fbpx

NEWS:

MIT: Matka pszczela składa m.in. jaja zapłodnione

Matka pszczela składa jaja zapłodnione i niezapłodnione. Z pierwszych urodzą się robotnice lub matki, z drugich trutnie. Fakt znany każdemu pszczelarzowi. Wszystko wskazuje jednak na to, że jest swego rodzaju skrótem myślowym. W codziennych rozmowach o pszczołach często nie rozróżniamy zaplemnienia od zapłodnienia.

pasieka24.pl - Pszczelarskie fakty i mity
fot. Pexels, Pixabay

W akcie kopulacyjnym dochodzi do zaplemnienia matki pszczelej. Wówczas nasienie trutnia dostaje się do narządów rodnych matki, finalnie zostaje zdeponowane w zbiorniczku nasiennym i służy jako rezerwuar męskich komórek rozrodczych przez kilka lat. Zapłodnienie będzie się powtarzało natomiast przy każdorazowym złożeniu do komórki jaja, z którego ma urodzić się samica. To wtedy matka wypuści 2–3 (rzadziej więcej) plemniki na mikropyle jaja i dojdzie do zapłodnienia. W którym dokładnie momencie dochodzi do połączenia? Wiele wskazuje na to, że już poza organizmem matki.

Nie jest to wiedza konieczna do prowadzenia prawidłowej gospodarki, co nie oznacza, że nie jest nam potrzebna. Ciągłe odkrywanie kolejnych tajemnic pszczół utwierdza nas w przekonaniu, że coś, co dzisiaj uznajemy za fakt, jutro może okazać się mitem.

Przemysław Szeliga
Pasieka Szeligów
Ekspert Akademii Pszczelarza


 Wydanie tradycyjneZamów prenumeratę czasopisma "Pasieka"

Pszczelarskie fakty i mity


Pszczelarskie fakty i mity