fbpx

NEWS:

Drogi Czytelniku,

oddaję w Twoje ręce książkę opracowaną na podstawie szóstego wydania „Kalendarza pszczelarza z pasją” z ogromną nadzieją, że znajdziesz w niej treści, których poszukiwałeś oraz takie, które pozytywnie wpłyną na jakość Twojej gospodarki pasiecznej oraz poziom Twojej wiedzy. Mam nadzieję, że w tym wydaniu znajdziesz coś dla siebie. Najwięcej miejsca przeznaczyłam na tematykę chorób pszczół, ponieważ warroza i nosemoza nadal dziesiątkują pasieki, a z prawidłowym wykonywaniem zabiegów leczniczych (i stosowaniem odpowiednich leków!) nadal jest problem. Wystarczy poczytać grupy pszczelarskie i fora internetowe oraz porozmawiać z pasiecznikami. Przeraża mnie brak świadomości konsekwencji takiego postępowania (choć wiem, że intencje są dobre). Mam nadzieję, że treści opracowane przez dr Annę Gajdę ułatwią Ci całoroczną ochronę zdrowia Twoich pszczół oraz zrozumienie, dlaczego stosowanie właściwych leków w odpowiednich dawkach oraz terminach jest tak ważne. Pani doktor bardzo rzeczowo i zrozumiale przedstawiła ogrom tego zagadnienia. Jestem pewna, że będziesz do nich wracać przez cały rok, a nawet w kolejnych latach.

Profesor Małgorzata Bieńkowska przygotowała dla Ciebie dwa artykuły o zakupie i wymianie matek, czyli o filarach gospodarki pasiecznej. To kolejny przykład jak o najbardziej zawiłych rzeczach można napisać w sposób prosty. Śmiem twierdzić, że to prawdziwa sztuka i wyjątkowa umiejętność.

Ponieważ część czytelników prosiła o ponowne przedstawienie zagadnień praktycznych, poprosiłam Przemysława Szeligę, Sławomira Trzybińskiego oraz Michała Piątka o opracowanie tematów z dziedziny gospodarki, które wydały mi się szczególnie interesujące (starałam się wybrać zagadnienia, których nie było w poprzednich wydaniach).

Profesor Bogdan Kędzia wraz z małżonką opracowali całoroczną kurację produktami pszczelimi, a wiedzę tę możesz wykorzystać nie tylko dla siebie, lecz przekazać ją swoim bliskim i klientom.

Tę publikację i współpracę z Panem Profesorem szczególnie zapamiętam. Miałam zupełnie inny pomysł na jej realizację, ale Pan Profesor cierpliwie i rzeczowo wyjaśnił mi, dlaczego optymalne będzie opracowanie artykułu w takiej formie, jaką widzisz w książce. Jestem Mu bardzo wdzięczna za przekazanie ogromu wiedzy i że zawsze znalazł czas na przygotowanie opracowań na tematy, o które prosiłam.

Do tego zawsze był na bieżąco z najnowszymi badaniami, mimo że był na emeryturze... Niestety Pan Profesor nie doczekał wydania Kalendarza na 2021 rok oraz jego dodruku w postaci tej książki. Ta smutna wiadomość dotarła do mnie przed „zamknięciem” prac redakcyjnych. Bardzo dziękuję Pani Elżbiecie za sprawdzenie artykułu przed drukiem mimo osobistego dramatu, jaki Ją spotkał.

Zdecydowałam się pobieżnie przedstawić aspekty prawne, o które najczęściej jestem pytana, jak znakowanie miodu czy usytuowanie pasieki, a Emil Szymański opisał dokumentację, jaką musisz prowadzić, jeśli sprzedajesz miód lub korzystasz z dofinansowania.

Moja redakcyjna koleżanka, Martyna Walerowicz przybliżyła jeszcze raz organizowane przez nasze wydawnictwo akcje społeczne: „Dobre chwasty – nie ścinaj nam głów” oraz „Kupuj polski miód”. Dobrze mieć informacje o nich „pod ręką” i rozpowszechniać je z korzyścią dla pszczół i polskich pszczelarzy.

Dziękuję Czytelniku, że wybrałeś i zakupiłeś tę publikację. Pamiętaj, „inwestowanie w wiedzę zawsze przynosi największe zyski” (Benjamin Franklin). Z uwagi na ograniczone miejsce i charakter publikacji większość zagadnień została „skondensowana” – mam nadzieję, że zainspirują Cię do dalszych poszukiwań. W tej drodze szczególnie polecam Ci nasz portal Pasieka24.pl oraz czasopismo „Pasieka” i publikacje książkowe naszego wydawnictwa. Enrico Fermi powiedział, że „Najgorszym wrogiem wiedzy nie jest niewiedza, lecz wiedza połowiczna” i uważam, że znajduje to odzwierciedlenie w opiece nad pszczołami.

Z tego miejsca bardzo dziękuję wszystkim autorom za poświęcony czas, zaangażowanie oraz profesjonalizm i wsparcie, a koledze grafikowi Romanowi Dudzikowi za stworzenie rzeczy niemożliwych i czytanie w myślach. To dzięki Wam możemy zaproponować naszym Czytelnikom tak wysoki poziom publikacji ubrany w tak piękną szatę.

Życzę Ci owocnej lektury!

Teresa Kobiałka


 Wydanie tradycyjneZamów prenumeratę czasopisma "Pasieka"

Rok w pasiece


Rok w pasiece