fbpx

NEWS:

Anatomia pszczoły prawie intymna

Leżę. Niby miękki, rzekomo wygodny leżak uwiera mnie w coraz to inną część ciała. Jakżeby inaczej. Ponad 30 stopni w cieniu. Wczesne popołudnie, skończone dopiero co wirowanie. Jedyne w tym sezonie.

Wynik przerósł moje oczekiwania, ale by sensacji nie wywoływać – publikacji zaniecham. Miód w odstojniku, w pracowni porządek.

Miodarka, stojak do odsklepiania i cały pozostały majdan – wspaniałomyślnie pozostawiłem pszczołom do oczyszczenia. Ponad 60 m do toczka wystarcza by nie prowokować rabunków.

Leżę więc. Przy leżaku, owinięta mokrym ręcznikiem, czuwa dobrze schłodzona buteleczka czerwonego Medoca, rocznik 2005. Oczywiście, wiem, że czerwone w temperaturze pokojowej. A niech tam! Przecież jest ponad 30 stopni w cieniu! Mały łyczek zmrożonego Medoca paraliżuje zrazu kubki smakowe na języku.

Kubki z wolna jednak odzyskują czucie, pozwalając docenić niepoślednie walory trunku. Potem już tylko krótka walka języka z przełykiem i operację można powtórzyć.

Leżę. Nastrój z każdą chwilą zdecydowanie mi się poprawia. Jest to niewątpliwie efekt kojącego widoku pierzastych chmur, które trzymając się mocno nieba – odpychają najwyraźniej Ziemię płynącą, jak Kopernik przykazał.

Kolejny, niewielki oczywiście, łyczek i odpływam wraz z Ziemią. Wtedy to właśnie czuję, że zbliża się ONA. O! Już nawet ją słyszę. Zamykam oczy w oczekiwaniu. Jest. Czuję jej dotyk na moim czole.

Króciutkie, delikatne włoski na jej nogach w zetknięciu ze skórą mojej twarzy wywołują u mnie dreszcz podniecenia. Stopniowo schodzi coraz niżej. Boję się poruszyć.

Trzy pary jej nóżek liczą piegi na moim nosie. Raptem – nic nie czuję. Odleciała? Delikatnie unoszę powieki - jest. Przeniosła się na okulary, pracowicie zlizując z nich ślady miodu. Mam niebywałą okazję podglądać na żywo, z najbliższej możliwej odległości intymną stronę Apis mellifera.

Przywołując z otchłani pamięci dawno zapomniane szczegóły z podręcznikowych rycin usiłuję rozszyfrować elementy anatomiczne jej podbrzusza. Aha! Jest głowa, jest i języczek, ale króciutki jakiś. Może to specyfika rasy. Czemuż jednak nie widzę łyżeczki, gdzie głaszczki wargi dolnej, przyjęzyczek, żuwki zewnętrzne szczęki, podbródek?

A pieniek szczękowy, przedbródek? Co z kotwiczkami i wiązadełkiem?

Mam niejasne przeczucie, że to jednak nie głowa a wręcz przeciwnie. Jakże ta gorączka wpływa na pszczoły! Zmieniają się nie do poznania. Całe szczęście, że nogi bardziej na temperaturę odporne. Tu jestem pewien na 100%! Raz, dwa, trzy… sześć. Zgadza się. Co prawda – z wyglądu przypominają mi faworki, które moja mama smażyła w zapusty, ale wątpliwości nie mam.

Inwentaryzacja wykazuje: jest biodro, krętarz, udo, goleń, kolec, tudzież koszyczek na pyłek na parze trzeciej. Wszystkie one widzę podwójnie, ale przestrzegam przed zbyt pochopnym wyciąganiem wniosków, co do precyzji mojego widzenia. Sprawdzałem w encyklopedii: wszystkiego ma być po dwa i jest! No i te szczecinki na nogach i w ogóle…

Wylizawszy do czysta okular przeniosła się wyżej nieco. Przywróciło to wspomniany dreszczyk, ale i dodatkowo - obawę o sprawność widzenia, w obliczu czekającego mnie powrotu samochodem z pasieki do domu.

Pszczółka najwidoczniej nie wzięła pod uwagę owej konieczności i zrobiła to, co kazała pszczela jej natura, po zaplątaniu się w moje krzaczaste brwi. Zrywam się z leżaka. Szybko porywam butelkę, chcąc zimnym płynem schłodzić rażone żądłem miejsce. Niestety. Na dnie pustej butelki, najwyraźniej się zataczając  spacerowała sobie osa.

– Popatrz – zwróciłem się do żony – wiedziałem, że osy nie stronią od alkoholu, ale żeby całą butelkę Medoca!!!

Jan Sielski
„Chrośniak”


 Zamów prenumeratę czasopisma "Pasieka"


Czym jest ePrenumerata? ePrenumerata to pełny dostęp do książek i numerów czasopisma „Pasieka” w aplikacji mobilnej oraz w serwisie w www.pasieka24.pl Wszystkie numery czasopisma „Pasieka” oraz książek w „Biblioteczce...

Prenumerata „Pasieki” Czasopismo „Pasieka” to pismo dla pszczelarzy z pasją. Wydawane jako dwumiesięcznik w ciągu roku ukazuje się 6 numerów. Prenumerata roczna obejmuje 6 kolejnych...

Ostatnio dodane

Jak się kwiat śpieszy… Zdjęcie: Freepik. …to pszczoła się nie cieszy...

ze świata

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 02-08-2021

Wytrute pszczoły w Świeciu Zdjęcie: Marcin Kaliszewski W Świeciu (kujawsko-pomorskie), ktoś...

z Polski

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 30-07-2021

Zwycięzca konkursu o 5000 zł! Po wielu perypetiach dostaliśmy zdjęcia...

z Polski

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 29-07-2021

Bombowe pszczoły Zdjęcie: Facebook Girl Next Door Honey. Pszczoły potrafią zawiązać...

ze świata

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 28-07-2021

Pszczoły na orbitę! Zdjęcie: Pixabay. Grafikę przygotował Grzegorz Kosek. Pszczoły pierwszy...

z Polski

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 27-07-2021

Harmonogram Dni Otwartych w Zgorzelcu 2021! Zdjęcie: Freepik. Już dziś zapraszamy...

z Polski

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 27-07-2021

Skansen miodem i ziołami pachnący Zdjęcie: Mariusz Chojnacki. Za nami „Słodka...

z Polski

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 23-07-2021

Wadowice Miodem Płynące Zdjęcia: Apikultura. Wadowice Miodem Płynące – impreza plenerowa...

z Polski

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 21-07-2021

Historia na skale, czyli wizerunek pierwszego pszczelarza Zdjęcie: European Association of...

ze świata

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 20-07-2021