fbpx

NEWS:

Tylko jeden ul

Różna bywa liczebność pasiek. Są pasieki liczące zaledwie parę pni pszczelich, ale są i takie, które mają setki, a nawet tysiące uli. W jednym z warszawskich ogródków, na Mokotowie znajduje się tylko jeden pień pszczeli. Ul ten jest reliktem większej pasieki, jaką miał swego czasu właściciel ogródka. Natomiast pszczoły to rój, zdjęty gdzieś w śródmieściu Warszawy, na telefoniczny apel kogoś, u kogo ten rój się pojawił.

Ogródek jest niewielki, ma około 150 m2. Ul jest ustawiony w rogu ogródka, możliwie jak najdalej od domu, wśród drzew, krzewów i kwiatów (fot. 1.). Wokół znajdują się podobne małe ogródki pełne zieleni i kwiatów.


Ośmioletni wnuk odsklepia plastry z miodem
fot.©Halina Woyke

Wiosną pszczoły mają tu całkiem niezłe pożytki. Na trawnikach ulic okalających ogródek kwitną obficie mniszki (powszechnie zwane mleczami), później biała koniczyna, wysiewana na te trawniki przez właściciela ogródka podczas wieczornych spacerów z psem.

Niedaleko rosną wysokie, potężne drzewa akacji i lip. Niestety w czasie kwitnienia tych ostatnich często bywa zła pogoda. Po przekwitnięciu lip dobry pożytek kończy się. Pozostaje, nieco już bardziej oddalona, skarpa mokotowska pełna rozmaitego kwiecia.

Taki jeden pień ma swoje minusy, ale i plusy. Minusy to kłopoty z niektórymi sąsiadami, którzy nie znają pszczół, boją się ich i potrafią nawet zażądać usunięcia ula z ogródka. To pewna ilość pracy, którą trzeba w ten pień włożyć.

To wreszcie rojliwość, gdy rój osiada u sąsiada lub na wysokim drzewie i trudno go zdjąć. Wreszcie obawa przed użądleniem wnuków czy psa. Plusy to zapas miodu dla całej trzypokoleniowej rodziny, bezpośrednie poznawanie życia i znaczenia pszczół przez wnuki właścicieli ogródka (fot. 2.), a także dobre zapylenie kwiatów rosnących w ogródkach drzew i krzewów owocowych.

Z niepełnych notatek prowadzonych od kilkunastu lat przez właścicielkę ogródka można przekonać się, że, w zależności od roku, miód wybierano 1-3 razy w sezonie i pozyskiwano co roku po 20-45 kg, a w 2008 roku nawet rekordowo 70 kg. Tak obfity zbiór, znacznie przekraczający średnią krajową, jest skutkiem tego, że pień jest tylko jeden, że pszczoły nie mają tu żadnej konkurencji w dostępie do pożytku.

Powstaje jednak problem czy taki miód, uzyskany w samym środku dużego miasta, pełnego ulic, spalin i innych wyziewów jest zdrowy, nieskażony? I tu należy przypomnieć wyniki badań profesora Jabłońskiego z Oddziału Pszczelnictwa Instytutu Sadownictwa i Kwiaciarstwa w Puławach.

Porównywał on skażenie miodu otrzymanego z uli ustawionych wzdłuż arterii komunikacyjnych ze skażeniem miodu z uli stojących w ekologicznie czystych terenach. Różnice były nieznaczne. Okazuje się, że pszczoły mają jakąś zdolność „oczyszczania” zbieranego nektaru.

Propagujmy zatem na działkach i w małych miejskich ogródkach pszczelarstwo, nawet wtedy, jeśli to ma być tylko jeden pień.

prof. dr hab. Halina Woyke


 Zamów prenumeratę czasopisma "Pasieka"


Prenumerata „Pasieki” Czasopismo „Pasieka” to pismo dla pszczelarzy z pasją. Wydawane jako dwumiesięcznik w ciągu roku ukazuje się 6 numerów. Prenumerata roczna obejmuje 6 kolejnych...

Korzystaj z e-Prenumeraty na www.pasieka24.pl i w aplikacji mobilnej.Ciesz się pełnym dostępem do wszystkich książek i czasopism Wydawnictwa "Pasieka" Sprawdź jak szeroką bazę wiedzy pszczelarskiej...

Ostatnio dodane

Spór o maliny w Maleninie W Maleninie k. Tczewa już...

z Polski

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 16-08-2019

Telegraficzny skrót wydarzeń Polska Słupsk » Zirytowany bezczelnymi i regularnymi kradzieżami uli...

Pasieka 5/2019

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 13-08-2019

Pszczelarskie kompendium wiedzy o warrozie, cz. 2. W tej części...

Pasieka 5/2019

Gajda Anna - avatar Gajda Anna, 13-08-2019

Gospodarka matkami w pasiekach Polski i określenie źródeł ich...

Pasieka 5/2019

Bieńkowska Małgorzata - avatar Bieńkowska Małgorzata, 13-08-2019

Zawartość pyłku kukurydzy w obnóżach pszczelich pochodzących z pasiek...

Pasieka 5/2019

Teper Dariusz - avatar Teper Dariusz, 13-08-2019

Całoroczna gospodarka pasieczna, cz. 2. Consuetudinis vis magna est („Wielka jest...

Pasieka 5/2019

Szeliga Przemysław - avatar Szeliga Przemysław, 13-08-2019

Wentylacja zimą i nie tylko Wentylacja gniazda pszczelego to interesujące...

Pasieka 5/2019

Trzybiński Sławomir  - avatar Trzybiński Sławomir , 13-08-2019

Jagodniki w praktyce – nowe i niedoceniane pszczele pożytki Polska...

Pasieka 5/2019

Piątek Michał - avatar Piątek Michał, 13-08-2019

Pasieka w lesie Coraz częściej docenia się korzyści z obecności...

Pasieka 5/2019

Witkowska Paulina - avatar Witkowska Paulina, 13-08-2019