fbpx

NEWS:

w wydaniu tradycyjnym (papierowym) strona: 0

Pod rozwagę na progu nowego sezonu

Z całego kraju, a szczególnie z rejonów Polski południowej, docierają sygnały o upadku licznych rodzin pszczelich. W wielu przypadkach straty w pasiekach wystąpiły na przełomie października i listopada.

Nawet media informują o blisko 30 procentowych stratach w pogłowiu pszczół. Z pełnych rozpaczy listów i rozmów telefonicznych przebija troska o los pszczół i przebieg dalszej zimowli. Tymczasem do wiosny zostało jeszcze kilka miesięcy.

ule
Fot. Janusz Pudełko

Wśród przyczyn takiego stanu rzeczy wymienić można nieskuteczność leków przeciwko warrozie, skażony cukier czy wadliwe matki zakupione w minionym sezonie. Rozgoryczeni pszczelarze rozsyłają pisma do wszelkich instytucji sprawujących nadzór nad firmami zaopatrującymi pasieki w wymienione wyżej środki produkcji.

Przyczyn należy jednak upatrywać w wybitnie niekorzystnym splocie wydarzeń, jakie nas dotknęły w minionym sezonie. Kiepski początek roku pszczelarskiego spowodował, iż większość pszczelarzy nie miała środków na zakup cukru w sierpniu.

Nałożył się na to brak naturalnego pożytku w tym okresie, co spowodowało brak czerwienia matek. Jesienne podkarmianie rodzin zbiegło się w niektórych rejonach z wystąpieniem pożytku spadziowego. Większość pszczelarzy zrezygnowała z prób wykorzystania tego pożytku, karmiąc pszczoły na siłę.

W tym czasie matki starały się nadrobić sierpniowe zaległości i zaczęły intensywnie czerwić. W tym momencie praktycznie cała populacja roztoczy znalazła się pod zasklepionym czerwiem.

W efekcie pszczoły, które powinny stanowić podstawę zimowego kłębu, wygryzły się w znacznym stopniu upośledzone i mogły być przygotowane do zimowli tym bardziej, że zastosowane w tym okresie środki do zwalczania pasożytów były zupełnie nieskuteczne, gdyż nie oddziaływały na roztocza znajdujące się pod zasklepionymi komórkami.

Taka sytuacja spowodowała brak pokolenia, które w naturalny sposób stanowiłoby kłąb zimowy. Starsze pszczoły wypracowały się podczas zbioru spadzi i przerabiania syropu. Pszczelarze obserwowali sytuacje, kiedy podczas...

zablokowane [...] - część treści ukryta, w całości dostępna tylko dla zalogowanych e-Prenumeratorów

Marek Kolek
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


 Zamów prenumeratę czasopisma "Pasieka"