fbpx

NEWS:

K2300
Fot. freepik

Akcja reaktywacja – kiedy odnowić, a kiedy lepiej zakupić nowe ule?

Nowy ul to wydatek kilkuset złotych. Warto o niego dbać, by służył jak najdłużej. Zarówno ule drewniane, jak i te z tworzyw sztucznych, o ile są zadbane i szanowane, służyć mogą przez wiele lat. Mimo starań i troski zdarzają się jednak uszkodzenia. Mechaniczne wynikają najczęściej z nieuwagi lub warunków pogodowych czy żerowania dzikiego ptactwa (dzięcioły). Są też uszkodzenia eksploatacyjne, wynikające z upływu czasu, jak blaknięcie, matowienie czy stopniowe zabrudzanie powierzchni ścian, czy daszku. Istnieją możliwości naprawy i konserwacji uli. Jeżeli ich stan techniczny jest względnie dobry, zanim zutylizujemy ul, można spróbować przywrócić mu poprzednią, pełną funkcjonalność.

K2300
Fot. megafilm, freepik

Ule drewniane

Jeżeli ul drewniany jest skręcony wkrętami, to naprawa ograniczy się do odkręcenia uszkodzonego elementu i wstawieniu w jego miejsce kolejnego, takiego jak poprzedni. Gorzej, jeżeli elementem mocującym są zszywki. Wówczas trzeba taki element oderwać, następnie usunąć metalowe elementy i w miejsce uszkodzonej deski przykręcić czy przybić nową. Ule drewniane najczęściej wyposażone są w blaszane daszki, które w zasadzie się nie psują. Gdyby jednak zdarzyło się, że okrycie skorodowało lub pokrzywiło się mechanicznie, to jego wymiana nie powinna przysparzać zbyt wielu problemów. Konserwacja drewnianych uli może być wykonywana na wiele sposobów. Niektórzy pszczelarze stosują kąpiele drewnianych elementów w gorącym pokoście lnianym. Wnika on w drewno, dość trwale konserwuje je.

zablokowane [...] - część treści ukryta, w całości dostępna tylko dla zalogowanych e-Prenumeratorów

K2300
Fot. Bartłomiej Janik

Ule z tworzyw sztucznych

Ule z powszechnie wykorzystywanych w Polsce tworzyw sztucznych, tj. styropianowe, styrodurowe czy poliuretanowe także wymagają konserwacji. Niemalowany styropian czy styrodur ulega degradacji – żółknie i z czasem staje się bardziej kruchy. Poliuretan zaś utlenia się, silnie zmienia barwę do ciemnopomarańczowej i z czasem jego zewnętrzna warstwa staje się chropowata i sypka. Wszystkie te konstrukcje pomalować można na przykład farbami silikonowo-akrylowymi przeznaczonymi na zewnątrz. Takie powłoki będą najtrwalsze. Niektórzy producenci w swej ofercie handlowej mają farby, których używają. Zakup u nich to gwarancja bezpiecznego malowania. Niektóre farby są bowiem agresywne wobec tworzyw sztucznych, mają silne właściwości żrące. Zakup farby od producenta uli to także pewność, że odcień będzie taki jak na innych nowych ulach pochodzących z tego źródła.

K2300
Fot. Roman Dudzik

zablokowane [...] - część treści ukryta, w całości dostępna tylko dla zalogowanych e-Prenumeratorów

W przypadku bardzo silnych deformacji, zarówno uli wykonanych z drewna, jak i tworzyw sztucznych, czasem po prostu lepiej jest wymienić element ula na nowy. Tu przewagę mają standardowe typy uli, zwłaszcza te korpusowe, gdyż każdy element można w zasadzie od ręki dokupić bez ryzyka, że nie będzie pasował do już posiadanych. Elementy większości wiodących producentów uli są ze sobą kompatybilne. Składając zamówienie u innego dostawcy, warto jednak zawsze o to dopytać. ■


 Wydanie tradycyjneZamów prenumeratę czasopisma "Pasieka"

Rok w pasiece


Rok w pasiece