fbpx

NEWS:

MIT: Trutówki nie latają, dlatego najlepszym sposobem na pozbycie się ich z rodziny jest wysypanie wszystkich pszczół w pewnej odległości od ula. Sposoby na pozbycie się trutówek

Pojawienie się w rodzinie pszczelej dużej liczby komórek z czerwiem trutowym świadczy o tym, że albo matka strutowiała (czyli składa tylko niezapłodnione jaja trutowe), albo zginęła, co spowodowało pojawienie się trutówek (czyli robotnic, u których rozwinęły się jajniki). Początkowo są to trutówki anatomiczne, czyli takie, które jeszcze nie składają jaj, a potem fizjologiczne, które składają po kilka jaj w komórkach (patrz rycina).

zablokowane [...] - część treści ukryta, w całości dostępna tylko dla zalogowanych e-Prenumeratorów

pasieka24.pl - Pszczelarskie fakty i mity
fot. PollyDot, Pixabay

Jedynym sposobem na uratowanie takiego pnia jest zahamowanie rozwoju jajników u robotnic, które rozpoczęły składanie jaj. Jest to zadanie trudne i długotrwałe, ponieważ tak jak rozwinięcie narządów rozrodczych u trutówek wymagało czasu, tak samo długo trwa ich eliminacja i nie zawsze kończy się sukcesem. Dlatego trzeba się zastanowić, czy warto taką rodzinę ratować. Jeżeli jest słaba i już agresywna, to szkoda naszego czasu.

zablokowane [...] - część treści ukryta, w całości dostępna tylko dla zalogowanych e-Prenumeratorów

pasieka24.pl - Pszczelarskie fakty i mity

Obecność młodych larw spowoduje, że pszczoły nie będą się nawzajem karmić mleczkiem (co zahamuje rozwój jajników i trutowienie robotnic).

Początkowo, na obecnym jeszcze czerwiu trutowym (nigdy nie uda się usunąć całego czerwiu, szczególnie wtedy, kiedy okres bezmateczny trwał długo) mogą się jeszcze pojawiać mateczniki. Dlatego dodawanie młodego czerwiu należy powtarzać co około 5-6 dni, aż pszczoły zaczną wychowywać swoją matkę.

zablokowane [...] - część treści ukryta, w całości dostępna tylko dla zalogowanych e-Prenumeratorów

Podobnym rozwiązaniem jest wykorzystanie izolatorów 2-3-ramkowych z siatką, w których znajdują się plastry z czerwiem otwartym i czerwiącą matką. Po około 2-3 tygodniach ostrożnie i bez pośpiechu usuwamy beleczki w górnej części izolatora, co pozwoli na bezpieczne połączenie pszczół, a tym samym na akceptację matki.

Nie sposób opowiedzieć o wszystkich stosowanych przez pszczelarzy sposobach likwidacji trutówek. Żadna z nich nie daje gwarancji ich usunięcia, ale próbować można. Bezpieczniej jednak jest nie dopuścić do ich pojawienia się w rodzinach, co zapewnia dbałość o dobrostan naszych rodzin pszczelich. Powodzenia!

Dr hab. Małgorzata Bieńkowska
Instytut Ogrodnictwa w Skierniewicach
Zakład Pszczelnictwa w Puławach


 Wydanie tradycyjneZamów prenumeratę czasopisma "Pasieka"

Pszczelarskie fakty i mity


Pszczelarskie fakty i mity