fbpx

NEWS:

MIT: Z powodzeniem można stosować własne mikstury przeciwko warrozie, które mają taki sam skład jak gotowe preparaty

Założenie to jest słuszne tylko w teorii. W tekście na styczeń wspomniałam już, jaka jest procedura rejestracji, a zatem i sprawdzania, czy dany lek działa i jaka jest jego najlepsza droga podania. Przypomnę tylko, że leki, które wykonujemy samodzielnie, nie mają prawie nigdy odpowiedniej dawki, a na pewno nigdy odpowiedniego sposobu dystrybucji w rodzinie.

Do tego dochodzi też kwestia prawna. Otóż jeśli dany lek nie jest zarejestrowany jako „przeznaczony dla pszczół”, nie może wedle prawa być dla nich użyty, a nawet samo namawianie do użycia nielegalnego środka podlega karze grzywny i/lub pozbawienia wolności.

pasieka24.pl - Pszczelarskie fakty i mity
fot. Angelo Rosa, Pixabay

Ci z Państwa, którym bliższa jest praca lekarzy weterynarii, wiedzą, że obowiązuje nas tzw. kaskada stosowania produktów leczniczych i według niej, jeśli dla danego gatunku zwierzęcia nie ma preparatu o potrzebnym nam składzie, możemy zastosować preparat przeznaczony dla innego gatunku. Jednak, jak łatwo się domyśleć, w naszym przypadku kaskada nie ma zastosowania, ponieważ zarówno kwas szczawiowy, amitraza, jak i tymol są dostępne w produktach leczniczych weterynaryjnych zarejestrowanych dla pszczół.

zablokowane [...] - część treści ukryta, w całości dostępna tylko dla zalogowanych e-Prenumeratorów

pasieka24.pl - Pszczelarskie fakty i mity
fot. anutaphoto

Kolejną kwestią jest dawka i dystrybucja w rodzinie. We wcześniejszym tekście już trochę o tym pisałam, więc teraz skupię się na tym, co się dzieje, jeśli dystrybucja leku w rodzinie jest nieprawidłowa i/lub nieodpowiednia jest dawka (co często idzie w parze). Otóż przy zaniżonej dawce (a przy nieprawidłowej dystrybucji mamy do czynienia zarazem z zawyżoną dawką na naszym specyfiku, jak i obniżoną w innych częściach gniazda) roztocze mają kontakt z lekiem, ale nie jest on w stanie ich zabić. Takie roztocze wykształcają dziedziczne geny oporności na zastosowaną substancję, które potem przekazują swojemu potomstwu, a ono przekazuje je dalej.

zablokowane [...] - część treści ukryta, w całości dostępna tylko dla zalogowanych e-Prenumeratorów

Zatem gorąco namawiam do stosowania preparatów przeznaczonych dla pszczół zgodnie z wytycznymi zawartymi w ich ulotkach. Warto pamiętać o tym, że leczyć pszczoły możemy (i powinniśmy) też metodami biotechnicznymi, co znacznie ogranicza używanie leków, a tym samym koszty, chociaż, prawdę mówiąc, pszczoły dają nam od siebie tyle, że powinniśmy im zawsze dawać to, co dla nich najlepsze.

Dr n. wet. Anna Gajda
Pracownia Chorób Owadów Użytkowych, IMW, SGGW


 Wydanie tradycyjneZamów prenumeratę czasopisma "Pasieka"

Pszczelarskie fakty i mity


Pszczelarskie fakty i mity