fbpx

NEWS:

Leczenie zapalenia gruczołu krokowego za pomocą produktów pszczelich

Gruczoł krokowy, zwany także prostatą lub sterczem, narażony jest na różne choroby. Zapalenie gruczołu krokowego (prostatitis) uznawane jest, obok rozrostu tego narządu (hyperplasia prostatae), za jedną z najczęstszych chorób występujących u mężczyzn.

Pasieka nr 73 (5/2015)Pyłek kwiatowy w powiększeniu. fot.© Roman Dudzik

Zgodnie z klasyfikacją Narodowego Instytutu Zdrowia (NIH) w USA (Shoeskes 2002) aktualnie wyróżnia się cztery kategorie zapalenia gruczołu krokowego.

Kategoria I obejmuje ostre zapalenie gruczołu krokowego, które jest wynikiem drobnoustrojowego zakażenia omawianego organu. Większość zakażeń pochodzi od bakterii bytujących w jelicie grubym. Mogą one powodować zakażenie moczu i drogą wstępującą, przez cewkę moczową, rozprzestrzeniać się w całym układzie moczowo-płciowym.

Drobnoustroje mogą wnikać także do gruczołu krokowego z prądem krwi i chłonki, a także mogą być przenoszone drogą płciową. W początkowym okresie choroby pojawia się gorączka, częstomocz, pieczenie w cewce moczowej. Chorzy odczuwają zwykle bóle w okolicy krocza, miednicy lub odbytu.

zablokowane [...] - część treści ukryta, w całości dostępna tylko dla zalogowanych e-Prenumeratorów

W terapii tej choroby stosuje się także propolis, miód i mleczko pszczele, które podaje się drogą doodbytniczą. Przy leczeniu kompleksowym wykorzystuje się, poza wymienionymi, także doustnie pierzgę oraz jad pszczeli, który wprowadza się do organizmu drogą doodbytniczą w postaci maści.

Poniżej przedstawiono możliwości leczenia zapalenia gruczołu krokowego za pomocą poszczególnych produktów pszczelich oraz ich kompleksu.

Pyłek kwiatowy

Pyłek kwiatowy, w postaci sproszkowanego obnóża pyłkowego, stosowany jest do leczenia przewlekłego zapalenia gruczołu krokowego dość rzadko. Oto dwa przykłady jego wykorzystania w terapii tej choroby.

Diaz (1987) leczył pyłkiem kwiatowym 14 chorych na przewlekłe zapalenie gruczołu krokowego w wieku 37-61 lat. Wszyscy oni leczeni byli uprzednio za pomocą antybiotyków, w tym część otrzymywała estrogeny i była naświetlana energią jonizującą.

We wszystkich przypadkach choroba trwała dłużej niż 3 lata. Pacjenci otrzymywali od 600 do 800 mg pyłku kwiatowego w postaci kapsułek 4 razy dziennie przed posiłkami. Leczenie prowadzono przez 12 mies. Stwierdzono, że w trakcie leczenia ból związany z chorobą ustąpił w 10 przypadkach (71,4%).

Natomiast u wszystkich chorych (100%) w wydzielinie z gruczołu krokowego wyraźnie zmniejszyła się liczba krwinek białych. Ponadto zmniejszyła się wielkość tego narządu, co wskazywało na działanie przeciwzapalne pyłku kwiatowego.

zablokowane [...] - część treści ukryta, w całości dostępna tylko dla zalogowanych e-Prenumeratorów

Wyniki badań przedstawione na ryc. 1 wskazują, że 7 chorych (46,7%) po terapii Cerniltonem uzyskało kliniczne wyleczenie, 6 chorych (40,0%) doznało wyraźnej poprawy, a 2 chorych (14,3%) nie zareagowało na leczenie. Na tej podstawie uznano, że Cernilton jest skutecznym lekiem w przypadku przewlekłego zapalenia gruczołu krokowego.

Pasieka nr 73 (5/2015)Ryc. 1. Efekty działania leczniczego preparatu Cernilton w przewlekłym zapaleniu gruczołu krokowego (wg Bucka i wsp. 1989).
A – Kliniczne wyleczenie, B – wyraźna poprawa, C – brak efektu leczniczego.

Pasieka nr 73 (5/2015)Ryc. 2. Efekty leczenia przewlekłego zapalenia gruczołu krokowego za pomocą preparatu Cernilton N (wg Ruggendorfa i wsp. 1993).
A – Kliniczne wyleczenie, B – wyraźna poprawa, C – bez efektu leczniczego.
I – Przewlekłe zapalenie gruczołu krokowego bez powikłań, II – z powikłaniami.

zablokowane [...] - część treści ukryta, w całości dostępna tylko dla zalogowanych e-Prenumeratorów

Korzystne działanie preparatu Cernilton w przewlekłym zapaleniu gruczołu krokowego potwierdził Vahlensieck (1998). Podawał on ten preparat 103 pacjentom z omawianą chorobą przez 12 tygodni. Po leczeniu nykturia (nocne oddawanie moczu) zmniejszyła się wyraźnie u 62 chorych (60,2%) a zaleganie moczu w pęcherzu moczowym zmniejszyło się u 59 chorych (57,3%).

Pasieka nr 73 (5/2015)fot.© Roman Dudzik

Według autora preparat Cernilton spełnia kryteria skutecznego leku, który można wykorzystać w terapii przewlekłego zapalenia gruczołu krokowego.

Powyższy przegląd piśmiennictwa daje podstawy do stwierdzenia, że pyłek kwiatowy (w postaci sproszkowanego obnóża), jak i preparaty z pyłku kwiatowego (zawierające ekstrakty wodne i lipidowe z tego produktu), odznaczają się dużą skutecznością w leczeniu przewlekłego zapalenia gruczołu krokowego. Cdn.

Prof. dr hab. Bogdan Kędzia,
mgr Elżbieta Hołderna-Kędzia
Instytut Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich w Poznaniu


 Zamów prenumeratę czasopisma "Pasieka"


Prenumerata „Pasieki” Czasopismo „Pasieka” to pismo dla pszczelarzy z pasją. Wydawane jako dwumiesięcznik w ciągu roku ukazuje się 6 numerów. Prenumerata roczna obejmuje 6 kolejnych...

Korzystaj z e-Prenumeraty na www.pasieka24.pl i w aplikacji mobilnej.Ciesz się pełnym dostępem do wszystkich książek i czasopism Wydawnictwa "Pasieka" Sprawdź jak szeroką bazę wiedzy pszczelarskiej...

Ostatnio dodane

Spór o maliny w Maleninie W Maleninie k. Tczewa już...

z Polski

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 16-08-2019

Telegraficzny skrót wydarzeń Polska Słupsk » Zirytowany bezczelnymi i regularnymi kradzieżami uli...

Pasieka 5/2019

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 13-08-2019

Pszczelarskie kompendium wiedzy o warrozie, cz. 2. W tej części...

Pasieka 5/2019

Gajda Anna - avatar Gajda Anna, 13-08-2019

Gospodarka matkami w pasiekach Polski i określenie źródeł ich...

Pasieka 5/2019

Bieńkowska Małgorzata - avatar Bieńkowska Małgorzata, 13-08-2019

Zawartość pyłku kukurydzy w obnóżach pszczelich pochodzących z pasiek...

Pasieka 5/2019

Teper Dariusz - avatar Teper Dariusz, 13-08-2019

Całoroczna gospodarka pasieczna, cz. 2. Consuetudinis vis magna est („Wielka jest...

Pasieka 5/2019

Szeliga Przemysław - avatar Szeliga Przemysław, 13-08-2019

Wentylacja zimą i nie tylko Wentylacja gniazda pszczelego to interesujące...

Pasieka 5/2019

Trzybiński Sławomir  - avatar Trzybiński Sławomir , 13-08-2019

Jagodniki w praktyce – nowe i niedoceniane pszczele pożytki Polska...

Pasieka 5/2019

Piątek Michał - avatar Piątek Michał, 13-08-2019

Pasieka w lesie Coraz częściej docenia się korzyści z obecności...

Pasieka 5/2019

Witkowska Paulina - avatar Witkowska Paulina, 13-08-2019