fbpx

NEWS:

Ochrona prawna pszczół w Polsce

PRZEDMOWA

Książka jest uaktualnioną wersją rozprawy doktorskiej przygotowanej pod kierunkiem dr hab. Doroty Pyć prof. nadzw., obronionej na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego. Uwagi do rozprawy przekazali recenzenci: prof. UwB, dr hab.

Ewa Katarzyna Czech oraz prof. UŁ, dr hab. Piotr Korzeniowski. Przedstawione opracowanie w oryginale nosiło tytuł „Skuteczność ochrony prawnej pszczół w Polsce”.

Mając na uwadze powyższe informacje nie powinien czytelnika dziwić stricte naukowy charakter tej monografii. Nie było zamysłem autora zmienianie pierwotnej formy dysertacji, choć wprowadzenie pewnych uogólnień mogłoby ułatwić odbiór szerszemu gronu czytelników.

Jedynie przeprowadzenie szczegółowej analizy dogmatyczno-prawnej pozwoliło na ocenę skuteczności ochrony prawnej pszczół w Polsce. Niestety, wnioski badawcze wypracowane w toku przeprowadzonych rozważań skłaniają do stwierdzenia, że ochrona prawna pszczół w Polsce nie jest wystarczająco skuteczna.

Stąd też autor postuluje rozpoczęcie prac nad przepisami ustawy o pszczelarstwie, jako prawnej formy zintegrowania i koordynacji działań w zakresie ochrony pszczół. Niezależnie od tego, czy zmiany legislacyjne miałby zostać dokonane w istniejących już aktach normatywnych, czy poprzez wprowadzenie odrębnej regulacji, konieczna jest dyskusja na temat charakteru tych zmian.

Powinna się ona odbywać nie tylko na linii władze publiczne – środowisko pszczelarzy, ale przy udziale wszystkich zainteresowanych stron ze zrozumieniem wzajemnych potrzeb i oczekiwań. Wydawnictwo oraz autor wyrażają przekonanie, że niniejsza książka stanowić będzie podstawę do tej dyskusji.

Autor pragnie złożyć szczególne podziękowania Pani Profesor Dorocie Pyć za wieloletnią opiekę naukową i wiarę w to: „że jest dobrze, a może być jeszcze lepiej”. Dziękuję również recenzentom za podjęcie trudu recenzowania dysertacji o tematyce pszczelarskiej i wynikające z tego cenne uwagi merytoryczne. Całym sercem dziękuje żonie Kasi, za wyrozumiałość w każdym momencie pracy naukowej.

Ziemowit Witkowski

Kolding, luty 2018 r.


Ochrona prawna pszczół w Polsce



Czym jest e-Prenumerata? e-Prenumerata to pełny dostęp do książek i numerów czasopisma „Pasieka” w aplikacji mobilnej oraz w serwisie w www.pasieka24.pl Wszystkie numery czasopisma „Pasieka” oraz książek w „Biblioteczce...

Prenumerata „Pasieki” Czasopismo „Pasieka” to pismo dla pszczelarzy z pasją. Wydawane jako dwumiesięcznik w ciągu roku ukazuje się 6 numerów. Zamawów prenumeratę roczną - obejmuje...

Ostatnio dodane

Kontrola miodów 2024 – znowu dużo kar Pszczelarze nieprawidłowo znakują...

z Polski

Walerowicz Martyna, 24-04-2024

Kradzież uli w Dobrczu Ilustracja: Martyna Walerowicz Aż 36 rodzin pszczelich...

z Polski

Walerowicz Martyna, 24-04-2024

Niesamowita zdolność trzmieli Ilustracja: Martyna Walerowicz Zastanawialiście się kiedyś, jak owady...

ze świata

Walerowicz Martyna, 23-04-2024

Żar w podkurzaczu gaśnie. Co robić? Zdjęcie: Freepik Podkurzacz gaśnie z...

z Polski

Walerowicz Martyna, 23-04-2024

Portugalscy pszczelarze niepokoją się o przyszłość Ilustracja: Martyna Walerowicz Po ostatnich...

ze świata

Wielińska Agnieszka, 22-04-2024

Węgry cofnęły zakaz importu ukraińskiego miodu Ilustracja: Martyna Walerowicz We wrześniu...

ze świata

Wielińska Agnieszka, 22-04-2024

W telegraficznym skrócie POLSKA Konradów Po powrocie ze szpitala pszczelarz odkrył, że...

Pasieka 3/2024

Walerowicz Martyna, 12-04-2024

Z artykułu dowiesz się m.in.: czy import jest w ogóle...

Pasieka 3/2024

Szymański Emil Mariusz, 12-04-2024

Z artykułu dowiesz się m.in.: czy miód importowany spełnia...

Pasieka 3/2024

Walerowicz Martyna, 12-04-2024