fbpx

NEWS:

ABC Apitoksynoterapii refleksorycznej

Dlaczego trucizny są nam potrzebne do życia? Historia medycyny i współczesna praktyka lekarska korzysta z szerokiego zakresu leków cytotoksycznych, czyli takich, które w uproszczeniu mówiąc zabijają komórki. Skąd taki pomysł? W odniesieniu do pewnej grupy cytotoksyków motorem napędowym była wojna – wybuch statku, na którym zgromadzony był gaz musztardowy pozwolił lekarzowi wojskowemu odkryć, że ten ma zdolność uszkadzania szpiku kostnego i węzłów chłonnych.

To odkrycie stało się prekursorem terapii cytotoksykami w odniesieniu do nowotworów.

Właściwie jad pszczeli posiada zbliżoną zdolność z tą różnicą, że nie czyni aż takiego spustoszenia w organizmie jak syntetyki, a w związku z tym kuracja nie wymaga podawania szpiku pacjentowi. Proszę nie zrozumieć mnie źle, nie jestem fanatykiem głoszącym, że tylko natura albo śmierć, ale chodzi mi o zdrowy rozsądek w podejściu do terapii.

W ostatnich latach miałem przyjemność rozmawiać z wieloma specjalistami z zakresu między innymi: onkologii, ortopedii, reumatologii. Co ciekawe, wielu z nich czuje się zupełnie bezsilnymi w sytuacji, gdy ciężka choroba dotknie ich lub kogoś z najbliższych.

Bezsilność dotyczy świadomości, że formy terapii, które mogliby zastosować wydają się, delikatnie mówiąc, niewystarczające lub wręcz niebezpieczne z powodu konsekwencji, jakie powodują u konkretnego pacjenta.

Uważam, że tak zwana medycyna naturalna mająca bezpośrednie umocowanie w praktyce może być uzupełnieniem medycyny akademickiej, choć pod warunkiem, że naturoterapeuta posiada stosowne wykształcenie dające mu solidną wiedzę.

Nie jestem zwolennikiem szamanów oraz innych magików wyciągających od ludzi pieniądze w imię terapii–cud, ale specjalistów mających solidne wykształcenie, praktykę i chęć niesienia pomocy. W Europie Zachodniej wraz ze specjalistami medycznymi pracują między innymi: chiropraktycy, osteterapeuci, bioenergoterapeuci.

Podobnie z mojego punktu widzenia jest z apitoksynoterapią refleksoryczną. Sama refleksologia jest dziedziną, która z jednej strony posiada wielu zwolenników, ale z drugiej też i przeciwników, a w połączeniu z apitoksynoterapią staje się metodą ryzykowną.

Metoda ta może stać się panaceum, ale także śmiertelnym narzędziem bez wcześniejszego przygotowania i zabezpieczenia polegającego także, a może nawet przede wszystkim, na współpracy z lekarzem. Pierwszym krokiem jest zdanie sobie sprawy z ogólnych przeciwwskazań do stosowania apitoksynoterapii.

Do podstawowych można zaliczyć: cukrzycę, gruźlicę, ciążę, zaawansowane choroby układu krążenia, dysfunkcje serca, dysfunkcje nerek, dysfunkcje wątroby, dysfunkcje trzustki, anemię, obniżoną ilość płytek krwi ze skłonnością do krwotoków, ostre choroby infekcyjne, żółtaczkę zakaźną, miesiączkę u kobiet, ostre wycieńczenie organizmu, miażdżycę (ale pewne składniki jadu pszczelego wykazują działanie przeciwkrzepliwe, co może być wykorzystane właśnie w leczeniu miażdżycy), schorzenia ośrodkowego układu nerwowego.

Oczywiście wymienione przeciwwskazania są typu akademickiego, ale każdy z nas tak terapeuta, jak i pacjent (z tym, że terapeuta ma wiedzieć!), powinien odpowiedzieć sobie na pytanie jakiej wagi jest ryzyko i czy warto ryzykować.

Następnym krokiem po takiej refleksji jest wizyta u lekarza – jeżeli to możliwe - rodzinnego, który zna historię pacjenta. Ideałem jest specjalista w zakresie, którego miałaby dotyczyć terapia. Jeżeli pacjentowi uda się przejść te pierwsze etapy – kolejnym jest wizyta u lekarza alergologa celem wykluczenia reakcji alergicznych na jad pszczeli.

Niezależnie od tego, przy zabiegu może asystować lekarz lub pielęgniarka, a minimum to posiadanie przynajmniej leków lub preparatów: przeciwhistaminowych. Jeżeli lekarz alergolog nie będzie widział przeciwwskazań pacjent przychodzi na umówioną wizytę ze stosownym zaświadczeniem.

zablokowane [...] - część treści ukryta, w całości dostępna tylko dla zalogowanych e-Prenumeratorów

Następne zabiegi przynoszą zwiększenie ilości użądleń, jednorazowo - nie więcej niż pięć, ilość wizyt ustalana jest indywidualnie.  Reasumując, opowiadam się za stosowaniem tak zwanej medycyny naturalnej, ale w sposób racjonalny i mądry. Jak wiemy, podstawową jest, aby nie szkodzić – tak pacjentowi, jak i sobie.

Jacek Szmigielski


chiropraktycy - dyplomowani specjaliści, często lekarze zajmujący się stosowaniem zabiegów manualnych w zakresie między innymi chorób układu ruchu.

osteterapeuci - podobnie jak chiropraktycy – podlegają szkoleniu akademickiemu chcąc uzyskać tytuł – techniki stosowane przez osteoterapeutów także w większości dotyczą chorób układu ruchu. Tak w przypadku chiropraktyków jak i osteoterapeutów są wykonywane ręcznie.

leki przeciwhistaminowe - przy reakcji alergicznej z komórek tucznych wydziela się histamina, są to leki, które zmniejszają reakcje alergiczne odblokowując receptory histaminowe H1 dzięki czemu likwidują typowe objawy alergii.


 Zamów prenumeratę czasopisma "Pasieka"


Czym jest ePrenumerata? ePrenumerata to pełny dostęp do książek i numerów czasopisma „Pasieka” w aplikacji mobilnej oraz w serwisie w www.pasieka24.pl Wszystkie numery czasopisma „Pasieka” oraz książek w „Biblioteczce...

Prenumerata „Pasieki” Czasopismo „Pasieka” to pismo dla pszczelarzy z pasją. Wydawane jako dwumiesięcznik w ciągu roku ukazuje się 6 numerów. Prenumerata roczna obejmuje 6 kolejnych...

Ostatnio dodane

Wyniki konkursu z okazji 18 urodzin czasopisma „Pasieka” Zadaniem konkursowym...

z Polski

Kobiałka Teresa  - avatar Kobiałka Teresa , 10-05-2021

Martyna WalerowiczJak prowadzic ekoogród Copyright © 2021Wydawnictwo BEE & HONEY Sp. z o.o. BEE...

Jak prowadzić ekoogród

Pasieka - avatar Pasieka, 06-05-2021

Ogród na wodzie Tym razem zwrócimy się w stronę osób...

Jak prowadzić ekoogród

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 06-05-2021

Ziemie jałowe Dostałeś kawałek gruntu po dziadku, który nie wiedział...

Jak prowadzić ekoogród

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 05-05-2021

Rok w ekologicznym ogrodzie Jakże wspaniałe są ogrody Polaków! Te...

Jak prowadzić ekoogród

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 05-05-2021

Styczeń Wykonujemy zimowe cięcie drzew owocowych. Wysiewamy nasiona pierwiosnki. Planujemy działania w...

Jak prowadzić ekoogród

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 05-05-2021

Luty Uzupełniamy zapasy nasion, cebul, bulw, karp itd., a także...

Jak prowadzić ekoogród

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 05-05-2021

Marzec Tniemy tamaryszek francuski i pięciopręcikowy. Pod koniec miesiąca, jeśli pogoda...

Jak prowadzić ekoogród

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 05-05-2021

Kwiecień Przerzedzamy pąki drzew owocowych. Po kwitnieniu przycinamy wierzby! Przycinamy pędy jeżyn. Owijamy...

Jak prowadzić ekoogród

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 05-05-2021