fbpx

NEWS:

Doprowadzenie rodziny pszczelej do siły przed wiosennymi pożytkami

Wiosna w pasiece rozpoczyna się w marcu. Trzeba jednak pamiętać, że rozwój poszczególnych rodzin pszczelich zależy od tego, jak przygotowaliśmy je do zimowli jesienią.

pszczoła
Fot: Janusz Pudełko

Przebieg zimowli możemy ocenić, obserwując wiosenny oblot pszczół. Rodziny oblatujące się masowo, energicznie i około 20 – 30 minut powinny mieć dobrą kondycję. Słaby oblot rodziny oznaczać może głód lub porażenie nosemozą.

Podczas obserwacji lotów pszczół należy oznakować podejrzane rodziny, tzn. te, które oblatuja się zbyt długo, lot jest słaby (pszczoły mrowią się na wylotku czy też po prostu pełzają). Możemy też zobaczyć ślady kału na wylotku i ścianach ula (zaperzenie).

Przeglądy ograniczamy tylko do kontroli rodzin podejrzanych. Szybko oceniamy ilość zapasów pokarmu, obecność czerwia i nosemozy. Przegląd winien trwać krótko, aby nie wyziębić zbytnio gniazd.

Z pełnym przeglądem wiosennym trzeba poczekać, gdy temperatura osiągnie minimum 15°C w cieniu, będzie słonecznie i bezwietrznie.

Musimy pamiętać, że pszczelarzenie, zwłaszcza wczesną wiosną, wiąże się z bardzo dużym ryzykiem. Różne anomalie pogodowe mają bardzo duży wpływ na rozwój rodzin pszczelich i efekty ekonomiczne. Przecież „zimna Zośka” jest dopiero 15 maja. Wcześniej są też „zimni ogrodnicy”.

Pamiętam rok, w którym z 8 na 9 maja spadło 8 – 10 cm śniegu i mróz (4 – 5°C) utrzymywał się przez dwie doby. Były też takie lata, podczas których w kwietniu przy słonecznej pogodzie kwitł mniszek lekarski popularnie zwany mleczem i w pierwszym tygodniu maja odwirowałem około 30 l wspaniałego miodu.

Co zatem robić? Czy przyspieszanie wiosennego rozwoju rodzin jest opłacalne? Większość pszczelarzy zna porzekadło: „pszczoły dadzą woły i pszczoły zjedzą woły”. Jak więc postępuję?

Dzielę 30-pniową pasiekę na...

zablokowane [...] - część treści ukryta, w całości dostępna tylko dla zalogowanych e-Prenumeratorów

Przy karmieniu dużej ilości czerwia zapotrzebowanie na wodę w pasiece jest bardzo duże.
Przy karmieniu dużej ilości czerwia
zapotrzebowanie  na wodę w
pasiece jest bardzo duże.
Fot: M. Szmajdziński

2. łatwy dostęp do wody

W nasłonecznionym miejscu uruchamiam poidło z czystą wodą. Rodziny pszczele będą potrzebowały jej coraz więcej do karmienia czerwia. W ulach styropianowych wodę podawać możemy każdej rodzinie w ocieplonych podkarmiaczkach słoikowych przez otwory w powałkach. Zgodnie z prawami fizyki woda w słoiku jest podgrzewana ciepłem rodziny pszczelej.

3. ciepło, a raczej jego małe straty

Bardzo ważne jest ocieplanie gniazd. Ścieśniając gniazda, trzeba ramki nieobsiadane przez pszczoły usunąć za zatwór. Należy sprawdzić poduszki, maty, wilgotne wymienić na suche. Nie należy przedwcześnie poszerzać gniazd, zwłaszcza ramkami z węzą.

Czekamy z tym przeważnie do kwitnięcia agrestu. Musimy pamiętać, że dla wychowania zdrowego pokolenia młodych pszczół potrzebna jest temperatura w ulu 34,5°C oraz odpowiednia wilgotność. Przy wietrznej pogodzie w marcu, a nawet do połowy kwietnia należy zwęzić wyloty (3 – 4 cm).

Stosując powyższe metody, mam silne rodziny już w drugiej połowie kwietnia, z tym że rodziny te są jeszcze w stadium rozwoju i mają za mało pszczół lotnych - zbieraczek.

Aby wykorzystać pożytki wiosenne z wierzby, sadów owocowych, klonów i mniszka, na przełomie kwietnia i maja stosuję naloty pszczół połączone z wymianą czerwia. Polega to na wybraniu 6 – 7 par silnych pni, tak aby odległość między ulami jednej pary nie przekraczała około 50 cm.

W przeddzień rozpoczynania się pożytków należy...

zablokowane [...] - część treści ukryta, w całości dostępna tylko dla zalogowanych e-Prenumeratorów

I na koniec jeszcze jedna uwaga.

W pasiece staram się mieć matki mało rojliwe, a pszczoły zdrowe.

Mistrz pszczelarski
mgr inż. Antoni Bubła


 Zamów prenumeratę czasopisma "Pasieka"


Prenumerata „Pasieki” Czasopismo „Pasieka” to pismo dla pszczelarzy z pasją. Wydawane jako dwumiesięcznik w ciągu roku ukazuje się 6 numerów. Prenumerata roczna obejmuje 6 kolejnych...

Korzystaj z e-Prenumeraty na www.pasieka24.pl i w aplikacji mobilnej.Ciesz się pełnym dostępem do wszystkich książek i czasopism Wydawnictwa "Pasieka" Sprawdź jak szeroką bazę wiedzy pszczelarskiej...

Ostatnio dodane

Brazylia tonie w pestycydach Zdjęcie: Słowa na fladze brazylii mówią...

ze świata

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 21-08-2019

Plaga rójek w Berlinie W Berlinie pszczelarstwo miejskie jest bardzo...

ze świata

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 20-08-2019

Brzeszcze – kolejne ognisko zgnilca Powiatowy lekarz weterynarii w Oświęcimiu...

z Polski

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 19-08-2019

Spór o maliny w Maleninie W Maleninie k. Tczewa już...

z Polski

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 16-08-2019

Telegraficzny skrót wydarzeń Polska Słupsk » Zirytowany bezczelnymi i regularnymi kradzieżami uli...

Pasieka 5/2019

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 13-08-2019

Pszczelarskie kompendium wiedzy o warrozie, cz. 2. W tej części...

Pasieka 5/2019

Gajda Anna - avatar Gajda Anna, 13-08-2019

Gospodarka matkami w pasiekach Polski i określenie źródeł ich...

Pasieka 5/2019

Bieńkowska Małgorzata - avatar Bieńkowska Małgorzata, 13-08-2019

Zawartość pyłku kukurydzy w obnóżach pszczelich pochodzących z pasiek...

Pasieka 5/2019

Teper Dariusz - avatar Teper Dariusz, 13-08-2019

Całoroczna gospodarka pasieczna, cz. 2. Consuetudinis vis magna est („Wielka jest...

Pasieka 5/2019

Szeliga Przemysław - avatar Szeliga Przemysław, 13-08-2019