fbpx

NEWS:

Pszczoły w dziupli

Spacerując w piękny słoneczny dzień, oczywiście z aparatem w ręku, po niezagospodarowanym terenie w Jaworznie, gdzie rosną duże drzewa lipowe i kasztany zauważyłem dziuplę. Z ciekawości zajrzałem do niej i ku mojemu zdziwieniu zobaczyłem piękne gniazdo pszczół jak na załączonym zdjęciu.

Krzątały się wkoło i nawet nie były mną zainteresowane, więc spokojnie mogłem utrwalić ich widok na fotografii. Zastanawiam się czy przetrwają do wiosny przy niczym nie osłoniętym otworze. Czy mogę przykryć wejście styropianem z małym otworem a na wiosnę odsłonić i czy im to pomoże przetrwać. Przyzwyczaiłem się do ich widoku i polubiłem je chociaż tylko na odległość, dlatego proszę o poradę.

Pszczoły w dziupli

Pszczoły to fascynujące stworzenia, w pełni więc rozumiemy zainteresowanie Czytelnika znalezioną przezeń rodzinką w dziupli. Być może do naszej rodziny pszczelarskiej dołączy nowy członek. Pszczelarzy i pszczół nigdy nie za wiele, zapraszamy więc w nasze szeregi..

Pszczoły przez miliony lat zamieszkiwały naturalne dziuple w żywych drzewach. Takie pomieszczenia były widocznie najbardziej dla nich odpowiednie, gdyż przez te dziesiątki milionów lat dotrwały do czasów nam współczesnych niezmienione, podczas gdy inne gatunki zwierząt ginęły lub ewoluowały w inne formy.

Jednak straty wśród pszczół bytujących w naturalnych lasach były dość częste, zwłaszcza w okresie zimowym. Niepokój naszego Czytelnika jest więc jak najbardziej uzasadniony.

Niestety, w okresie zimowym pszczołom już nie można pomóc. Największym zagrożeniem, na jakie narażona jest rodzina pszczela, jest zbyt mała ilość zapasów. Należy mieć nadzieję, że znalezione pszczoły zgromadziły zapasy miodowe w wystarczającej ilości i nie zabraknie im ich do wiosny.

Jeśli zaś chodzi o warunki termiczne w dziupli, to zazwyczaj są one optymalne, żywe bowiem drzewo stanowi wystarczającą izolację cieplną dla rodziny. Należy pamiętać, że temperatura powietrza wokół kłębu zimujących pszczół jest z reguły podobna do tej na zewnątrz.

Za to ściany dziupli dobrze zabezpieczają pszczoły przed podmuchami wiatru i opadami atmosferycznymi. Zaniepokoić może jedynie wielkość naturalnego otworu wylotowego: w dziupli znalezionej przez Czytelnika. Jest on dość duży, przez co zimująca rodzina może być właśnie narażona na działanie wiatru. Stąd pomysł zmniejszenia „oczka” przez zamocowanie zewnętrznej płyty ocieplającej wydaje się bardzo sensowny.

Obok właściwej ilości zapasów, spokoju i ochrony przed czynnikami zewnętrznymi o przezimowaniu rodziny decyduje też jej zdrowotność. W zasadzie wszystkie pszczoły są lub będą porażone przez warrozę.

Niezbędnym warunkiem utrzymania rodziny pszczelej przy życiu jest regularne zwalczanie pasożytów. Dlatego przedstawioną rodzinkę należałoby wczesną wiosną (jeśli przezimuje) potraktować środkiem likwidującym roztocza. Najłatwiejszy do zastosowania będzie tutaj Apiwarol. Dym z tlącej tabletki najlepiej będzie wprowadzić do dziupli przy pomocy elektrycznego odymiacza.

To dość drogi sprzęt i jego zakup dla ratowania jednej pszczelej rodzinki mógłby okazać się nieopłacalny. Dlatego proponuję zwrócić się o pomoc do znajomego pszczelarza, który będzie takim sprzętem dysponował, lub do miejscowego koła pszczelarzy. Informacje o organizacjach pszczelarskich działających w Jaworznie i okolicy można uzyskać w Śląskim Związku Pszczelarzy w Katowicach: www.wzpkatowice.pl.

Sławomir Trzybiński


 Zamów prenumeratę czasopisma "Pasieka"


Prenumerata „Pasieki” Czasopismo „Pasieka” to pismo dla pszczelarzy z pasją. Wydawane jako dwumiesięcznik w ciągu roku ukazuje się 6 numerów. Prenumerata roczna obejmuje 6 kolejnych...

Korzystaj z e-Prenumeraty na www.pasieka24.pl i w aplikacji mobilnej.Ciesz się pełnym dostępem do wszystkich książek i czasopism Wydawnictwa "Pasieka" Sprawdź jak szeroką bazę wiedzy pszczelarskiej...

Ostatnio dodane

Brzeszcze – kolejne ognisko zgnilca Powiatowy lekarz weterynarii w Oświęcimiu...

z Polski

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 19-08-2019

Spór o maliny w Maleninie W Maleninie k. Tczewa już...

z Polski

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 16-08-2019

Telegraficzny skrót wydarzeń Polska Słupsk » Zirytowany bezczelnymi i regularnymi kradzieżami uli...

Pasieka 5/2019

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 13-08-2019

Pszczelarskie kompendium wiedzy o warrozie, cz. 2. W tej części...

Pasieka 5/2019

Gajda Anna - avatar Gajda Anna, 13-08-2019

Gospodarka matkami w pasiekach Polski i określenie źródeł ich...

Pasieka 5/2019

Bieńkowska Małgorzata - avatar Bieńkowska Małgorzata, 13-08-2019

Zawartość pyłku kukurydzy w obnóżach pszczelich pochodzących z pasiek...

Pasieka 5/2019

Teper Dariusz - avatar Teper Dariusz, 13-08-2019

Całoroczna gospodarka pasieczna, cz. 2. Consuetudinis vis magna est („Wielka jest...

Pasieka 5/2019

Szeliga Przemysław - avatar Szeliga Przemysław, 13-08-2019

Wentylacja zimą i nie tylko Wentylacja gniazda pszczelego to interesujące...

Pasieka 5/2019

Trzybiński Sławomir  - avatar Trzybiński Sławomir , 13-08-2019

Jagodniki w praktyce – nowe i niedoceniane pszczele pożytki Polska...

Pasieka 5/2019

Piątek Michał - avatar Piątek Michał, 13-08-2019