fbpx

NEWS:

w wydaniu tradycyjnym (papierowym) strona: 0

UWAGA! Artykuł pochodzi ze starych wydań Pasieki. Część wiedzy może być już nieaktualna. 

Pamiętaj by zawsze sprawdzić informacje w nowszych numerach "Pasieki". Wiele informacji z zakresu leczenia pszczół lub gospodarki pasiecznej uległo zmianie. Informacje zawarte w tym artykule utrzymujemy na stronie w ramach archiwizacji wiedzy pszczelarskiej. 

Varroa destructor – skuteczne zwalczanie czy ciągła walka? Cz. 6. Podsumowanie

W całorocznym cyklu poświęconym skutecznemu zwalczaniu warrozy przedstawiłem parę rozwiązań technicznych oraz środków i związków chemicznych stosowanych w walce z tą bardzo groźną chorobą. Nadszedł czas na parę słów podsumowania naszych całorocznych wysiłków i sprawdzenie skuteczności użytych metod.

Pasieka nr 74
fot.© Dariusz Karwan

Złoty środek?

Trzeba jasno i bardzo dobitnie powiedzieć, iż w dzisiejszych czasach przy tak rozwiniętym pszczelarstwie na obszarze całej kuli ziemskiej nie istnieje jeden skuteczny sposób walki z warrozą. Nie posiadamy niestety złotego środka po zastosowaniu którego można by powiedzieć, iż zwalczyliśmy Varroa destruktor w rodzinach pszczelich.

zablokowane [...] - część treści ukryta, w całości dostępna tylko dla zalogowanych e-Prenumeratorów

Najważniejsza jest wiedza

Zanim zaczniemy stosować jakikolwiek środek do walki z V. destructor zapoznajmy się z instrukcją zamieszczoną na opakowaniu. Otrzymałem bardzo wiele telefonów z pytaniem dlaczego Apiwarol AS jest mało skuteczny? Po kilku następnych zdaniach moi rozmówcy przyznawali, że stosowali ten bardzo skuteczny środek „od czasu do czasu”, „jak im pozwoliły inne obowiązki” lub taż „zostało im jeszcze z ubiegłego roku, więc zastosowali”.

Pasieka nr 74
Wiedza na temat wielkości porażenia naszych rodzin przez V. destructor jest bardzo istotna.
fot.© Dariusz Karwan

Każdy środek musimy stosować ściśle według podanej receptury i zgodnie z zaleceniami, jakie producent umieścił na opakowaniu. Te zapisy nie są ozdobnikami, ale wiedzą, którą powinniśmy wykorzystać podczas pracy z takim czy innym specyfikiem.

Środki i związki przeterminowane powinny być natychmiast wycofane z obiegu i zutylizowane, a nie wykorzystywane podczas terapii leczniczej.

zablokowane [...] - część treści ukryta, w całości dostępna tylko dla zalogowanych e-Prenumeratorów

Cena spokoju

Niestety jest prawdą, iż większość lekarstw i środków do zwalczania V. destructor posiada bardzo wysoką cenę detaliczną. Jednak z drugiej strony, jeśli zabraliśmy rodzinom to, co miały najcenniejszego, to spróbujmy choć w części zrekompensować ten stan – podając lekarstwa bezpieczne dla pszczół, a zarazem skuteczne w walce z patogenami.

Z drugiej strony trzeba dopowiedzieć, iż istnieje wsparcie finansowe ze strony Agencji Rynku Rolnego, która częściowo zwraca poniesione koszty na zakup lekarstw. Oczywiście po spełnieniu paru podstawowych warunków, m.in. posiadania weterynaryjnego numeru pasieki. Dlatego nie narzekajmy na wysokie ceny, a raczej przemyślmy naszą strategię walki z chorobą w przyszłym sezonie.

Proste porównanie

Jeśli nie trafiają do czytelników – pszczelarzy moje argumenty, to proszę sobie odpowiedzieć na bardzo proste pytania. Dlaczego w pasiekach dużych i średnich upadki pszczół w ciągu sezonu, a w szczególności po zimie są małe lub nie ma ich w ogóle? Dlaczego w tych pasiekach wszystkie prace pasieczne, w tym zabiegi varroabójcze są wykonywane w określonym czasie i z określaną częstotliwością?

zablokowane [...] - część treści ukryta, w całości dostępna tylko dla zalogowanych e-Prenumeratorów

Na koniec

Praca z pszczołami daje wiele satysfakcji, uczy pokory i rozwija zdolności poznawcze człowieka. Dodatkowo czerpiemy od naszych podopiecznych wiele produktów o właściwościach leczniczych, a przy tym uzyskujemy większe lub mniejsze korzyści ekonomiczne.

Dlatego nie możemy do tych małych istot podchodzić jak do martwych przedmiotów. Jeśli decydujemy się na hodowlę, to miejmy odwagę posiąść minimum wiedzy, aby dobrze się nimi opiekować, a nie sprawdzać empirycznie czy pszczoły przeżyją nasze „eksperymenty”!

Dariusz Karwan
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


pobierz darmowy ebook


 Zamów prenumeratę czasopisma "Pasieka"