fbpx

NEWS:

Pszczoły zwiększyły wydajność serwerów

Taniec pszczół stał się inspiracją dla naukowców z Georgia Institute of Technology do... zwiększenia wydajności serwerów internetowych. Pszczoły potrafią zebrać duże ilości nektaru, mając do dyspozycji ograniczone zasoby i nie posiadając ośrodka, który organizowałby ich pracę. Stało się to przedmiotem zainteresowań informatyków.

Uczeni stwierdzili, że strategie, jakie pszczoły przyjmują radząc sobie z zarządzaniem ograniczonymi zasobami w ciągle zmieniającym się środowisku, można zastosować do serwerów pracujących w Internecie. Naukowcy dostrzegli analogię pomiędzy pszczołami a serwerami, które borykają się z podobnymi ograniczeniami, jeśli chodzi o wydajność.

Pszczoły zbierają nektar, przynoszą go do ula i powtarzają te czynności tak długo, jak w danym miejscu można znaleźć nektar. Środowisko, w którym pracują ciągle się zmienia. Poszczególne gatunki kwiatów kwitną o różnych porach i dają różne ilości nektaru. Istotne są także warunki pogodowe. Podobnie działają serwery.

Muszą odpowiedzieć na wszystkie zapytania klientów, którzy się z nimi łączą. Ich liczba zmienia się w zależności od pory dnia lub pewnych wydarzeń (np. po przeprowadzeniu przez firmę kampanii reklamowej, serwery muszą zwykle obsłużyć znacznie więcej klientów).

Pszczoły opracowały doskonały system: zbieraczka za pomocą tańca informuje inne pszczoły o lokalizacji pożytku, jego ilości i właściwościach. Wtedy do źródła leci odpowiednia  liczba pszczół. Jeśli nie zbiorą wszystkiego, to po powrocie do ula nadal wykonują swój taniec. Pokazują go aż do wyczerpania zasobów nektaru, albo do czasu, gdy inny zwiadowca wróci z informacją, że znalazł jeszcze lepszy nektar gdzie indziej.

Serwery internetowe sprawdzają się w normalnych warunkach pracy. Do obsługi dużych witryn zwykle przypisanych jest wiele urządzeń. Jednak gdy nieoczekiwanie pojawi się większa liczba klientów, mogą mieć problem z ich obsłużeniem. Natomiast w przypadku niższej liczby klientów, serwery pozostają bezczynne.

Naukowcy badając pszczeli taniec, opracowali nowy system komunikacyjny dla serwerów. Gdy któryś z nich otrzymuje zapytanie od użytkownika, umieszcza w „sali tanecznej” zaproszenie do współpracy dla innych maszyn. Na zaproszenie odpowiadają serwery, które w danym momencie mają mniej pracy.

Im żądanie klienta jest bardziej skomplikowane, a korzyści osiągnięte z jego obsłużenia większe, tym dłużej ważne jest zaproszenie. A im dłużej zaproszenie jest ważne, tym więcej serwerów przyłącza się do jego obsługi.

Przeprowadzone testy wykazały, że zastosowanie „pszczelego algorytmu” zwiększyło wydajność serwerów bankowych od 4 do 25%.

Oprac. TK
źródło:
Georgia Institute of Technology

Słowniczek

Serwer - program świadczący usługi na rzecz innych programów, zazwyczaj znajdujących się na innych komputerach połączonych w sieć. Serwerem nazywa się często komputer świadczący takie usługi, sprowadzające się zazwyczaj do udostępniania pewnych zasobów innym komputerom lub pośredniczący w przekazywaniu danych między komputerami. Serwerem nazywa się też systemy oprogramowania biorące udział w udostępnianiu zasobów. Przykładami udostępnianych zasobów są pliki, bazy danych, łącza internetowe, a także urządzeń peryferyjnych jak drukarki i skanery.
Klienci - tutaj: użytkownicy Internetu.


 Zamów prenumeratę czasopisma "Pasieka"


Prenumerata „Pasieki” Czasopismo „Pasieka” to pismo dla pszczelarzy z pasją. Wydawane jako dwumiesięcznik w ciągu roku ukazuje się 6 numerów. Prenumerata roczna obejmuje 6 kolejnych...

Korzystaj z e-Prenumeraty na www.pasieka24.pl i w aplikacji mobilnej.Ciesz się pełnym dostępem do wszystkich książek i czasopism Wydawnictwa "Pasieka" Sprawdź jak szeroką bazę wiedzy pszczelarskiej...

Ostatnio dodane

Pszczoły uczą się efektywniej, gdy są karane Udowodniono już, że...

ze świata

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 15-10-2019

Zniszczono legnicką pasiekę Zdjęcie: Manufaktura miodu, facebook.  Nie po raz pierwszy...

z Polski

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 14-10-2019

Pszczoły i osy na gazie Osy nie stronią od butelki...

ze świata

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 14-10-2019

Zgnilec w powiatach wadowickim i oświęcimskim Z powodu wystąpienia w...

z Polski

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 14-10-2019

Glifosat wycofany z Niemiec Rząd niemiecki postanowił całkowicie zakazać używania...

ze świata

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 08-10-2019

Miód z Azerbejdżanu wypłynie, ale już nie wpłynie? Minister rolnictwa...

ze świata

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 08-10-2019

Opowieść o niewidomej pszczelarce Autor: kalinoviskiy, freepik – Słyszę, jak zachowują...

ze świata

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 08-10-2019

Telegraficzny skrót wydarzeń Polska (cały kraj) » Piątego września prokuratura...

Pasieka 6/2019

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 07-10-2019

Apimondia 2019 Apimondia to Międzynarodowa Federacja Krajowych Związków Pszczelarskich, zrzeszająca...

Pasieka 6/2019

Kacper Łaskarzewski - avatar Kacper Łaskarzewski, 07-10-2019