fbpx

NEWS:

Wiosenny rozwój rodzin

Już od pierwszych ciepłych dni pszczoły dynamicznie się rozwijają. Muszą dojść do dużej siły, by zgromadzić zapasy i jak najszybciej się wyroić. Bowiem w genach każdego żywego organizmu zapisana jest dążność do rozmnażania się.

Pasieka - czasopismo dla pszczelarzy z pasją
fot.© Milan Motyka

To instynkt oczywisty i pozbawione go gatunki natychmiast przestałyby istnieć. Dlatego wiosną opieka nad pasieką prowadzić ma do dwóch celów. Pierwszy to doprowadzenie rodzin do najwyższej kondycji.

Drugi - niedopuszczenie do naturalnego rojenia się, które wpłynie ujemnie na poziom produkcji i wygeneruje koszty w postaci zwiększonych nakładów pracy na walkę z nastrojem rojowym, chwytanie rojów i opiekę nad nimi oraz odbudowę kondycji pszczół i jakości pogłowia.

Rój wiosną

Z początkiem kwietnia dynamicznie rozwijające się pszczoły cieszą pszczelarza i nic nie zapowiada jakichkolwiek komplikacji. Ale już w trzeciej dekadzie tego miesiąca niektóre rodziny mogą się roić! Rzecz niebywała, a jednak zdarzyć się może i nie muszą być to rodziny najsilniejsze.

Radość niedoświadczonego pszczelarza z tego faktu zasługuje na potępienie. Do tak wczesnej rójki dochodzi bowiem nie dlatego, że pszczoły są dobre, lecz wręcz odwrotnie, są one bardzo złe. Przyczyna tak wczesnego rojenia się to bardzo duża rojliwość pogłowia oraz zaawansowany wiek matek.

Jeśli więc w naszej pasiece dochodzi do takich wypadków, należy wymienić we wszystkich ulach matki na młode dające potomstwo o wymaganych cechach produkcyjnych. Dobrej jakości pszczoły z natury swojej wiosną chcą się rozwijać i gromadzić zapasy.

O ewentualnym wydaniu roju będą „myśleć” później, o ile pszczelarz swoimi działaniami pozwoli im na to i nie skoncentruje ich życiowej energii na pracy. Cały czas gromadzą miód i, jeśli dopisze pogoda, to jego część powinniśmy pozyskać.

Pierwszy miód

Pasieka - czasopismo dla pszczelarzy z pasją
fot.© Milan Motyka

Ponieważ na większości terenów naszego kraju występują wczesne pożytki, wszystkim pszczelarzom zależy na uzyskaniu jak największej siły rodzin po zimie. Począwszy od podbiału, wziątku pyłkowego i nektarowego wiosną dostarczają wierzby, klony, drzewa i krzewy owocowe, tak dzikie jak uprawiane w sadach i jagodnikach, następnie mniszek oraz rzepik i rzepak ozimy.

Wielkim sukcesem jest pozyskanie z tych roślin miodu towarowego. Te pożytki przyspieszają rozwój wyczerpanych zimą pszczelich rodzin. Jednak już w kwietniu temperatura może czasem przekraczać 20°C. Wcześnie kwitnące rośliny występują masowo i ich wydajność pyłkowa oraz nektarowa jest zawsze wysoka, nie zależy bowiem od czynników glebowych i pogodowych tak wysoce jak pożytków letnich.

zablokowane [...] - część treści ukryta, w całości dostępna tylko dla zalogowanych e-Prenumeratorów

W słabszych rodzinach

Od słabszych rodzin, którym nie można dodać nadstawek też może się udać pozyskanie pewnej ilości wczesnego miodu. W tym celu na skraj gniazda dostawiamy 1-2 ramki z jasnobrązowym suszem. W ciepłe dni te plastry są zajmowane przez pszczoły i składany jest w nich nektar, podczas gdy pyłek gromadzony jest w ramkach bezpośrednio graniczących z czerwiem.

Chłody mogą przepędzić pszczoły z tej niewielkiej miodni, nie spowoduje to jednak schłodzenia zasadniczego gniazda z wymagającym optymalnej ciepłoty czerwiem. „Cieplejsza” wersja tej metody to umieszczenie dwóch ramek z suszem za zatworem, pod którym pozostawiamy szczelinę wysokości 2 cm.

Gdy będzie ciepło, pszczoły nie mieszcząc się w gnieździe zajmą te plastry i będą gromadzić w nich miód, w zimną noc lub po załamaniu pogody je opuszczą i schronią się wewnątrz gniazda.

Poidło

Ważnym elementem wyposażenia pasieki już od pierwszych lotnych dni jest poidło. W okresie wychowu czerwiu pszczoły zużywają dużo wody, która jest potrzebna do rozcieńczania pierzgi i miodu podawanych starszym larwom pszczelim.

W czasie trwania obfitego pożytku, przy ładnej pogodzie, zbieraczki przynoszą do ula nektar zawierający nadmiar wody. To wystarcza, by karmicielki mogły przygotować odpowiedniej konsystencji pokarm dla larw.

zablokowane [...] - część treści ukryta, w całości dostępna tylko dla zalogowanych e-Prenumeratorów

W najsilniejszych rodzinach

W trakcie dodawania korpusów miodowych silnym rodzinom można przenieść na górę po 2 ramki z czerwiem, zaś część gniazdową uzupełnić węzą, którą dostawimy na brzegach, obok skrajnych plastrów z czerwiem.

Odbudowane na węzie plastry szybko będą zaczerwione. Zabieg ten nie przyspieszy zajmowania nadstawek przez pszczoły. Jeśli bowiem rodzina była słaba a na dworze jest zimno, pszczoły nie będą się opiekować czerwiem w nadstawce, lecz pozostawiwszy go skupią się w części gniazdowej, zaś przeniesiony czerw schłodzi się i zamrze.

Do miodni wrócą później, gdy ich przybędzie i zrobi się cieplej. Nie zmuszajmy więc pszczół do pracy ponad ich siły, bo i tak jej nie wykonają. Dlatego zabieg dostawienia korpusu z przeniesieniem czerwiu robimy tylko w rodzinach, które wręcz nie mieszczą się w gniazdach.

To widać, gdy podniesiemy lekko powałkę lub wyjmiemy skrajną beleczkę przekładkową; pszczoły wtedy „wylewają się” na zewnątrz.

Sławomir Trzybiński
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
tel. 501-432-752


 Zamów prenumeratę czasopisma "Pasieka"


Prenumerata „Pasieki” Czasopismo „Pasieka” to pismo dla pszczelarzy z pasją. Wydawane jako dwumiesięcznik w ciągu roku ukazuje się 6 numerów. Prenumerata roczna obejmuje 6 kolejnych...

Korzystaj z e-Prenumeraty na www.pasieka24.pl i w aplikacji mobilnej.Ciesz się pełnym dostępem do wszystkich książek i czasopism Wydawnictwa "Pasieka" Sprawdź jak szeroką bazę wiedzy pszczelarskiej...

Ostatnio dodane

Spór o maliny w Maleninie W Maleninie k. Tczewa już...

z Polski

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 16-08-2019

Telegraficzny skrót wydarzeń Polska Słupsk » Zirytowany bezczelnymi i regularnymi kradzieżami uli...

Pasieka 5/2019

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 13-08-2019

Pszczelarskie kompendium wiedzy o warrozie, cz. 2. W tej części...

Pasieka 5/2019

Gajda Anna - avatar Gajda Anna, 13-08-2019

Gospodarka matkami w pasiekach Polski i określenie źródeł ich...

Pasieka 5/2019

Bieńkowska Małgorzata - avatar Bieńkowska Małgorzata, 13-08-2019

Zawartość pyłku kukurydzy w obnóżach pszczelich pochodzących z pasiek...

Pasieka 5/2019

Teper Dariusz - avatar Teper Dariusz, 13-08-2019

Całoroczna gospodarka pasieczna, cz. 2. Consuetudinis vis magna est („Wielka jest...

Pasieka 5/2019

Szeliga Przemysław - avatar Szeliga Przemysław, 13-08-2019

Wentylacja zimą i nie tylko Wentylacja gniazda pszczelego to interesujące...

Pasieka 5/2019

Trzybiński Sławomir  - avatar Trzybiński Sławomir , 13-08-2019

Jagodniki w praktyce – nowe i niedoceniane pszczele pożytki Polska...

Pasieka 5/2019

Piątek Michał - avatar Piątek Michał, 13-08-2019

Pasieka w lesie Coraz częściej docenia się korzyści z obecności...

Pasieka 5/2019

Witkowska Paulina - avatar Witkowska Paulina, 13-08-2019