fbpx

NEWS:

MIT?: Rodzina, w której w sezonie nie ma czerwiu jest bezmateczna

Pszczelarze najczęściej decydują się na wymianę matek starych bądź uszkodzonych, niespełniających ich oczekiwań lub w rodzinach bardzo agresywnych. Zdarza się jednak, że matki poddawane są do rodzin, które chce się ratować, bo nie ma w nich czerwiu. Nasza pierwsza myśl to: „Jeśli w rodzinie pszczelej nie ma jajeczek, to znaczy, że nie ma matki”.

zablokowane [...] - część treści ukryta, w całości dostępna tylko dla zalogowanych e-Prenumeratorów

pasieka24.pl - Pszczelarskie fakty i mity
fot. freepik

Żeby się upewnić, że w rodzinie rzeczywiście nie ma matki, musimy poddać do niej jasny plaster z młodymi larwami i po kilku dniach sprawdzić, czy pszczoły założyły mateczniki. Jeśli ich brak, to oznacza, że matka w rodzinie jest, tylko jeszcze nie rozpoczęła czerwienia. Dopiero wtedy, kiedy na plastrach zobaczymy mateczniki, to możemy być pewni, że rodzina jest bezmateczna.

zablokowane [...] - część treści ukryta, w całości dostępna tylko dla zalogowanych e-Prenumeratorów

Jeśli ta czynność nam się nie uda (a to się bardzo często zdarza, szczególnie w silnych rodzinach, ale nie tylko), to dla pewności należy poddać młody czerw, żeby się upewnić co do jej obecności. Powtórzę jeszcze raz: jeśli pszczoły założą mateczniki – matki brak, jeśli nie założą mateczników – matka z pewnością jest. Tylko przy takim postępowaniu będziemy mieli pewność co do sytuacji w rodzinie pszczelej.

Dr hab. Małgorzata Bieńkowska
Instytut Ogrodnictwa w Skierniewicach
Zakład Pszczelnictwa w Puławach


 Wydanie tradycyjneZamów prenumeratę czasopisma "Pasieka"

Pszczelarskie fakty i mity


Pszczelarskie fakty i mity