fbpx

NEWS:

Sumak octowiec

Sumak octowiec to krzew lub niskopienne drzewo. Gatunek ten dobrze się zaaklimatyzował w naszym kraju. Rośnie na każdej ziemi, jest odporny na mrozy i choroby. Pszczoły odwiedzają go chętnie podczas kwitnienia. Jest to drzewo dekoracyjne, nazywane potocznie polską palmą. Kwitnie obficie w początkach czerwca, czasami zaczyna kwitnąć końcem maja.

Sumak octowiec ze względu na niewielkie rozmiary może być sadzony zamiast akacji. Doskonale nadaje się do wzbogacania pożytków pszczelich. Co roku powinno się dosadzać nowe rośliny z dwóch powodów:

  1. Wzbogacamy mikroklimat w zieleń, która sprawia, że następuje większe wchłanianie dwutlenku węgla z atmosfery. Spowalnia to proces ocieplenia, występuje więcej wilgoci w powietrzu, a im więcej wilgoci, tym kwiaty roślin są większe i dłużej kwitną. Powstaje zatem więcej pożytku.
  2. Drugi powód to urozmaicenie pszczołom pasieczyska, które przyczynia się do zwiększenia zbioru miodu. Sumaka octowca można sadzić wszędzie, jego wielkość daje możliwość zagospodarowania każdego skrawka ziemi.

Pozyskanie sadzonek sumaka


fot. © Krzysztof Lewandowski

Wokół jednego drzewka pojawiają się odrosty korzeniowe, które idealnie nadają się do przeniesienia do naszej pasieki. Wybierając odrosty dobrze jest sprawdzić wcześniej jak kwitły dorosłe drzewa. Kwiaty powinny być duże i grube (zdjęcie przedstawia kwiat, który może dać korzyści pszczołom).

Drzewa mające cienkie i małe kwiaty nie będą dobrym pożytkiem dla pszczół. Można zwiększyć ilość wyrastających odrostów poprzez wkopywanie szpadla wokół drzewka w odległości 150-200 centymetrów od drzewa. Przecięcie korzeni sprawi masowe wypuszczanie odrostów korzeniowych.

Sumak nie ma korzenia palowego, natomiast jego system korzeniowy jest bardzo rozgałęziony.

Odrosty, które mają ponad metr wysokości wykopujemy jesienią i z całą bryłką korzeniową przesadzamy na wyznaczone miejsce. Odrost wykopujemy zawsze po deszczu, wilgotna ziemia nie będzie się rozsypywać. Przy wykopywaniu odrostów należy odciąć szpadlem odrosty wraz z ziemią trzymającą się korzeni.

Robimy to w ten sposób, że szpadel wbijamy w ziemię wkoło odrostu trzymając go odwrotnie jak do kopania. Wycięta w ten sposób bryła będzie podobna do bryły korzeni wyjętych z doniczki. Ostrożnie wyjmujemy bryłę korzeniową, wkładamy do worka foliowego lub jutowego i ściśle obwiązujemy bryłę korzeniową.

Przygotowany w ten sposób odrost możemy śmiało transportować na miejsce sadzenia.

Sadzenie odrostów sumaka

Bryła korzeniowa odrostu powinna mieć średnicę około 40 centymetrów – im szersza, tym lepsze przyjęcie się rośliny i szybsza wegetacja. Odrosty sumaka sadzimy w odstępach 4 x 4 metry. Dół zawsze powinien być szerszy i głębszy od bryły korzeniowej.

Dzięki temu, że wykopujemy dołek głębszy powstaje zagłębienie zwane miseczką. W zagłębieniu tym po deszczu zbiera się woda, która stwarza lepsze warunki do przyjęcia się rośliny.

Odrosty  możemy sadzić wzdłuż działki tworząc aleje z sumaka, które stworzą niezapomniane widoki podczas kwitnienia roślin w czerwcu i jesienią, gdy liście zabarwią się na czerwono. Na pasieczysku powinno się sadzić minimum 100 drzewek.

zablokowane [...] - część treści ukryta, w całości dostępna tylko dla zalogowanych e-Prenumeratorów

Prowadzenie drzew sumaka

Sumak to drzewo odporne i nie wymagające specjalnej pielęgnacji. Dbamy o to, aby wokoło drzewa nie rosły chwasty. Wyrywamy je i pozostawiamy pod drzewem, co chroni ziemię przed nadmiernym wyparowaniem wody.

Nawozimy drzewo Polifoską co drugi rok sypiąc pod jedną roślinę 3 deko nawozu (zawsze po deszczu). Rozsypaną Polifoskę delikatnie  przykrywamy ziemią. Pod sumakami octowcami możemy posadzić mniszek, który dodatkowo wzbogaci pasieczysko w nektar dla pszczół.

Krzysztof Lewandowski
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


 Zamów prenumeratę czasopisma "Pasieka"