
- Zagadka pszczelarska z USA
- Spadek w światowym handlu miodem
- Lidl rozdawał napój dla pszczół
- Wespół w zespół - czyli o współpracy trzmieli
- Niesamowita zdolność trzmieli
- Portugalscy pszczelarze niepokoją się o przyszłość
- Greccy pszczelarze żądają zwiększenia wsparcia od państwa
- Węgry cofnęły zakaz importu ukraińskiego miodu
- Hiszpania – trzy nieudane sezony z rzędu
- Rekordy kanadyjskiego pszczelarstwa
- Kryzys gospodarczy wykańcza pszczelarstwo Argentyny
- Rozkład. Czyli o tym, jak zanieczyszczenia powietrza wpływają na znajdowanie pokarmu przez pszczoły
- Czarnogóra z sukcesem rozwija pszczelarstwo
- Produkcja miodu spada
- Pszczelarstwo Kazachstanu
- Jak kwiaty się poddają
- Geny pszczoły-altruistki
- Pszczelarstwo Słowenii – wzór dla innych krajów
- Miód ze spadzi… piewika
- Spadek produkcji miodu w Nowej Zelandii
- Słowacja wstrzymała import miodu z Ukrainy
- Pszczoła trąbalska
- Pszczelarstwo Węgier
- Słów kilka o pszczelarstwie Tanzanii
- Co jest ważne dla pszczoły?
- Pszczoły są prawo- czy leworęczne?
- Tradycje pszczelarskie związane ze śmiercią
- Czy chińskie pszczelarstwo padnie?
- Miód z pola minowego
- Szczepionka dla pszczół zatwierdzona w Kanadzie
- O muszycy pszczół
- Amerykańska pszczoła
- Najbardziej pszczele miasto świata
- Australia się poddaje
- Fałszowanie miodu – współczesny proceder? Czyli słów kilka o starożytnej cywilizacji pszczelarskiej
- Kartel cukrowy w Niemczech
- O tańcu „drżeniowym” pszczół
- A jednak Einstein mówił o pszczołach
- Poczwarki pszczół z czasów faraonów znalezione w Portugalii
- Wpływ wojny na eksport ukraińskiego miodu
- Kwietna łąka w King’s College
- Pszczelarstwo Szwajcarii
- Porozmawiać z pszczołą
- Walcząc z warrozą wybiją rodzime gatunki?
- Pszczelarstwo Syrii po wojnie domowej
- Pszczoła, mannoza i nowotwory
- Pszczelarstwo Bułgarii
- Pakistan zacieśnia współpracę z Chinami
- Pszczelarstwo Australii – problem z roślinami
- USA traci coraz więcej pszczół miodnych
- Podwodni zapylacze
- Przez złodziei rzucił pszczelarstwo
- Już jest! Szczepionka dla pszczół
- Skąd są pszczoły miodne? Nowe odkrycia!
- Hiszpańskie pszczelarstwo ma poważne problemy
- Emocjonalne życie pszczoły
- Jak ćma do… wiśni?
- Wirus pszczeli wykryty w komarze
- Uwaga! Konkurs miodów w Chile jednak się odbędzie
- Płaz zapylający?
- Jak pszczoły nawigują?
- Produkcja miodu w Chinach wciąż rośnie
- Pszczelarstwo Grecji
- Ewakuacja pszczół, czyli jak podczas wojny Ukraińcy ratują swoje owady
- Trujący wiatr – czyli o dryfcie pestycydów
- Pszczelarstwo organiczne na świecie w 2020 roku
- Śledztwo nad dręczem – czyli dlaczego psy nie tropiły
- Coraz mniej miodu manuka?
- Pszczelarstwo Brazylii
- Kto uczy tańczyć pszczołę?
- Apimondia – nie będzie konkursu miodów
- Owady dziedziczą wiedzę społecznie
- Pszczelarstwo Kanady w 2022 roku
- Fałszowanie miodu w USA
- Pszczelarstwo Filipin
- Doświadczenie robotnicy
- Lot trzmiela – czyli jak uniknąć wypadku drogowego
- Pszczelarstwo Wietnamu
- Pyłek słonecznika a dręcz – obszerniejsze wyjaśnienie
- Światowy handel miodem
- Różnice w budowie zasklepu czerwiu i miodu
- Genetyczne bingo
- W Rosji pszczoły masowo giną od pestycydów
- Pyłek słonecznika przeczyszcza trzmiele
- Pasieka doszczętnie zniszczona przez niedźwiedzia
- Szczepionka dla pszczół wstępnie zatwierdzona
- Kolejny pasożyt pszczół w Australii
- Ile pszczół w rodzinie to pracusie?
- Chroniony szerszeń zagraża pasiekom
- Ekstremalna susza i upały niszczą pszczelarstwo Hiszpanii
- Cmentarny miód z Waszyngtonu
- Weź udział w The Golden Bee Award
- Cypr po klęskach żywiołowych
- Lustrzana pułapka
- Trendy w światowym pszczelarstwie
- Rozwój pszczelarstwa Kirgistanu
- Indie zbierają owoce słodkiej rewolucji
- Wirus i jajniki
- Nowy robot zapylający jest efektywny
- Katastrofa pszczelarska po huraganie Ian
- Pszczelarstwo Jemenu w czasach wojny domowej
- Pszczelarstwo Argentyny w liczbach i faktach
- Węgierskie pszczelarstwo – nowe wyzwania
- Spadek długości życia pszczół
- Meksyk – produkcja i eksport miodu
- Pestycydy w chińskim miodzie
- Pszczelarstwo Japonii
- Czy trzmiele dobrze się bawią?
- Ukraińskie pszczoły rozbroiły granaty
- Elektryzująca atmosfera… roju
- Chilijska ustawa o pszczelarstwie
- Turcja rośnie w siłę
- Poszczuła ludzi pszczołami
- Jak w Oszu rozwijają pszczelarstwo
- Wielkie wytruwanie pszczół
- Pszczoły to ryby
- Pożegnanie z trawą
- Pszczelarstwo Włoch – coraz więcej problemów
- Portugalia – kryzys za kryzysem
- Życie i śmierć pasożyta
- Tydzień szerszenia azjatyckiego 2022
- Rolnictwo miejskie w tropikach
- Pszczoły miodem dla duszy
- Pszczelarstwo Nowej Zelandii w 2022 roku
- Napięcia między australijskimi stanami
- Ule połączone… szwedzki projekt BeeLab
- Niedźwiedzica pojadła szalonego miodu
- Kierunek rozwoju pszczelarstwa USA
- Rozwój kubańskiego pszczelarstwa
- Nowa substancja przeciwko warrozie?
- Skąd Varroa destructor wziął się w Australii?
- Gdzie pszczoła nie może, tam pośle… pszczołę
- Pestycydy uszkadzają mózg pszczoły
- Badania miodu mówią o pszczole
- Pszczelarstwo Iranu po sankcjach Zachodu
- Kiedy pszczole się chce?
- Tajwan walczy z fałszowaniem miodu
- Połowa kanadyjskich rodzin pszczelich nie żyje
- Schłodzić ul, zanim trutnie eksplodują
- Słono-słodkie gusta pszczół
- Pszczelarstwo Tajwanu – sukcesy i problemy
- Pszczelarstwo Afganistanu przestało się rozwijać
- O 50% mniej pestycydów do 2030?
- Australia – odszkodowania i powrót do pracy
- Ogród działkowy jako ogród naturalny
- Ból pszczoły
- Motyle, pszczoły i… bawełna
- Brakuje pszczół na arbuzach
- Varroa destructor znowu wykryta w Australii
- Dramat australijskich pszczelarzy
- Odszkodowanie za glifosat w miodzie
- Nietoperze i pszczoły
- Bakterie symbiotyczne i ich niesamowita praca
- Rynek miodu w 2021 roku w liczbach
- Olejek z oregano kontra Varroa destructor
- Kawa, pszczoły i ptaki
- Sadzimy drzewa dla pszczół
- Proszą papieża o ratunek dla pszczół
- Wysokie, zimowe straty rodzin pszczelich w Kanadzie
- Inwazja ropuch na ule
- Pasieka po wizycie...?
- Zielony heavy metal – czyli rzecz o krzyku roślin
- Śmierć milionów pszczół
- Pszczelarstwo Turcji w przededniu Apimondii
- Pszczelarstwo Azerbejdżanu w 2021 roku
- Memrystory… z miodu?!
- „Maj bez koszenia” przyjmuje się w USA
- Pszczelarstwo Kanady w 2021 roku
- Czy słonecznik podąża za słońcem?
- Pszczelarstwo Uzbekistanu bije rekordy
- Pszczoły kontra… Rosjanie?
- O bakteriach w nektarze, cieple i trzmielach
- Żel na pszczele rany?
- Apimondia znowu w Stambule!
- Grzyb, który dręczy dręcza
- Ule, które wykrywają fale uderzeniowe
- Pszczelarstwo Finlandii
- Pszczelarstwo Wielkiej Brytanii – skromna teraźniejszość i mglista przyszłość
- Gdy jest zbyt gorąco, trutnie eksplodują
- Kongres Apimondii w Ufa odwołany
- Wiosenne targi miodowe w Ostrawie 18-19 marca 2022
- Jak ceny antydumpingowe USA mogą wpłynąć na światowy rynek pszczelarski
- Komisja UE pozywa Niemcy za niewystarczającą ochronę przyrody
- Ledwie zaczął się sezon, a już kradną ule
- Zanieczyszczenie powietrza i zapylanie
- Jaki miód najbardziej kusi niedźwiedzie?
- Tajemnicze upadki rodzin pszczelich w Korei Południowej
- Pszczelarstwo Chin contra pandemia
- Tiametoksam dopuszczony do użycia w Wielkiej Brytanii
- Robiąc niewiele, można robić wiele!
- Rzeź pszczół w australijskich sadach migdałowych
- Spirulina dla pszczół
- Pszczelarstwo Argentyny i cła antydumpingowe USA
- Pszczelarze walczą o swoje
- Ukraina – sytuacja i prognozy cen miodu
- Ciemno! To spadam!
- Pszczelarstwo Indii w 2021 roku. „Miodowa rewolucja” trwa
- Pszczoły wschodnie wrzeszczą, gdy atakuje je szerszeń
- Varroa wibruje!
- Pozytywne zamiany w pszczelarstwie Armenii
- Angażujący pomysł na edukowanie ludzi o roślinach i pszczołach
- Skąd pochodzą pszczoły?
- Gruzja bardzo zwiększyła eksport miodu w 2021
- Pszczelarstwo Brazylii
- Pszczelarstwo Francji – rekord i porażka w dwa lata
- Jak pandemia wpłynęła na pszczelarstwo światowe?
- Baszkirski miód
- Lepiej być pszczelarzem niż inżynierem?
- Pszczoły z dystansem
- Jak pszczoła z popiołów!
- Inwazyjne pszczoły
- Pszczelarstwo Malty
- Pszczelarstwo Chile w 2021 roku
- Pyłek wspiera odporność pszczół na pestycydy
- Kwiaty jak brudne klamki, czyli rzecz o przenoszeniu wirusów
- Miód z radiocezem
- Jak wzrosła liczba rodzin pszczelich na świecie?
- Starożytna biżuteria pszczelarska
- Pszczelarstwo Mołdawii – tendencje rozwoju
- Karmienie pszczół mięsem drobiowym przez wieki
- Rój pszczół zażądlił pingwiny
- Pszczelarstwo Singapuru w 2021 roku
- Polska nowym importerem rosyjskiego miodu
- O miodzie pszczół bezżądłowych
- Mikroplastik na ciałach pszczół
- Działanie antybakteryjne szwajcarskich miodów
- Jak wytresować trzmiela
- Wywęszy kwiat, wywęszy chorobę! Czyli pszczoły czują „koronawirusa”
- Zwycięzcy drugiej edycji konkursu Bee Press Photo
- Niemcy chcą zmian w rolnictwie, by chronić owady
- Róża z kolcami. Czyli o pestycydach w uprawach roślin ozdobnych
- Grecki miód lepszy niż manuka (oraz rzecz o jego liofilizacji)
- Program lepszej ochrony pszczół w Austrii
- Podpalenie uli w Nottingham
- Arabia Saudyjska intensywnie rozwija pszczelarstwo
- USA weźmie się za krzywdzący import miodu?
- Chiński robot zapyli sady?
- Co za dużo, to niezdrowo, więc pogadaj ze swoim dzieckiem o jedzeniu mrożonego miodu
- Tureckie pszczelarstwo
- Antidotum na pestycydy?
- Bombowe pszczoły
- Jak się kwiat śpieszy…
- Historia na skale, czyli wizerunek pierwszego pszczelarza
- Pszczelarstwo Meksyku w 2020
- Wiedzieć, kiedy przestać
- Grzyb contra warroza
- Sommelier miodu
- Pszczelarstwo Czech
- W sadach Kanady zabraknie zapylaczy?
- Zerwij chodnik, posadź kwiat
- Wosk pszczeli paliwem satelitów?
- Pszczelarstwo Pakistanu
- Chiny na światowym rynku miodu w 2020 roku
- Rzepak vs jabłonie
- Pszczelarstwo USA w 2020 roku
- Pismo Święte i pszczoły
- Prawa Ukrainy – nowy program wspierający pszczelarstwo
- Fotowoltaika pomoże zapylaczom?
- Pszczoły odminują Ukrainę i Bałkany?
- Bez pszczół: MeliBio pracuje nad wegańskim miodem
- Skąd się wzięły pszczele kasty?
- Pszczoły jedzą mięso?
- Pszczelarstwo Kanady w 2020 roku
- Pszczelarstwo w cieniu wojny
- Zbadają wpływ zanieczyszczeń powietrza na pszczoły
- No to gleba! Czyli wpływ neonikotynoidów na pszczoły samotnice.
- Women for Bees – program UNESCO pod patronatem Angeliny Jolie
- Jak się walczy z barszczem w Rosji?
- Ulubionym słodzikiem amerykanów stał się miód
- Austria – rok 2021 rokiem pszczół samotnic
- Produkcja miodu w Australii spadła
- Produkcja miodu w Pakistanie rośnie
- W Szwecji nadal rośnie zainteresowanie pszczelarstwem
- Coraz mniej gatunków pszczół?
- Kolejny krok przeciw nosemozie
- Odpowiedzą za spalenie pasieki
- Psi nos na tropie zgnilca
- Brexit – co z importem pszczół?
- Kryzys w pszczelarstwie RPA trwa
- Piekło w raju, czyli pszczoły znikają z Hawajów
- Pszczelarstwo najbardziej opłacalnym, niszowym kierunkiem dla rolników?
- Pszczelarstwo w Maroku
- Woskowa Neferetiti
- Japonia nie chce nowozelandzkiego miodu?
- Zastosowanie dronów w kolejnych uprawach
- Kupą na niego. Czyli nietypowa ochrona przed szerszeniami.
- Odkryto nowy gatunek pszczoły
- Chorwackie pszczelarstwo
- Rosyjskie pszczelarstwo w 2020 roku
- Introwertyczne pszczoły
- W Odessie pszczoły wyszły z uli
- Sprytne grzyby contra pszczoły
- Nowa Zelandia – rząd opłaca kursy pszczelarskie
- Precyzyjna aplikacja leków? Tylko z pszczołą miodną!
- Problem utraconych genów mniejszy niż sądzono?
- Indyjski miód jest fałszowany na potęgę
- Chiny contra Australia – oberwą pszczelarze?
- Jakość matki a temperatura
- Trzmiele z Czarnobyla
- Pszczela mapa świata
- Różowa „ciastolina” wabi pszczoły
- Nauka na zimno, czyli przechowywanie pszczół w chłodniach
- Kongres Apimondia został przeniesiony na 2022 rok
- Nie śpią, bo są podtrute – nowe badania o pszczelim śnie
- Wędrówka pestycydów z wiatrem – od Tyrolu do Szwajcarii
- Mało miodu, niższe ceny
- Pszczelarski potencjał Nowej Zelandii
- Artysta tworzy obrazy z pszczół
- Jak pszczoły surfują po wodzie
- Pszczele mandale
- Fałszerze miodu zabijają pszczelarstwo
- Dalsze badania nad jadem pszczelim i COVID-19
- Załap się na „National Honey Show”
- Airbnb dla dzikich pszczół
- Jak RPA radzi sobie ze złodziejami uli?
- Mołdawia - trudny sezon pszczelarski
- Mikrobiom pszczoły, a jej zapach
- Pozytywne zmiany w indyjskim pszczelarstwie
- Australia – intensywna współpraca pszczelarzy i producentów migdałów
- Francja chce czasowo przywrócić neonikotynoidy do użytku
- Azerbejdżan – wzrost produkcji miodu
- Szkolą młode pszczoły dla zwiększenia plonów
- Pszczoły a zanieczyszczenie powietrza
- Mecz na ostrzu… żądła
- Niemcy - spadek produkcji miodu
- Miejskie trzmiele są większe
- Jad pszczeli leczy raka piersi?
- Jak je pszczoła?
- Moneta roku 2020 jak plaster pszczeli
- Austria – małe zbiory miodu
- Wstępne podsumowanie sezonu pszczelarskiego na Ukrainie
- „Ołowiany miód” z okolic Notre Dame
- Prawosławna tradycja pszczelarska, czyli miodowy Spas
- Piękna akcja rosyjskich pszczelarzy
- Wszechobecna nosemoza
- Czerwień i pszczoły
- Fatalny rok na Ukrainie – spadła produkcja miodu
- Paragwajskie pasieki płoną
- Titanie i kwakanie – nie tak oczywiste
- Austriacy przyjaźni pszczołom
- Pszczelarskie przysłowia ludowe na najgorętszy dzień w roku
- Aborygeni wykorzystywali wosk i propolis do tworzenia sztuki naskalnej
- Jad pszczeli i SARS-CoV-2
- Gen teliotokii u pszczół
- Bańkowe zapylanie
- Unia Europejska chce wdrożyć plan zmniejszenia zużycia pestycydów o 50%
- Wsparcie finansowe pszczelarzy na Ukrainie do każdej rodziny pszczelej
- Pszczelarz zmarł po użądleniu przez szerszenia azjatyckiego
- Trzmiele przyspieszają kwitnienie roślin
- Szerszenie azjatyckie w USA i Kanadzie
- Stwórz domek dla owadów razem z Ikea
- Pszczoły jak konie trojańskie
- Coraz częstsze kradzieże uli w USA
- Susza i wylesianie niszczą pakistańskie pszczelarstwo
- Jak pszczoły rozpoznają zwłoki?
- Koronawirus uderza w kanadyjskie pszczelarstwo
- Dwupłciowa pszczoła
- Niebezpieczne zmiany w ocenie wpływu pestycydów na środowisko
- W Stanach przestaje się opłacać produkcja miodu
- Niebezpieczny wypadek z pszczołami w USA
- Rynek produktów pszczelich rośnie
- Koronawirus może zwiększyć sprzedaż miodu w Stanach
- Ciąg dalszy historii gąsienic barciaka zjadających plastik
- Trzmieli mózg na pestycydach
- Wirus zdeformowanych skrzydeł – jak manipuluje pszczołami?
- Samopylne migdałowce przyniosą straty farmerom?
- Ogień i pszczoły
- Trzmiele giną
- Organizacje europejskie opracowały plan działania, aby zaradzić alarmującej sytuacji na rynku miodu
- Pszczelarskie podsumowanie australijskich pożarów
- Niezwykły film dokumentalny macedońskiej produkcji pt. „Kraina miodu”
- Jak koronawirus wpływa na chińskie pszczelarstwo
- Mikołaj Stroiński otrzymał aż 4 nominacje do nagrody G.A.N.G za ścieżkę dźwiękową do gry Bee Simulator
- W Patagonii odkryto najstarszy dowód na istnienie pszczół
- Kwiaty w miastach są częściej odwiedzane przez owady zapylające niż na obszarach rolniczych
- Pszczoły pamiętają pozytywne i negatywne chwile
- Największa pasieka tradycyjna na świecie
- Australia liczy straty
- Nowy sposób walki z V. destructor i DWV
- Pszczoły wolą pola truskawek od rzepaku
- Cienie produkcji migdałów
- B-box – ul dla każdego?
- Największy na świecie rezerwat pszczół zagrożony
- Pszczoły spektakularnie przerwały mecz w Tanzanii
- EPA zatwierdziła stosowanie Vectorine
- Wielki szerszeń azjatycki wykryty w stanie Waszyngton
- Australijskie pożary buszu dewastują pszczelarstwo
- Coraz bliżej do opracowania skutecznego sztucznego zapylania
- Neonikotynoidy ciągle obecne w rzepaku
- TESCO wycofało ze sprzedaży fałszowane miody
- Osmia avosetta – pszczoła artystka
- Parlament Europejski odrzuca projekt, który niedostatecznie chroni pszczoły
- Nie wydalaj tam gdzie jesz. Rzecz o przenoszeniu chorób.
- Fałszowania miodu na masową skalę w Kanadzie i USA
- Pszczoły nośnikami biologicznych środków ochrony roślin
- Najgorszy rok w historii pszczelarstwa dla Włoch, Francji i Rumunii
- Pszczoły uczą się efektywniej, gdy są karane
- Pszczoły i osy na gazie
- Glifosat wycofany z Niemiec
- Miód z Azerbejdżanu wypłynie, ale już nie wpłynie?
- Opowieść o niewidomej pszczelarce
- Zegar dobowy roślin pomoże zwiększyć efektywność herbicydów
- Miód zagoił rany na genitaliach
- Odkryto nowe gatunki wymarłych owadów, które przegrały wyścig zbrojeń z pszczołami
- Billboardy domami dla pszczół
- Truteń oślepia matkę w czasie kopulacji
- Amerykańscy pszczelarze podają do sądu EPA
- Trzy miesiące więzienia za miód
- Niedźwiedź wie co dobre
- Hiszpańskie rozlewnie muszą podać skąd dokładnie pochodzi miód
- Dofinansowanie do kwietnych ogrodów
- Brazylia tonie w pestycydach
- Plaga rójek w Berlinie
- W Australii muchy zastąpią pszczoły?
- Szczepionka na jad pszczeli
- Za wymieranie rosyjskich pszczół odpowiada zmiana klimatu?
- Pszczoła-influencerka zbiera na koleżanki
- Hawaje i stan Nowy York zakazały chloropiryfosu
- Rosyjskie pszczoły masowo giną
- „Weed swap iniciative” czyli dobry przykład z Australii
- Efez, monety i pszczoły
- Pszczoły rozumieją wartość liczb
- Anglię opanowała łąkowa rewolucja
- Wpływ mieszanki chromu z pestycydami na pszczoły
- Spadek produkcji miodu w Australii o 70%
- Przystanki dla pszczół
- Pszczoły w wiolonczeli
- Ukraina wypadła z pierwszej trójki największych eksporterów miodu
- Prototypy robotów zapylających są coraz lepsze
- Światowy eksport miodu
- Glifosat będzie zakazany w Austrii
- Francuskie pszczoły głodują
- Genetyczne zwalczanie nosemozy
- Dzikie pszczoły moszczą gniazda plastikiem
- Taszczyn konserwuje pszczoły w niezwykły sposób
- Dziurki dla samotnic w cegłach angielskiego Brighton
- Wpływ ustawienia uli na błądzenie pszczół
- Porównanie efektywności zapylania przez pszczołę miodną i australijskie pszczoły bezżądłe
- Kwiaty „słyszą” bzyczenie pszczół i odpowiadają na ten dźwięk
- Analiza COLOSS strat rodzin pszczelich w okresie zimowym 2017/2018
- Tir przewożący pszczoły przewrócił się w Montanie
- Kwietny korytarz dla pszczół w Londynie
- Pszczoły przerwały mecz, więc je zlikwidowano
- Anulowanie rejestracji 12 pestycydów przez EPA
- Słoweńscy pszczelarze wręczyli papieżowi ule
- Pożądlony przez pszczoły mężczyzna zmarł
- Dziecko połknęło baterię? Podaj miód!
- Sztuczna inteligencja pomoże w walce z warrozą
- Zmiany kompozycji pokarmowej w mleczku dla królowych i robotnic
- Obce RNA zwiększa odporność pszczół
- Kieszonkowa podkarmiaczka
- Samce i samice pszczół wykazują różne reakcje na insektycydy
- Nowa metoda analizy miodu
- Jedz larwy! Będziesz wielki
- Jak zwiększyć ilość propolisu w ulu?
- Sprej zapylający zwiększy plony?
- Kolejny gatunek trzmiela zagrożony wymarciem
- Pszczoły na Notre-Dame przetrwały!
- Pornhub wspiera pszczoły
- Co się stało z pszczołami mieszkającymi na Notre-Dame?
- Mleczko pszczele ma wpływ na pamięć i długość życia pszczół
- Pszczoły żyły pod powieką kobiety
- Zaleszczotek aktywnie walczy z V. destructor
- Łapanie rójek może stać się nielegalne w Teksasie
- Wpływ czerwiu i młodych robotnic na długość życia pszczół
- Grzybica otorbielakowa wybija australijskie pszczoły. Winna jest dieta?
- Taniec pszczół przyda się w ochronie przyrody
- Pszczoły i ryby głosu nie mają?
- Tradycyjne rolnictwo w ochronie zapylaczy
- Kropki kwantowe rozwiązują zagadki zapylania
- Pszczoły bezżądłe zapylaczami w szklarniach
- Zapach pszczół zmienia się z wiekiem
- Wygodne wykrywanie nosemy
- „Cell uncapping” i ciasne komórki, czyli samodzielna walką pszczół z warrozą
- Determinacja kasty – nowe odkrycie
- Mały chrząszcz ulowy – krótka charakterystyka
- Wojna o miód manuka
- "Miód" dla wegan
- Szczepionka dla pszczół
- Przeanalizowano genom małego chrząszcza ulowego
- Kanada, USA, Nowa Zelandia
- USA, Niemcy, Australia