fbpx

NEWS:

Obserwacja pasieki w czasie intensywnego rozwoju wiosennego

Na dojście do siły gwarantującej wykorzystanie pożytku rodzina pszczela potrzebuje 60-80 dni od pierwszego oblotu, po którym zaczyna się intensywny rozwój wiosenny. Aby wykorzystać wczesny pożytek, pszczelarz musi szukać sposobów na właściwy i szybki rozwój wiosenny pszczół. Czy potrzebna jest interwencja pszczelarza i z czego ona wynika?

Intensywny rozwój wiosenny rozpoczyna się w kwietniu, by już w maju rodziny mogły wykorzystać pożytki towarowe. Warunkiem intensywnego wzrostu rodzin pszczelich jest:


fot. © Mieczysław Janik

  • dobra, młoda matka;
  • zabezpieczenie termiczne gniazda i odpowiednia jego wielkość, dostosowana do ilości pszczół;
  • dopływ świeżego nektaru i pyłku;
  • właściwa zdrowotność pszczół.

Spróbujmy się zastanowić od czego zależy rozwój pszczół wiosną: od doraźnych zabiegów, czy może od właściwego przygotowania pasieki jeszcze jesienią poprzedniego roku? W naszej strefie klimatycznej sezon produkcyjny jest stosunkowo krótki. Dlatego tak ważne jest właściwe przygotowanie się do niego. Popełnione błędy czy zaniedbania można naprawić dopiero w następnym sezonie pasiecznym.

Na dojście do siły gwarantującej wykorzystanie pożytku rodzina pszczela potrzebuje 60-80 dni od pierwszego oblotu, po którym zaczyna się intensywny rozwój wiosenny. Aby wykorzystać wczesny pożytek, pszczelarz musi szukać sposobów na właściwy i szybki rozwój wiosenny pszczół.

Czy potrzebna jest interwencja pszczelarza i z czego ona wynika? Oczywiście z chęci pozyskania jak największej ilości miodu. Im bardziej intensywna produkcja, tym większa interwencja w życie rodziny pszczelej.

Droga do sukcesu tkwi nie tylko w działaniach podejmowanych wiosną, ale przede wszystkim w tym, jakie rodziny zostały zazimowane. Wiosną działania pszczelarza są często ograniczone krótkim czasem od pierwszego oblotu do pożytku towarowego oraz kapryśnymi warunkami pogodowymi nie sprzyjającymi rozwojowi rodzin. Decydujący wpływ na intensywny wiosenny rozwój pszczół mają:

  • ogólna siła i skład biologiczny rodziny;
  • odpowiednia ilość i jakość pokarmu;
  • właściwa zdrowotność pszczół;
  • obfita baza nektarowa i pyłkowa;
  • zabezpieczenie termiczne gniazda pszczelego;

zablokowane [...] - część treści ukryta, w całości dostępna tylko dla zalogowanych e-Prenumeratorów

Pod koniec kwitnienia rzepaku występuje szczyt rozwojowy rodzin, co związane jest z wchodzeniem w nastrój rojowy i rojeniem się pszczół. Ale o tym w kolejnym odcinku obserwacji pszczół.

Mieczysław Janik
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


 Zamów prenumeratę czasopisma "Pasieka"