fbpx

NEWS:

w wydaniu tradycyjnym (papierowym) strona: 0

Leczenie zapalenia gruczołu krokowego za pomocą produktów pszczelich, cz. 2.

W pierwszej części artykułu opisano kategorie zapalenia gruczołu krokowego oraz możliwości leczenia tej choroby za pomocą pyłku kwiatowego. Uznano, że przytoczony przegląd piśmiennictwa daje podstawy do stwierdzenia, że zarówno pyłek kwiatowy (w postaci sproszkowanego obnóża), jak i preparaty z pyłku kwiatowego (zawierające ekstrakty wodne i lipidowe z tego produktu) odznaczają się dużą skutecznością w leczeniu przewlekłego zapalenia gruczołu krokowego.

Pasieka nr 74fot.© Roman Dudzik

Poniżej opisano stosowanie pozostałych produktów pszczelich w zapaleniu gruczołu krokowego.

Propolis

Michejlesku (1988) podawał 99 chorym z zapaleniem gruczołu krokowego w wieku 16-43 lat tabletki z ekstraktem propolisowym. Pacjenci otrzymywali 3-9 tabletek 3 razy dziennie przed posiłkami. Leczenie tej choroby preparatem propolisowym podawanym doustnie okazało się skuteczne tylko w 10 przypadkach (10,1%).

Autor nie podaje jednak kategorii chorych zakwalifikowanych do leczenia. Być może niska skuteczność terapii wynikała z udziału w leczeniu pacjentów z ostrym zapaleniem gruczołu krokowego, wobec których jakakolwiek terapia produktami pszczelimi jest nieskuteczna.

zablokowane [...] - część treści ukryta, w całości dostępna tylko dla zalogowanych e-Prenumeratorów

Na podstawie powyższych danych można przyjąć, że leczenie przewlekłego zapalenia gruczołu krokowego za pomocą czopków z propolisem jest skuteczne.

Miód

Pieresadin i Wieremljew (2000) do leczenia przewlekłego zapalenia prostaty stosowali mikrowlewy doodbytnicze. Składały się one z miodu i naparu z koszyczków rumianku pospolitego.

Mikrowlewy były przygotowywane w następujący sposób: 20 g wysuszonych i rozdrobnionych koszyczków rumianku zalewa się 120 ml wrzącej wody i po 2-3 godz. zaparzania pod przykryciem napar odcedza się, dodaje do niego łyżeczkę do herbaty miodu (ok. 7,5 g) i 80-100 ml płynu wprowadza się za pomocą strzykawki z ebonitowym zakończeniem do jelita prostego. Leczenie prowadzi się co drugi dzień przez miesiąc.

zablokowane [...] - część treści ukryta, w całości dostępna tylko dla zalogowanych e-Prenumeratorów

Mleczko pszczele

Sinjakow (2008) podaje, że do leczenia przewlekłego zapalenia gruczołu krokowego oraz pęcherzyków nasiennych stosuje się czopki zawierające 10 mg mleczka pszczelego i 2 g masła kakaowego. Czopki wprowadza się do jelita prostego głęboko (na ok. 10 cm) 2-3 razy dziennie. Leczenie powinno trwać 1 mies. Po 2-3 tyg. terapię powtarza się.

Kompleksowe leczenie produktami pszczelimi

Warto również wspomnieć o kompleksowym leczeniu produktami pszczelimi przewlekłego zapalenia gruczołu krokowego. Poniżej przytoczonych zostanie kilka tego rodzaju terapii.

Rossichin (2006) do leczenia omawianej choroby użył pyłku kwiatowego, mleczka pszczelego i pierzgi, jako produktów podawanych doustnie, czopków zawierających ekstrakt z propolisu, mleczka pszczelego i miodu oraz roztworu miodu podawanego w formie jonoferazy rektalnej.

zablokowane [...] - część treści ukryta, w całości dostępna tylko dla zalogowanych e-Prenumeratorów

W wyniku kompleksowego leczenia produktami pszczelimi kliniczne wyleczenie uzyskano u 33 pacjentów (76,7%) i wyraźne polepszenie u 7 pacjentów (16,3%). Na powyższe leczenie nie zareagowało pozytywnie 3 pacjentów (7,0%) (ryc. 1.).

Pasieka nr 74Ryc. 1. Wyniki kompleksowego leczenia produktami pszczelimi chorych z przewlekłym zapaleniem gruczołu krokowego (wg Rossichina 2006).

Sierżantow (2008) podaje następujący sposób postępowania w przewlekłym zapaleniu gruczołu krokowego oraz pęcherzyków nasiennych. Czopki zawierające 200 mg ekstraktu propolisowego wprowadza się do jelita prostego 2 razy dziennie.

Jednocześnie pacjentom podaje się miód z dodatkiem 1% propolisu, tabletki zawierające 10 mg mleczka pszczelego i witaminę E w kapsułkach (100 IU) doustnie, raz dziennie. Leczenie składa się z 2 lub 3 cykli 20-dniowych z 1-2-miesięcznymi przerwami.

Według autora w wyniku prowadzonego leczenia dolegliwości bólowe szybko ustępują, ogólny stan zdrowia polepsza się, a kliniczne wskaźniki moczu, krwi i wydzieliny z gruczołu krokowego powracają do normy.

Oryginalną metodę leczenia przewlekłego zapalenia gruczołu krokowego opublikowali Jegorow i Sinjakow (2004). Mianowicie zakładają oni wprowadzenie do jelita prostego maści z propolisem lub maści z jadem pszczelim za pomocą specjalnie skonstruowanego przez nich urządzenia.

zablokowane [...] - część treści ukryta, w całości dostępna tylko dla zalogowanych e-Prenumeratorów

Na zakończenie warto wspomnieć także o gotowych preparatach zawierających kompleks produktów pszczelich przeznaczonych, m.in. do leczenia przewlekłego zapalenia gruczołu krokowego. Są to rumuńskie czopki Mipropol oraz ukraińskie kapsułki Fepolen.

Czopki Mipropol zawierają w swoim składzie 40% miodu wielokwiatowego, 30% surowego propolisu, 15% rozdrobnionego obnóża pyłkowego, 5% świeżego mleczka pszczelego i 10% żółtego wosku pszczelego. W skład kapułek Fepolen wchodzi 60 mg fenolowego hydrofobowego wyciągu z propolisu oraz 120 mg rozdrobnionego obnóża pyłkowego.

Czopki Mipropol stosuje się raz dziennie, najlepiej przed snem, natomiast kapsułki Fepolen przyjmuje się 3 razy dziennie, przed posiłkami.

Pasieka nr 74fot.© Roman Dudzik

Podsumowanie

Z przedstawionych powyżej danych piśmiennictwa wynika, że produkty pszczele są dość skuteczne w leczeniu przewlekłego zapalenia gruczołu krokowego oraz zapalenia gruczołu krokowego i pęcherzyków nasiennych (II kategoria zapalenia gruczołu krokowego).

Na tej podstawie można więc prowadzić lecznie w przypadkach braku efektów terapii konwencjonalnej, zarówno we własnym zakresie, jak i po konsultacji z lekarzem apiterapeutą. Przedstawione metody mogą być także pomocne przy leczeniu zespołu przewlekłego bólu miednicowego i zapalenia bezobjawowego gruczołu krokowego (III i IV kategoria zapalenia gruczołu krokowego).

Natomiast przedstawione dane piśmiennictwa wskazują na nieprzydatność stosowania produktów pszczelich do leczenia ostrego zapalenia gruczołu krokowego, powstającego na tle toczącego się zakażenia tego narządu drobnoustrojami (I kategoria zapalenia gruczołu krokowego).

Prof. dr hab. Bogdan Kędzia,
mgr Elżbieta Hołderna-Kędzia


pobierz darmowy ebook


 Zamów prenumeratę czasopisma "Pasieka"