fbpx

NEWS:

w wydaniu tradycyjnym (papierowym) strona: 0

Srebrny medal dla „Pasieki” na 44 Kongresie Apimondii

Międzynarodowy Kongres Pszczelarski Apimondia organizowany jest od 1897 r. - ma więc wieloletnią tradycję. Odbywa się co 2 lata (z drobnymi odstępstwami, m.in. w okresie I i II wojny światowej), za każdym razem w innym kraju.

Pasieka nr 74

W tym roku Apimondia odbyła się w Daejeon w Korei Południowej 15-20 września w centrum wystawowym Daejeon Convention Center DCC.

Jak wskazuje organizator, od lat kluczowym powodem organizacji Apimondii jest chęć stworzenia pszczelarzom z całego świata przestrzeni do dyskusji i wymiany informacji, jakie wspierają rozwój pszczelarstwa. Tak było i tym razem.

Goście Apimondii wzięli udział w wykładach, seminariach i panelach dyskusyjnych, a także w wystawach targowych ApiExpo prezentujących szeroką gamę produktów pszczelich, produktów niezbędnych pszczelarzom w ich codziennej pracy oraz innych wyrobów i towarów związanych z szeroko pojętym pszczelarstwem.

Na Apimondię zjeżdżają zarówno przedstawiciele wielkich przedsiębiorstw, jak i niewielkich rodzinnych pasiek, a także naukowcy, producenci maszyn i sprzętów, traderzy i w końcu ogromne rzesze osób pasjonujących się pszczołami.

Ta rożnorodność oferty oraz krajów reprezentujących pszczelarstwo znalazła więc odzwierciedlenie w haśle przewodnim Kongresu, które brzmiało „Pszczoły łączą świat”.

Z uwagi na daleką odległość i związane z uczestnictwem w Kongresie wysokie koszty oraz nagłośnienie w mediach sytaucji epidemiologicznej w Korei Południowej frekwencja pszczelarzy z Europy była słaba. Nasz kraj reprezentowała firma Łysoń, która wyróżniała się największym stoiskiem ze sprzętem pszczelarskim, Gospodarstwo Pasieczne Tomasz Łysoń z kosmetykami Honey Therapy oraz Sądecki Bartnik i Huzar.

Stoisko firmy Łysoń, na którym zaprezentowano cały przekrój sprzętu, od małych 2-plastrowych miodarek po duże wytłaczarki i miodarki mieszczące 20 kaset, ugruntowało pozycję firmy na rynku światowym. Najwięcej firm uczestniczących w wystawie ApiExpo pochodziło z Chin, a podobna stylizacja stoisk sugerowała rządowe wsparcie(?).

Najwięcej stoisk było z miodami, miodami pitnymi i opakowaniami.

Pasieka nr 74
fot.© Monika Wadowska

Podczas Kongresu wręczono również medale i wyróżnienia ApiExpo uchodzące za najbardziej prestiżowe nagrody w branży pszczelarskiej. Jesteśmy dumni, że tym razem srebrny medal w kategorii czasopisma (popularne) należy do „Pasieki”.

Jest to dla nas wielki sukces. Złoty medal otrzymało pismo „Bee Craft” (UK).

W konkursie dotyczącym sprzętu pszczelarskiego były trzy kategorie. W dwóch z nich pierwsze miejsce zajęła firma Łysoń otrzmując złote medale za ControllBee – system ochrony pasieki (zbiera informacje o sytuacji w pasiece, takie jak: temperatura, fot., waga wybranego ula) – w kategorii innowacje oraz za miodarkę z wbudowanym systemem ważenia odwirowanego miodu wyposażoną w inteligentny sterownik – w kategorii wynalazki.

Ponadto Gospodarstwo Pasieczne Tomasz Łysoń otrzymało brązowy medal za kosmetyki Honey Therapy w kategorii lotion/krem do rąk.

Pasieka nr 74
fot.© Monika Wadowska

Pasieka nr 74
fot.© Rafał Krawczyk

Podczas Kongresu wybrano również nowe władze – prezydentem Apimondii został Philip McCabe z Irlandii. Ustalono również, że Apimondia w 2019 roku odbędzie się w Montrealu (Kanada). Najbliższa Apimodnia, w 2017 r. odbędzie się w Stambule (Turcja).

Rafał Krawczyk

Pasieka nr 74
fot.© Internet


pobierz darmowy ebook


 Zamów prenumeratę czasopisma "Pasieka"