fbpx

NEWS:

w wydaniu tradycyjnym (papierowym) strona: 0

Mahoń jako wczesne pożytki dla pszczół

Mahoń to krzew tworzący duże skupiska. Może być sadzony dla potrzeb wczesnych pożytków dla pszczół, które mają łatwy dostęp do nektaru i pyłku. Kwitnie w kwietniu długo i bardzo obficie, przez co jest chętnie odwiedzany przez pszczoły. Pąki kwiatowe nabrzmiewają już pod koniec marca. Kwiaty są niewielkie i przypominają bez.


fot. Krzysztof Lewandowski

Od redakcji w 2022 r.: Jak zauważył nasz czytelnik, w tekście nie jest mowa o mahoniu (czyli o rodzaju drewna pozyskiwanego z mahoniowca - (Swietenia mahagoni (L.) Jacq.), a o mahonii (Mahonia Nutt.) czyli krzewie o opisanym w tekście wyglądzie i biologii.  

Kiście jasnożółtych kwiatów rozwijają się stopniowo i wyrastają ponad liście 15 cm i więcej, w zależności od pielęgnacji. Płatki kwiatów mahoniu rozchylają się dość szeroko, dzięki czemu pszczoły bez problemu dostają się do wnętrza kwiatu. Zapach mahoniu jest bardzo przyjemny i intensywny.

Na kiściach kwiatów przebywa po kilka pszczół na raz, które oblatują je od rana do późnego popołudnia. Zbiór z mahoniu trwa 4-6 tygodni i jest obfitym pożytkiem. Dodatkowym atutem mahoniu są jego grube i świecące liście, które znalazły zastosowanie w bukieciarstwie. Mahoń rozrasta się szybko, jednak pielęgnacja krzewu nie jest uciążliwa. Zdjęcie numer 2 przedstawia krzew mahoniu z dojrzałymi owocami.

Mahoń lubi kwaśne i wilgotne ziemie. Może rosnąć w lekkim półcieniu, np. pod bzami, tak jak jest to widoczne na zdjęciu numer 3. Nie należy go sadzić pod koronami dużych drzew, które  rozrastając się i tworząc duże korony zabierają mu wilgoć i światło.

Kwiaty mahoniu są niewielkie i nieliczne. Krzaki najlepiej jest kupować z tak zwanej „pierwszej ręki”, czyli bezpośrednio od szkółkarzy, ponieważ są tańsze. Możemy je dosadzać stopniowo co roku. Wtedy koszty związane z założeniem ogródka z mahoniem możemy rozłożyć na kilka lat.

Sadzonki mahoni można również wykonać samodzielnie wysiewając nasiona. Długi okres oczekiwania na sadzonki z siewu powoduje, że nie jest to opłacalne przedsięwzięcie – potrzeba na to aż kilku lat. Lepszą metodą jest podział ostrym szpadlem wyrośniętego krzewu na kilka sadzonek. Dokonujemy tego w pochmurny dzień na koniec września lub początek października.

Krzewy możemy kupić w doniczkach lub z tak zwanym gołym korzeniem. Transport do miejsca sadzenia powinien odbyć się w miarę szybko. Podczas przewożenia rośliny należy zabezpieczyć korzenie przed wysuszeniem, np. mokrymi workami jutowymi. Mahonie sadzić możemy pasami wzdłuż działki przy długich ścieżkach lub tworzyć kompozycję w zestawieniu z lilakami. Kwitnące mahonie w kwietniu i w maju zastąpią bzy i wzbogacą atrakcyjność działki.

Mahoń sadzimy w metrowych odstępach. W dołki większe od bryły korzeniowej wsypujemy igliwie lub korę, aby zakwasić ziemię - w ten sposób umożliwimy korzeniom czerpanie soków z próchnicy. Polewamy korę lub igliwie obficie wodą i czekamy aż woda wsiąknie. Delikatnie przysypujemy ziemią, wsadzamy mahoń i zasypujemy dołek.

Następnie lekko ugniatamy ziemię. Pozostawiamy dołek zwany miseczką dla lepszego zatrzymania wody podczas opadów deszczu lub podlewania. Koniecznie po podlaniu musimy rozłożyć ściółkę z kory lub igliwia. Należy pamiętać, że nasze ziemie należą w większości do ziem „słabych”, na których najszybciej rosną chwasty.

zablokowane [...] - część treści ukryta, w całości dostępna tylko dla zalogowanych e-Prenumeratorów

Dodatkowe korzyści z plantacji mahoniu

Gałązki mahoniu możemy sprzedawać przed Świętem Zmarłych na giełdach kwiatowych, pod cmentarzami, jak również kwiaciarniom.

Najdłuższe gałązki wycinamy po 15 października. Ilość wyciętych gałązek  uzależniamy od zamówień. Gałązki sprzedaje się na sztuki lub kilogramy. 1 sztuka w 2007 roku kosztowała od 0,50-2 zł.

Krzysztof Lewandowski
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


 Zamów prenumeratę czasopisma "Pasieka"