fbpx

NEWS:

Pszczoły zwiększyły wydajność serwerów

Taniec pszczół stał się inspiracją dla naukowców z Georgia Institute of Technology do... zwiększenia wydajności serwerów internetowych. Pszczoły potrafią zebrać duże ilości nektaru, mając do dyspozycji ograniczone zasoby i nie posiadając ośrodka, który organizowałby ich pracę. Stało się to przedmiotem zainteresowań informatyków.

Uczeni stwierdzili, że strategie, jakie pszczoły przyjmują radząc sobie z zarządzaniem ograniczonymi zasobami w ciągle zmieniającym się środowisku, można zastosować do serwerów pracujących w Internecie. Naukowcy dostrzegli analogię pomiędzy pszczołami a serwerami, które borykają się z podobnymi ograniczeniami, jeśli chodzi o wydajność.

Pszczoły zbierają nektar, przynoszą go do ula i powtarzają te czynności tak długo, jak w danym miejscu można znaleźć nektar. Środowisko, w którym pracują ciągle się zmienia. Poszczególne gatunki kwiatów kwitną o różnych porach i dają różne ilości nektaru. Istotne są także warunki pogodowe. Podobnie działają serwery.

Muszą odpowiedzieć na wszystkie zapytania klientów, którzy się z nimi łączą. Ich liczba zmienia się w zależności od pory dnia lub pewnych wydarzeń (np. po przeprowadzeniu przez firmę kampanii reklamowej, serwery muszą zwykle obsłużyć znacznie więcej klientów).

Pszczoły opracowały doskonały system: zbieraczka za pomocą tańca informuje inne pszczoły o lokalizacji pożytku, jego ilości i właściwościach. Wtedy do źródła leci odpowiednia  liczba pszczół. Jeśli nie zbiorą wszystkiego, to po powrocie do ula nadal wykonują swój taniec. Pokazują go aż do wyczerpania zasobów nektaru, albo do czasu, gdy inny zwiadowca wróci z informacją, że znalazł jeszcze lepszy nektar gdzie indziej.

Serwery internetowe sprawdzają się w normalnych warunkach pracy. Do obsługi dużych witryn zwykle przypisanych jest wiele urządzeń. Jednak gdy nieoczekiwanie pojawi się większa liczba klientów, mogą mieć problem z ich obsłużeniem. Natomiast w przypadku niższej liczby klientów, serwery pozostają bezczynne.

Naukowcy badając pszczeli taniec, opracowali nowy system komunikacyjny dla serwerów. Gdy któryś z nich otrzymuje zapytanie od użytkownika, umieszcza w „sali tanecznej” zaproszenie do współpracy dla innych maszyn. Na zaproszenie odpowiadają serwery, które w danym momencie mają mniej pracy.

Im żądanie klienta jest bardziej skomplikowane, a korzyści osiągnięte z jego obsłużenia większe, tym dłużej ważne jest zaproszenie. A im dłużej zaproszenie jest ważne, tym więcej serwerów przyłącza się do jego obsługi.

Przeprowadzone testy wykazały, że zastosowanie „pszczelego algorytmu” zwiększyło wydajność serwerów bankowych od 4 do 25%.

Oprac. TK
źródło:
Georgia Institute of Technology

Słowniczek

Serwer - program świadczący usługi na rzecz innych programów, zazwyczaj znajdujących się na innych komputerach połączonych w sieć. Serwerem nazywa się często komputer świadczący takie usługi, sprowadzające się zazwyczaj do udostępniania pewnych zasobów innym komputerom lub pośredniczący w przekazywaniu danych między komputerami. Serwerem nazywa się też systemy oprogramowania biorące udział w udostępnianiu zasobów. Przykładami udostępnianych zasobów są pliki, bazy danych, łącza internetowe, a także urządzeń peryferyjnych jak drukarki i skanery.
Klienci - tutaj: użytkownicy Internetu.


 Zamów prenumeratę czasopisma "Pasieka"


Prenumerata „Pasieki” Czasopismo „Pasieka” to pismo dla pszczelarzy z pasją. Wydawane jako dwumiesięcznik w ciągu roku ukazuje się 6 numerów. Prenumerata roczna obejmuje 6 kolejnych...

Korzystaj z e-Prenumeraty na www.pasieka24.pl i w aplikacji mobilnej.Ciesz się pełnym dostępem do wszystkich książek i czasopism Wydawnictwa "Pasieka" Sprawdź jak szeroką bazę wiedzy pszczelarskiej...

Ostatnio dodane

Brazylia tonie w pestycydach Zdjęcie: Słowa na fladze brazylii mówią...

ze świata

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 21-08-2019

Plaga rójek w Berlinie W Berlinie pszczelarstwo miejskie jest bardzo...

ze świata

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 20-08-2019

Brzeszcze – kolejne ognisko zgnilca Powiatowy lekarz weterynarii w Oświęcimiu...

z Polski

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 19-08-2019

Spór o maliny w Maleninie W Maleninie k. Tczewa już...

z Polski

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 16-08-2019

Telegraficzny skrót wydarzeń Polska Słupsk » Zirytowany bezczelnymi i regularnymi kradzieżami uli...

Pasieka 5/2019

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 13-08-2019

Pszczelarskie kompendium wiedzy o warrozie, cz. 2. W tej części...

Pasieka 5/2019

Gajda Anna - avatar Gajda Anna, 13-08-2019

Gospodarka matkami w pasiekach Polski i określenie źródeł ich...

Pasieka 5/2019

Bieńkowska Małgorzata - avatar Bieńkowska Małgorzata, 13-08-2019

Zawartość pyłku kukurydzy w obnóżach pszczelich pochodzących z pasiek...

Pasieka 5/2019

Teper Dariusz - avatar Teper Dariusz, 13-08-2019

Całoroczna gospodarka pasieczna, cz. 2. Consuetudinis vis magna est („Wielka jest...

Pasieka 5/2019

Szeliga Przemysław - avatar Szeliga Przemysław, 13-08-2019