fbpx

NEWS:

PYTANIA DO EKSPERTA

Odkłady

Moje pytanie dotyczy odkładów pszczelich nabytych pod koniec maja. Czy jest szansa, że dojdą one do siły by mieć zbiór z pożytku, czy raczej myśleć o zimowli?

Odp.: Odkłady zakupione pod koniec maja lub w pierwszej połowie czerwca mają dla pszczelarza dużą wartość. Do zakończenia sezonu jest jeszcze dużo czasu i rodzinki takie zdążą osiągnąć kondycję pozwalającą na przezimowanie. Możliwości zbioru miodu jeszcze w tym sezonie zależą od siły odkładów i pożytków, na których pszczoły miałyby pracować. Odkład składający się z trzech plastrów z zasklepionym czerwiem, pszczołami i czerwiącą matką, w ciągu 1–1,5 tygodnia od osadzeniu w ulu, po wygryzieniu się czerwia, obsiądzie około 10 ramek. Należy pamiętać, że pszczoły wygryzione z jednego plastra zajmują prawie trzy plastry takiej samej wielkości. Rodzina taka będzie się rozwijała dynamicznie, jeżeli będzie w niej czerwiąca matka w dobrej kondycji i nie będzie brakowało pokarmu. Gdy na początku lipca pojawi się jakiś pożytek towarowy (lipa, gryka, facelia, ogórecznik, spadź), pszczoły powinny zgromadzić pewną ilość miodu. To samo dotyczy pożytków późniejszych. Jeśli zakupiony odkład będzie silniejszy, 4- lub 5-ramkowy, zbiór miodu może być jeszcze większy.

Miód dla młodej mamy i dziecka

Jestem matką 2-miesięcznego dziecka karmionego piersią i chciałabym do swojej diety włączyć miód. Bardzo go lubię. Nie jestem uczulona, jadłam miód w ciąży i przed. Chciałabym wiedzieć, jaką odmianę mogę jeść, (jeśli mogę, bo czytałam, że miód silnie uczula) i czy mogę podawać go dziecku. Dodam, że Mateusz nie ma skazy białkowej. Bardzo proszę o pilną odpowiedz.

Odp: Niestety, należy się wstrzymać z podawaniem dziecku miodu przed skończeniem przez nie 1 roku życia. Powodem jest zagrożenie ciężką chorobą, zwaną botulizmem dziecięcym. W bardzo rzadkich przypadkach choroba ta pojawia się po spożyciu miodu zawierającego przetrwalniki Clostridium botulinum. Niemowlęta mają słabo rozwiniętą florę przewodu pokarmowego, przez co są szczególnie wrażliwe na spożycie przetrwalników, które w beztlenowych warunkach kiełkują i pozbawione konkurencji zaczynają się namnażać w układzie pokarmowym. Wytwarzana przez bakterie toksyna wywołuje u niemowlęcia objawy zatrucia: zaparcia, osłabienie ssania i utratę kontroli nad mięśniami głowy.

Przetrwalniki C. botulinum występują powszechnie w glebie. Są bardzo odporne na działanie wysokiej temperatury; zachowują żywotność nawet po kilkugodzinnym przebywaniu w temperaturze 100°C. Przeżywają także temperaturę -190°C oraz są odporne na promieniowanie. Niszczy je jedynie proces sterylizacji w autoklawie. Zwykle w 25g miodu znajduje się około 7 przetrwalników.

Jeżeli karmi Pani piersią, należy się wstrzymać od spożywania miodu. Nie ma oczywiście żadnych przeciwwskazań dla spożywania miodu wszystkich odmian przez rodziców dzieci, zarówno małych, jak i dużych.

Mrówki

Jestem początkującym pszczelarzem z Małopolski. Posiadam niewielką pasiekę. W kilku ulach zauważyłem obecność czarnych mrówek, które drażnią pszczoły. Mam problem z pozbyciem się ich. Ustawiałem już stojaki w naczyniach z wodą, ale mrówki znalazły inną drogę do ula (po deseczkach przedwylotkowych albo po źdźbłach trawy). Czy istnieją jakieś inne metody lub środki  pozbycia się mrówek?

Odp.: Mrówki rzadko stanowią zagrożenie dla pasieki, niemniej zdarza się, że mogą korzystać z zapasów zgromadzonych przez rodzinę pszczelą, budować w ulu swoje gniazdo, a nawet zabijać dorosłe pszczoły. Mogą w ten sposób doprowadzić do likwidacji rodziny. W wypadku silnego opanowania pasieki przez mrówki zaleca się działania już podjęte przez kolegę. Jeżeli to nie skutkuje, należy znaleźć inne miejsce na pasiekę, mniej lubiane przez mrówki. Pamiętajmy, że większość gatunków mrówek bytujących w naturalnych siedliskach podlega ochronie gatunkowej.

Paski na warrozę

Czy to prawda, że zostawianie na zimę w ulu pasków przeciwko warrozie jest szkodliwe dla matek pszczelich?

Nie stwierdzono szkodliwości powszechnie zalecanych leków przeciwko warrozie dla matek pszczelich i pszczół. Za to pozostawianie pasków w ulu na czas dłuższy niż zalecany przez producenta prowadzi do powstawania szczepów pasożyta opornych na substancję leczniczą.


 Zamów prenumeratę czasopisma "Pasieka"


Czym jest ePrenumerata? ePrenumerata to pełny dostęp do książek i numerów czasopisma „Pasieka” w aplikacji mobilnej oraz w serwisie w www.pasieka24.pl Wszystkie numery czasopisma „Pasieka” oraz książek w „Biblioteczce...

Prenumerata „Pasieki” Czasopismo „Pasieka” to pismo dla pszczelarzy z pasją. Wydawane jako dwumiesięcznik w ciągu roku ukazuje się 6 numerów. Prenumerata roczna obejmuje 6 kolejnych...

Ostatnio dodane

Pszczoły zamieszkały w ścisłym centrum Rzeszowa. Powstała #PASIEKAwSercuMiasta! Zdjecie: Paulina...

z Polski

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 05-08-2020

Miód nektarowo-spadziowy Zdrowy miks – czyli miód nektarowo-spadziowy. Miód ten...

Kupuj polski miód

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 04-08-2020

Piękna akcja rosyjskich pszczelarzy Zdjęcie: user15145147, freepik. Miód dla weterana to...

ze świata

Wielińska Agnieszka - avatar Wielińska Agnieszka, 04-08-2020

Apilandia zaprasza na Wielki Dzień Pszczół! Zdjęcie: Apilandia. Interaktywne Centrum Pszczelarskie...

z Polski

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 03-08-2020

Mniej miodu – wyższa cena Zdjęcie: newfabrika. Mogliśmy się tego spodziewać...

z Polski

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 03-08-2020

Pyłek pszczeli Zdjęcie: Pyłek kwiatowy. Wydawnictwo Pasieka. Wszystkie prawa zastrzeżone. Z...

Kupuj polski miód

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 31-07-2020

Miód nawłociowy Zdjęcie: Wydawnictwo Pasieka. Najpóźniejszy z miodów. Jego pozyskanie wymaga...

Kupuj polski miód

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 31-07-2020

Miód gryczany Zdjęcie: Wydawnictwo Pasieka. Jest świetnym dodatkiem do pierni­ków i...

Kupuj polski miód

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 31-07-2020

Miód akacjowy Zdjęcie: Wydawnictwo Pasieka W przeciwieństwie do miodu rzepakowego krystalizuje...

Kupuj polski miód

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 31-07-2020