NEWS:

Pszczoły jedzą mięso?

pszczoly jedza mieso

Zdjęcia: Freepik.

Swego czasu w sieci pojawiły się artykuły, które udowadniały wpływ mikrobów w diecie na prawidłowy rozwój pszczół miodnych. Miały być one dodatkowym źródłem białka dla rosnących larw. Jednak dr Kirk Anderson (naukowiec prowadzący USDA Honey Bee Research Center) podkreśla, że zaszła pewna pomyłka i wyjaśnia jaka. Warto przeczytać.

Nowe i ważne odkrycie, któremu zagraniczne media nadały tytuł „Bees Need Meat” (pszczoły potrzebują mięsa), nie dotyczyło pszczoły miodnej. W badaniu, które przytaczano tj. „Omnivory in Bees: Elevated Trophic Positions among All Major Bee Families”, opublikowanym w 2019 r. pod przewodnictwem Steffana A. Shawna, mowa jest tylko o kilku gatunkach pszczół samotnic. Pszczoły miodne w ogóle się w nim nie pojawiały i naukowcy mieli ku temu dobry powód. Nasze podopieczne bowiem przetwarzają i przechowują pyłek w całkiem odmienny sposób niż inne gatunki, które rzeczywiście jedzą „bakteryjne mięso”. Co więcej, sposób, w jaki pszczoły miodne kontrolują wzrost mikroorganizmów, jest ich cechą charakterystyczną. Rodziny pszczele cechuje złożone życie społeczne, przekładające się na sukces tego gatunku.

Najpierw przyglądnijmy się pszczołom, które rzeczywiście jedzą „mięso mikrobów”. Większość z nich to gatunki charakterystyczne dla Ameryki Północnej, samotnice lub tworzące małe, nieskomplikowane kolonie. Każda samica w takim układzie jest jednocześnie zbieraczką, królową i konstruktorką gniazda. Zainfekowany bakteriami i innymi mikroorganizmami pyłek kładą obok złożonego jajeczka. Rozpoczyna się wyścig z czasem – kto rozwinie się szybciej? Dlatego, gdy larwa się wykluwa, to rozpoczyna pożywianie się pyłkiem częściowo już strawionym przez bakterie czy grzyby i rzeczywiście wtedy pochłania sporą ilość protein „odzwierzęcych”. Mikroby żyjące na pyłku nazwano „mięsem”, ponieważ po ocenieniu ich wartości odżywczych okazało się, że ich skład chemiczny jest zbliżony właśnie do białka zwierzęcego.

Wcześniejsze badania nad wzrostem pleśni na zgromadzonym przez pszczoły pyłku dokładnie wykazały, jak szybki wzrost pleśni może „pożreć” dużą liczbę larw pszczół samotnic razem z pyłkiem zresztą. To dlatego pszczoły samotnice raczej nie składają jaj w zbiorczych komorach, lecz odgradzają je ściankami. Inne gatunki pszczół samotnic rozwinęły sposoby walki z grzybami, m.in. stosując materiał roślin prozdrowotnych (jest to tzw. farmakofagia). Ponadto ślina owadów, w procesie ewolucji, nabrała właściwości ochronnych przed mikrobami.

Oczywiście zebrany pyłek nie ma tylko niebezpiecznych mikroorganizmów, patogenicznych pleśni czy bakterii, lecz także te korzystne dla zdrowia, które ograniczają wzrost np. pleśni (Lactobacillus, Acetobacteraceae). Cała kompozycja przypomina kiszonkę, podawaną zwierzętom gospodarskim.

Czytaj także: Zbadają wpływ zanieczyszczeń powietrza na pszczoły

Jednak pszczoły miodne wykształciły o wiele więcej lepszych strategii radzenia sobie z niepożądanym i niekontrolowanym wzrostem mikrobów. Po pierwsze larwy pszczół spożywają bardzo mało, jeśli w ogóle, pyłku, więc siłą rzeczy nie pochłaniają aż tak dużo mikrobów, jak ich samotne kuzynki. Poza tym czyścicielki, oddelegowane do sprzątania gniazda, usuwają porażone i martwe larwy. Natomiast karmicielki kontrolują wiele szczegółów odżywienia rodziny – zanim pokarm w postaci mleczka pszczelego trafi do larwy, trawiony jest przez dorosłego osobnika. Poza tym pierzga może zawierać nawet do 50% miodu, ograniczającego wzrost bakterii. Zresztą zarówno miód, jak i mleczko pszczele mają sporo składników antybakteryjnych, które skutecznie ograniczają ich rozwój. Razem te dwie substancje chronią zapasy pyłku przed zniszczeniem i zapewniają pszczołom pokarm, gdy brakuje go w środowisku. Bez mleczka i miodu wieloletnie trwanie rodziny pszczelej nie byłoby możliwe. Można nawet teoretyzować, że ewolucja tak złożonej i długowiecznej struktury społecznej była napędzana przez presję środowiskową ze strony patogenów.

Z analizy Kirka Andersona jasno wynika, że pszczoły miodne nie jedzą „mięsa z mikrobów”. Ekspert zauważa, że naukowy proces opiera się na przemyślanych analizach i sprawdzaniu wyników. Problemem jest nadinterpretacja wyników i brak sięgania do artykułów źródłowych przez media. Stąd zabójcze szerszenie i mięso dla pszczół. Często wina leży tyleż po stronie dziennikarza, co autora artykułu naukowego. Dziennikarz nie musi wszystkiego wiedzieć, chociaż wypadałoby konsultować się z autorami artykułu. Dobrym przykładem nadinterpretacji wyników z ostatnich miesięcy był artykuł „Chernobyl-level radiation exposure damages bumblebee reproduction: a laboratory experiment”, w którym badania laboratoryjne na trzmielach media przełożyły na trzmiele żyjące w zonie, co oczywiście było błędem. Jednak w ten błąd dziennikarzy wprowadzili sami naukowcy, bezsensownie wspominając w tytule Czarnobyl, tylko po to, by przykuć uwagę czytelników. Więcej na ten temat przeczytacie tutaj: Trzmiele z Czarnobyla.

W przypadku omawianych pszczół jedzących mięso media nie sprawdziły, że słowo „pszczoła” odnosi się do innych gatunków owadów, niż miodna (czyli ta najbardziej popularna). I nie ma się co dziwić – taki obraz pszczół utrwalają sobie wzajem nie tylko media, ale też pszczelarze, bardzo skoncentrowani wyłącznie na swoich podopiecznych. A jak wiadomo, pszczoły miodne od samotnic różnią się znacznie, chociażby pod względem złożoności społeczeństwa czy rodzaju gniazda, które tworzą.

Czytaj także: Coraz mniej gatunków pszczół?

Na końcu artykułu Kirk Anderson wspomina, że badanie mikroflory jest bardziej skomplikowane, niż by się mogło wydawać. Wpływa na nią ma przebieg sezonu. Dobra pogoda skutkuje częstymi wędrówkami i przemieszczaniem się pszczół, a także rojeniem, a zła uziemia pszczoły w ulu i ogranicza kontakt ze światem zewnętrznym. Z kolei wilgotność i temperatura wpływa na zachowanie się pszczół w gnieździe czy rozwój mikroorganizmów. Ponadto funkcjonowanie rodziny zależy od indywidualnych jednostek, ich higieniczności, stopnia antybiotyczności i probiotyczności wydzielin. Ule mają swój własny profil bakteryjny. Lwia część tych mikrobów nie została przeniesiona z kwiatów „dopiero co”, lecz jest w gniazdach przez całe lata i może być uważana za „rodzime” dla środowiska ulowego.

Źródło: beeculture.com

 

Zamów prenumeratę czasopisma "Pasieka"

ze świata


ze świata

17-06-2025, Kobiałka Teresa  - avatar Kobiałka Teresa

Rośliny „słyszą” pszczoły

ze świata

12-05-2025, Kobiałka Teresa  - avatar Kobiałka Teresa

Gdzie królowa chodzi piechotą?

ze świata

30-01-2025, Wielińska Agnieszka - avatar Wielińska Agnieszka

Ukraina notuje straty w pszczelarstwie

ze świata

05-12-2024, Wielińska Agnieszka - avatar Wielińska Agnieszka

1000 dni wojny i ekologia na Ukrainie

ze świata

05-12-2024, Kobiałka Teresa  - avatar Kobiałka Teresa

Pszczoły pokrzyżowały plany Mety

ze świata

12-09-2024, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

Zapylanie wibracyjne – nowe fakty 

ze świata

05-09-2024, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

Obcy gatunek pszczół w Europie 

ze świata

22-08-2024, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

Nowy pasożyt pszczół w Europie

ze świata

14-06-2024, Wielińska Agnieszka - avatar Wielińska Agnieszka

Zagadka pszczelarska z USA

ze świata

11-06-2024, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

Spadek w światowym handlu miodem 

ze świata

10-06-2024, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

Lidl rozdawał napój dla pszczół

ze świata

23-04-2024, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

Niesamowita zdolność trzmieli

ze świata

21-02-2024, Wielińska Agnieszka - avatar Wielińska Agnieszka

Rekordy kanadyjskiego pszczelarstwa

ze świata

05-02-2024, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

Produkcja miodu spada

ze świata

25-01-2024, Wielińska Agnieszka - avatar Wielińska Agnieszka

Pszczelarstwo Kazachstanu

ze świata

23-01-2024, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

Jak kwiaty się poddają

ze świata

11-01-2024, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

Geny pszczoły-altruistki

ze świata

02-01-2024, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

Miód ze spadzi… piewika

ze świata

20-12-2023, Wielińska Agnieszka - avatar Wielińska Agnieszka

Spadek produkcji miodu w Nowej Zelandii

ze świata

17-11-2023, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

Pszczoła trąbalska

ze świata

13-11-2023, Wielińska Agnieszka - avatar Wielińska Agnieszka

Słów kilka o pszczelarstwie Tanzanii

ze świata

09-11-2023, Wielińska Agnieszka - avatar Wielińska Agnieszka

Pszczelarstwo Węgier

ze świata

03-11-2023, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

Co jest ważne dla pszczoły?

ze świata

02-11-2023, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

Pszczoły są prawo- czy leworęczne?

ze świata

24-10-2023, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

Czy chińskie pszczelarstwo padnie?

ze świata

23-10-2023, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

Miód z pola minowego

ze świata

17-10-2023, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

Najbardziej pszczele miasto świata

ze świata

17-10-2023, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

Amerykańska pszczoła

ze świata

28-09-2023, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

O muszycy pszczół

ze świata

20-09-2023, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

Australia się poddaje

ze świata

13-09-2023, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

Kartel cukrowy w Niemczech

ze świata

12-09-2023, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

O tańcu „drżeniowym” pszczół

ze świata

07-09-2023, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

A jednak Einstein mówił o pszczołach

ze świata

17-08-2023, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

Kwietna łąka w King’s College

ze świata

11-08-2023, Wielińska Agnieszka - avatar Wielińska Agnieszka

Pszczelarstwo Szwajcarii

ze świata

11-08-2023, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

Porozmawiać z pszczołą

ze świata

04-08-2023, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

Pszczoła, mannoza i nowotwory

ze świata

04-08-2023, Wielińska Agnieszka - avatar Wielińska Agnieszka

Pszczelarstwo Syrii po wojnie domowej

ze świata

21-07-2023, Wielińska Agnieszka - avatar Wielińska Agnieszka

Pszczelarstwo Bułgarii

ze świata

05-07-2023, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

Podwodni zapylacze

ze świata

26-06-2023, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

Przez złodziei rzucił pszczelarstwo

ze świata

23-06-2023, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

Już jest! Szczepionka dla pszczół

ze świata

16-06-2023, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

Jak ćma do… wiśni?

ze świata

01-06-2023, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

Emocjonalne życie pszczoły

ze świata

31-05-2023, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

Wirus pszczeli wykryty w komarze

ze świata

29-05-2023, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

Płaz zapylający?

ze świata

26-04-2023, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

Jak pszczoły nawigują?

ze świata

17-04-2023, Wielińska Agnieszka - avatar Wielińska Agnieszka

Produkcja miodu w Chinach wciąż rośnie

ze świata

11-04-2023, Wielińska Agnieszka - avatar Wielińska Agnieszka

Pszczelarstwo Grecji 

ze świata

16-03-2023, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

Coraz mniej miodu manuka?

ze świata

13-03-2023, Wielińska Agnieszka - avatar Wielińska Agnieszka

Pszczelarstwo Brazylii

ze świata

13-03-2023, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

Kto uczy tańczyć pszczołę?

ze świata

13-03-2023, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

Owady dziedziczą wiedzę społecznie

ze świata

01-03-2023, Wielińska Agnieszka - avatar Wielińska Agnieszka

Pszczelarstwo Kanady w 2022 roku

ze świata

28-02-2023, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

Fałszowanie miodu w USA

ze świata

28-02-2023, Wielińska Agnieszka - avatar Wielińska Agnieszka

Pszczelarstwo Filipin

ze świata

23-02-2023, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

Doświadczenie robotnicy

ze świata

17-02-2023, Wielińska Agnieszka - avatar Wielińska Agnieszka

Pszczelarstwo Wietnamu

ze świata

13-02-2023, Wielińska Agnieszka - avatar Wielińska Agnieszka

Światowy handel miodem

ze świata

25-01-2023, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

Genetyczne bingo

ze świata

03-01-2023, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

Kolejny pasożyt pszczół w Australii

ze świata

02-01-2023, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

Ile pszczół w rodzinie to pracusie?

ze świata

23-12-2022, Wielińska Agnieszka - avatar Wielińska Agnieszka

Chroniony szerszeń zagraża pasiekom

ze świata

23-12-2022, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

Cmentarny miód z Waszyngtonu

ze świata

20-12-2022, Wielińska Agnieszka - avatar Wielińska Agnieszka

Cypr po klęskach żywiołowych

ze świata

20-12-2022, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

Weź udział w The Golden Bee Award

ze świata

16-12-2022, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

Lustrzana pułapka

ze świata

16-12-2022, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

Trendy w światowym pszczelarstwie

ze świata

07-12-2022, Wielińska Agnieszka - avatar Wielińska Agnieszka

Rozwój pszczelarstwa Kirgistanu

ze świata

01-12-2022, Wielińska Agnieszka - avatar Wielińska Agnieszka

Indie zbierają owoce słodkiej rewolucji

ze świata

29-11-2022, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

Wirus i jajniki

ze świata

29-11-2022, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

Nowy robot zapylający jest efektywny

ze świata

17-11-2022, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

Spadek długości życia pszczół

ze świata

14-11-2022, Wielińska Agnieszka - avatar Wielińska Agnieszka

Meksyk – produkcja i eksport miodu

ze świata

10-11-2022, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

Pestycydy w chińskim miodzie

ze świata

07-11-2022, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

Czy trzmiele dobrze się bawią?

ze świata

04-11-2022, Wielińska Agnieszka - avatar Wielińska Agnieszka

Pszczelarstwo Japonii

ze świata

27-10-2022, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

Elektryzująca atmosfera… roju

ze świata

21-10-2022, Wielińska Agnieszka - avatar Wielińska Agnieszka

Chilijska ustawa o pszczelarstwie

ze świata

21-10-2022, Wielińska Agnieszka - avatar Wielińska Agnieszka

Turcja rośnie w siłę

ze świata

20-10-2022, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

Poszczuła ludzi pszczołami

ze świata

17-10-2022, Wielińska Agnieszka - avatar Wielińska Agnieszka

Jak w Oszu rozwijają pszczelarstwo

ze świata

11-10-2022, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

Pożegnanie z trawą

ze świata

11-10-2022, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

Pszczoły to ryby

ze świata

05-10-2022, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

Wielkie wytruwanie pszczół

ze świata

03-10-2022, Wielińska Agnieszka - avatar Wielińska Agnieszka

Portugalia – kryzys za kryzysem

ze świata

30-09-2022, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

Życie i śmierć pasożyta

ze świata

22-09-2022, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

Tydzień szerszenia azjatyckiego 2022

ze świata

31-08-2022, Wielińska Agnieszka - avatar Wielińska Agnieszka

Pszczelarstwo Nowej Zelandii w 2022 roku

ze świata

31-08-2022, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

Pszczoły miodem dla duszy

ze świata

01-09-2022, Wielińska Agnieszka - avatar Wielińska Agnieszka

Rolnictwo miejskie w tropikach

ze świata

26-08-2022, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

Niedźwiedzica pojadła szalonego miodu

ze świata

26-08-2022, Wielińska Agnieszka - avatar Wielińska Agnieszka

Kierunek rozwoju pszczelarstwa USA

ze świata

26-08-2022, Wielińska Agnieszka - avatar Wielińska Agnieszka

Rozwój kubańskiego pszczelarstwa

ze świata

24-08-2022, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

Nowa substancja przeciwko warrozie?

ze świata

18-08-2022, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

Pestycydy uszkadzają mózg pszczoły

ze świata

16-08-2022, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

Badania miodu mówią o pszczole

ze świata

09-08-2022, Wielińska Agnieszka - avatar Wielińska Agnieszka

Pszczelarstwo Iranu po sankcjach Zachodu

ze świata

09-08-2022, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

Kiedy pszczole się chce?

ze świata

03-08-2022, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

Tajwan walczy z fałszowaniem miodu

ze świata

26-07-2022, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

Słono-słodkie gusta pszczół

ze świata

14-07-2022, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

O 50% mniej pestycydów do 2030?

ze świata

11-07-2022, Wielińska Agnieszka - avatar Wielińska Agnieszka

Ogród działkowy jako ogród naturalny

ze świata

08-07-2022, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

Ból pszczoły

ze świata

06-07-2022, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

Motyle, pszczoły i… bawełna

ze świata

06-07-2022, Wielińska Agnieszka - avatar Wielińska Agnieszka

Brakuje pszczół na arbuzach

ze świata

01-07-2022, Wielińska Agnieszka - avatar Wielińska Agnieszka

Odszkodowanie za glifosat w miodzie

ze świata

29-06-2022, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

Dramat australijskich pszczelarzy

ze świata

24-06-2022, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

Nietoperze i pszczoły

ze świata

24-06-2022, Wielińska Agnieszka - avatar Wielińska Agnieszka

Rynek miodu w 2021 roku w liczbach

ze świata

10-06-2022, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

Kawa, pszczoły i ptaki

ze świata

06-06-2022, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

Sadzimy drzewa dla pszczół

ze świata

11-05-2022, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

Inwazja ropuch na ule

ze świata

11-05-2022, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

Pasieka po wizycie...? 

ze świata

29-04-2022, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

Śmierć milionów pszczół

ze świata

19-04-2022, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

Pszczelarstwo Azerbejdżanu w 2021 roku

ze świata

13-04-2022, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

Memrystory… z miodu?!

ze świata

13-04-2022, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

Pszczelarstwo Kanady w 2021 roku

ze świata

07-04-2022, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

Czy słonecznik podąża za słońcem?

ze świata

07-04-2022, Wielińska Agnieszka - avatar Wielińska Agnieszka

Pszczelarstwo Uzbekistanu bije rekordy

ze świata

31-03-2022, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

Pszczoły  kontra… Rosjanie?

ze świata

23-03-2022, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

Żel na pszczele rany?

ze świata

18-03-2022, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

Apimondia znowu w Stambule!

ze świata

18-03-2022, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

Grzyb, który dręczy dręcza

ze świata

16-03-2022, Wielińska Agnieszka - avatar Wielińska Agnieszka

Ule, które wykrywają fale uderzeniowe

ze świata

15-03-2022, Wielińska Agnieszka - avatar Wielińska Agnieszka

Pszczelarstwo Finlandii

ze świata

07-03-2022, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

Kongres Apimondii w Ufa odwołany

ze świata

31-01-2022, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

Zanieczyszczenie powietrza i zapylanie

ze świata

26-01-2022, Wielińska Agnieszka - avatar Wielińska Agnieszka

Pszczelarstwo Chin contra pandemia

ze świata

26-01-2022, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

Robiąc niewiele, można robić wiele!

ze świata

17-01-2022, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

Spirulina dla pszczół

ze świata

11-01-2022, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

Pszczelarze walczą o swoje

ze świata

10-01-2022, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

Ciemno! To spadam!

ze świata

05-01-2022, Wielińska Agnieszka - avatar Wielińska Agnieszka

Ukraina – sytuacja i prognozy cen miodu

ze świata

16-12-2021, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

Varroa wibruje!

ze świata

13-12-2021, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

Skąd pochodzą pszczoły?

ze świata

01-12-2021, Wielińska Agnieszka - avatar Wielińska Agnieszka

Pszczelarstwo Brazylii

ze świata

23-11-2021, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

Baszkirski miód

ze świata

23-11-2021, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

Pszczoły z dystansem

ze świata

23-11-2021, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

Jak pszczoła z popiołów!

ze świata

23-11-2021, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

Inwazyjne pszczoły

ze świata

08-11-2021, Wielińska Agnieszka - avatar Wielińska Agnieszka

Pszczelarstwo Malty

ze świata

02-11-2021, Wielińska Agnieszka - avatar Wielińska Agnieszka

Pszczelarstwo Chile w 2021 roku

ze świata

02-11-2021, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

Miód z radiocezem

ze świata

15-10-2021, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

Starożytna biżuteria pszczelarska

ze świata

01-10-2021, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

Rój pszczół zażądlił pingwiny

ze świata

01-10-2021, Wielińska Agnieszka - avatar Wielińska Agnieszka

Pszczelarstwo Singapuru w 2021 roku

ze świata

27-09-2021, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

O miodzie pszczół bezżądłowych

ze świata

14-09-2021, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

Mikroplastik na ciałach pszczół

ze świata

14-09-2021, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

Jak wytresować trzmiela

ze świata

24-08-2021, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

Podpalenie uli w Nottingham

ze świata

11-08-2021, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

Chiński robot zapyli sady?

ze świata

09-08-2021, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

Tureckie pszczelarstwo

ze świata

09-08-2021, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

Antidotum na pestycydy?

ze świata

02-08-2021, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

Jak się kwiat śpieszy…

ze świata

28-07-2021, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

Bombowe pszczoły

ze świata

20-07-2021, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

Pszczelarstwo Meksyku w 2020

ze świata

12-07-2021, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

Wiedzieć, kiedy przestać

ze świata

12-07-2021, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

Grzyb contra warroza

ze świata

08-07-2021, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

Sommelier miodu

ze świata

25-06-2021, Wielińska Agnieszka - avatar Wielińska Agnieszka

Pszczelarstwo Czech

ze świata

21-06-2021, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

W sadach Kanady zabraknie zapylaczy?

ze świata

18-06-2021, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

Zerwij chodnik, posadź kwiat

ze świata

14-06-2021, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

Wosk pszczeli paliwem satelitów?

ze świata

08-06-2021, Wielińska Agnieszka - avatar Wielińska Agnieszka

Pszczelarstwo Pakistanu

ze świata

17-05-2021, Wielińska Agnieszka - avatar Wielińska Agnieszka

Rzepak vs jabłonie

ze świata

17-05-2021, Wielińska Agnieszka - avatar Wielińska Agnieszka

Pszczelarstwo USA w 2020 roku

ze świata

27-04-2021, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

Pismo Święte i pszczoły

ze świata

26-04-2021, Wielińska Agnieszka - avatar Wielińska Agnieszka

Fotowoltaika pomoże zapylaczom?

ze świata

26-04-2021, Wielińska Agnieszka - avatar Wielińska Agnieszka

Pszczoły odminują Ukrainę i Bałkany?

ze świata

22-04-2021, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

Skąd się wzięły pszczele kasty?

ze świata

20-04-2021, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

Pszczoły jedzą mięso?

ze świata

08-04-2021, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

Pszczelarstwo Kanady w 2020 roku

ze świata

06-04-2021, Martyna Walerowicz - avatar Martyna Walerowicz

Pszczelarstwo w cieniu wojny

ze świata

26-03-2021, Wielińska Agnieszka - avatar Wielińska Agnieszka

Jak się walczy z barszczem w Rosji?

ze świata

Czym jest e-Prenumerata? e-Prenumerata to pełny dostęp do książek i numerów czasopisma „Pasieka” w aplikacji mobilnej oraz w serwisie w www.pasieka24.pl Wszystkie numery czasopisma „Pasieka” oraz książek w „Biblioteczce...

Prenumerata „Pasieki” Czasopismo „Pasieka” to pismo dla pszczelarzy z pasją. Wydawane jako dwumiesięcznik w ciągu roku ukazuje się 6 numerów. Zamawów prenumeratę roczną - obejmuje...

Ostatnio dodane

Rośliny „słyszą” pszczoły – lwie paszcze zwiększają produkcję nektaru...

ze świata

Kobiałka Teresa , 17-06-2025

W telegraficznym skrócie POLSKA Dolny Śląsk Podczas ubiegłorocznej powodzi na Dolnym Śląsku...

Pasieka 4/2025

Kobiałka Teresa , 12-06-2025

Nadzieja dla polskich i europejskich pszczelarzy Do czerwca 2026 państwa...

Pasieka 4/2025

Wydawnictwo Pasieka, 12-06-2025

Z artykułu dowiesz się m.in.: że starzenie się robotnic...

Pasieka 4/2025

Burzyńska Marta, 12-06-2025

Pasieka 4/2025

Wydawnictwo Pasieka, 12-06-2025

Ogłoszenia drobne (lipiec-sierpień 2025) Produkty pszczele Sprzedam miód spadziowy, woj...

Pasieka 4/2025

Wydawnictwo Pasieka, 12-06-2025

Średnie ceny miodów oferowanych w polskich sklepach internetowych Średnie ceny...

Pasieka 4/2025

Wydawnictwo Pasieka, 12-06-2025

Czy można wysyłać matki pszczele kurierem lub do paczkomatu? ...

z Polski

Kobiałka Teresa , 12-06-2025

Z artykułu dowiesz się m.in.: dlaczego zarządzanie roztoczami Varroa...

Pasieka 4/2025

Martin Gabel (Niemcy), Aleksandar Uzunov (Macedonia), Ralph Büchler (Niemcy), 12-06-2025