fbpx

NEWS:

Gospodarka pasieczna inaczej w ulach korpusowych, cz. II

Zgodnie z zapowiedzią w tej części artykułu przedstawię czytelnikom jak w mojej pasiece gospodaruję na kolejnych po rzepaku pożytkach towarowych, przez rozwój i przygotowanie rodzin pszczelich do kolejnej zimowli, po karmienie i leczenie rodzin pszczelich w ulach korpusowych.

Pasieka - czasopismo dla pszczelarzy z pasją
fot.© Przemysław Grobelny

Maj – Czerwiec

Odwirowując z plastrów miód rzepakowy musimy pamiętać o tym, iż jest to miód szybko krystalizujący, tak więc należy go odebrać pszczołom w miarę szybko po ustaniu lotów na tym pożytku lub nawet jeszcze pod koniec jego nektarowania.

Właściwie prowadzona rodzina pszczela mająca miejsce na magazynowanie miodu rzepakowego w miodni ma już owy miód poszyty, a w gnieździe znajdują się niewielkie ilości nieodparowanego miodu (żelazny zapas).

Bywa jednak tak, iż gniazdo rodziny pszczelej, szczególnie w przypadku uli wielkopolskich korpusowych dziesięcioramkowych bywa zapełnione całkowicie czerwiem w różnych stadiach i pierzgą.

zablokowane [...] - część treści ukryta, w całości dostępna tylko dla zalogowanych e-Prenumeratorów

Wymiana matek

Jest to też okres, w którym najczęściej w swoje pasiece wymieniam matki. Jeśli nie zależy nam na powiększaniu pasieki, najprostszą metodą wymiany matek jest kupienie od hodowcy matek nie starszych niż czterogodzinne lub poddanie do rodzin takowych wyhodowanych samemu.

Matki takie poddaję wprost na wylot ula bez odszukiwania starych matek. Młode matki pszczele do 4 h od wygryzienia się z mateczników nie wydzielają feromonu, a co za tym idzie są traktowane przez strażniczki i pszczoły ulowe jako robotnice.

Taka matka bardzo szybko lokalizuje matkę czerwiącą i się jej pozbywa (bez problemu zostanie dopuszczona do matki czerwiącej przez jej świtę). Jest to sposób na wymianę matek, ale pod warunkiem, że matki mamy ze swojej hodowli lub dotrzemy do pasieki z matkami kupionymi od hodowcy do 4 h od ich wygryzienia.

Matki kupowane wysyłkowo, a tym bardziej znakowane, z reguły nie są już jednodniowymi a co najmniej 3-dniowymi i poddanie ich skończyłoby się dla nich eliminacją zaraz na wylotku.

Jeśli zamierzamy powiększać pasiekę używając starych matek (dwuletnich) robimy odkłady, a w rodzinach macierzystych wykorzystując okres międzypożytkowy usuwamy dwukrotnie, co czwarty dzień pociągnięte przez pszczoły mateczniki ratunkowe.

W dziewiątym dniu od wykonania odkładów, gdy pszczoły w rodzinach będą miały już tylko starsze niż 4-5-dniowe larwy, na których nie pociągną mateczników ratunkowych do macierzaków poddajemy młode matki.

zablokowane [...] - część treści ukryta, w całości dostępna tylko dla zalogowanych e-Prenumeratorów

Czerwiec - Lipiec

W zależności od rejonu kraju kolejnym pożytkiem towarowym, jaki występuje po akacji jest gryka. Pisałem już na łamach „Pasieki” jak gospodarować na tym pożytku, zatem przejdę od razu do działań, jakie każdy pszczelarz powinien końcem czerwca zastosować u siebie.

Jedną z nowoczesnych metod gospodarowania w pasiece jest w tym okresie doprowadzenie do minimum 16-dniowej przerwy w czerwieniu matek pszczelich, pod warunkiem, iż nie tworzyliśmy z macierzaków odkładów ze starymi matkami, a w rodzinach mamy matki poddawane w zeszłym sezonie, czyli roczne, które jeszcze kolejny sezon będą czerwiły.

Przerwanie czerwienia matki pszczelej ma na celu pozbycie się Varroa destructor. By zobrazować dlaczego tak należy postąpić trzeba się zastanowić, jakie pszczoły będą nam nosiły nektar z lipy.

Otóż będą to robotnice, które wygryzły się do 5 lipca. Zaizolowanie zatem matki pszczelej na 16 dni będzie miało miejsce około 28-30 czerwca do najpóźniej 15 lipca. Dlaczego 16 dni? Ponieważ to czas, do którego należy doliczyć okres rozwojowy larwy pszczelej, która w dniu izolacji matki była jeszcze jajkiem.

Biorąc więc pod uwagę 8 dni od jaja do zasklepionej larwy plus 16 dni daje nam to 24 dni, w których matka nie składa jaj, co jednocześnie łącznie jest ilością dni, po których w rodzinie pszczelej nie ma prawa być czerwiu w żadnym stadium.

Matkę izoluję u siebie w klateczce do wysyłki matek pszczelich, z niewyłamanymi zabezpieczeniami, umieszczając ją w centrum gniazda wklejoną pod górną beleczką plastra, w którym były stojące w komórkach jaja w dniu izolowania matki.

zablokowane [...] - część treści ukryta, w całości dostępna tylko dla zalogowanych e-Prenumeratorów

Jest ona wówczas bogato odżywiana przez swoją świtę mleczkiem i rozpoczyna około 20 lipca składanie jaj, z których wygryzą się pszczoły, które mają przetrwać zimowlę.

Przemysław Grobelny
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
tel. 500-106-300


 Zamów prenumeratę czasopisma "Pasieka"


Prenumerata „Pasieki” Czasopismo „Pasieka” to pismo dla pszczelarzy z pasją. Wydawane jako dwumiesięcznik w ciągu roku ukazuje się 6 numerów. Prenumerata roczna obejmuje 6 kolejnych...

Korzystaj z e-Prenumeraty na www.pasieka24.pl i w aplikacji mobilnej.Ciesz się pełnym dostępem do wszystkich książek i czasopism Wydawnictwa "Pasieka" Sprawdź jak szeroką bazę wiedzy pszczelarskiej...

Ostatnio dodane

Pszczoły uczą się efektywniej, gdy są karane Udowodniono już, że...

ze świata

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 15-10-2019

Zniszczono legnicką pasiekę Zdjęcie: Manufaktura miodu, facebook.  Nie po raz pierwszy...

z Polski

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 14-10-2019

Pszczoły i osy na gazie Osy nie stronią od butelki...

ze świata

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 14-10-2019

Zgnilec w powiatach wadowickim i oświęcimskim Z powodu wystąpienia w...

z Polski

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 14-10-2019

Glifosat wycofany z Niemiec Rząd niemiecki postanowił całkowicie zakazać używania...

ze świata

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 08-10-2019

Miód z Azerbejdżanu wypłynie, ale już nie wpłynie? Minister rolnictwa...

ze świata

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 08-10-2019

Opowieść o niewidomej pszczelarce Autor: kalinoviskiy, freepik – Słyszę, jak zachowują...

ze świata

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 08-10-2019

Telegraficzny skrót wydarzeń Polska (cały kraj) » Piątego września prokuratura...

Pasieka 6/2019

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 07-10-2019

Apimondia 2019 Apimondia to Międzynarodowa Federacja Krajowych Związków Pszczelarskich, zrzeszająca...

Pasieka 6/2019

Kacper Łaskarzewski - avatar Kacper Łaskarzewski, 07-10-2019