fbpx

NEWS:

w wydaniu tradycyjnym (papierowym) strona: 0

UWAGA! Artykuł pochodzi ze starych wydań Pasieki. Część wiedzy może być już nieaktualna. 

Pamiętaj by zawsze sprawdzić informacje w nowszych numerach "Pasieki". Wiele informacji z zakresu leczenia pszczół lub gospodarki pasiecznej uległo zmianie. Informacje zawarte w tym artykule utrzymujemy na stronie w ramach archiwizacji wiedzy pszczelarskiej. 

Varroa destructor – skuteczne zwalczanie czy ciągła walka? Cz. 5.

Do tej pory jedynie ograniczaliśmy populację Varroa destructor w naszych pasiekach. Nadszedł jednak czas na zwalczenie pasożyta w rodzinach pszczelich przed zimowlą z taka skutecznością, abyśmy wiosną w przyszłym roku nie musieli stosować żadnych zabiegów varroabójczych. Możemy i musimy ją osiągnąć spełniając jednak parę istotnych warunków.

Pasieka nr 73 (5/2015)

Trochę nie na temat?

Kolejny sezon pszczelarski właśnie się rozpoczął – wymianą matek pszczelich. Od tego momentu wszystkie poczynania pszczelarza kształtować będą jego przyszłe zyski w roku następnym. Aby skutecznie zwalczyć V. destructor w miesiącach wrzesień-październik musimy bardzo staranie przygotować rodziny pszczele do takiej walki.

Pierwszym krokiem w walce z pasożytem, i nie tylko, jest wymiana starych matek na młode, zdrowe i pełne wigoru, które wydadzą na świat zastępy zdrowych, młodych pszczół.

Drugim bardzo ważnym zagadnieniem jest zakarmienie rodzin pszczelich. Przygotowany syrop powinien być czysty, klarowny, bez obcych zapachów – jednym słowem przygotowany tak jak mamy przygotowują posiłek swoim dzieciom.

zablokowane [...] - część treści ukryta, w całości dostępna tylko dla zalogowanych e-Prenumeratorów

Jak stosować Apiwarol AS

Oczywiście w każdym opakowaniu tego leku jest ulotka z dokładnym opisem zastosowania i ewentualnymi skutkami ubocznymi. Warto przed zastosowaniem wszelkich specyfików zapoznać się z treścią takich informacji – pozwoli to uniknąć wielu nieporozumień.

W swojej pasiece stosuję Apiwarol AS od wielu lat jako główny środek do walki z V. destructor. Jest to środek bardzo skuteczny, jednak posiada jedną zasadniczą wadę – jego opary nie działają na pasożyta znajdującego się na czerwiu zasklepionym.

Dlatego należy zastosować ten środek przede wszystkim w momencie braku czerwiu krytego w rodzinach. Jest to jednak dość trudne do osiągnięcia, zwłaszcza kiedy zależy nam na silnych rodzinach. Jednak można to uzyskać stosując izolowanie matek już od pierwszych dni września (tzw. klateczkowanie).

Pamiętajmy bowiem, że pszczoły wygryzające się po 15-20 września nie zdążą się przygotować do zimowli i dość szybko zginą. Izolowanie matek z takim wyliczeniem jest dość radykalne, ale wydaje się słusznym założeniem. W mojej pasiece nie stosuję izolowania matek, a jedynie bardzo starannie przygotowuję rodziny do zabiegu odymiania Apiwarolem AS.

Jak wspomniałem wcześniej, zimuję tylko duże (4-5 kg) rodziny z dobrze przerobionym i ułożonym w plastrach pokarmem węglowodanowym oraz białkowym. Ten ostatni aspekt jest bardzo ważny, ponieważ od jakości pokarmu zależy m.in. przebieg całej zimowli.

zablokowane [...] - część treści ukryta, w całości dostępna tylko dla zalogowanych e-Prenumeratorów

Preparaty III generacji

Jeśli nie stosujemy Apiwarolu AS do zwalczania roztoczy warrozy, to możemy sięgnąć do preparatów zaliczanych do tzw. III generacji, które działają na zasadzie kontaktowej. W preparatach tych substancja czynna jest inkorporowana (rozpuszczona) w specjalnym tworzywie sztucznym.

Oczywiście mam na myśli dwa dostępne specyfiki, tzn. Biowar 500 i Bayvarol. Pisałem o ich składzie chemicznym w poprzedniej części tego cyklu artykułów. Dlatego też ograniczę się do paru wskazówek praktycznych, które warto zastosować podczas kuracji tymi lekami.

zablokowane [...] - część treści ukryta, w całości dostępna tylko dla zalogowanych e-Prenumeratorów

Kwasy organiczne

Jest wielu zwolenników kwasów organicznych podczas leczenia V. destructor. Sam się do nich zaliczam i uważam, że podczas stosowania zintegrowanej metody walki z pasożytem trzeba włączyć właśnie kwasy organiczne – zwłaszcza kwas mrówkowy.

zablokowane [...] - część treści ukryta, w całości dostępna tylko dla zalogowanych e-Prenumeratorów

Używamy zawsze kwasu o stężeniu 15%, a temperatura zewnętrzna powinna wahać się w granicach 8-10°C. Każdy plaster z pszczołami musimy opryskać, ale w ten sposób, aby nie dopuścić do przemoczenia pszczół. Najlepiej użyć do tego celu opryskiwacza domowego z pompką.

Na jedną stronę plastra używamy ok. 5-6 ml kwasu. Łatwo więc wyliczyć, iż na jeden korpus gniazdowy możemy użyć 100-120 ml. Kwas mlekowy działa parząco na aparat gębowy Varroa destructor, który nie mogąc pobierać pokarmu odpada od ciała pszczoły i ginie na dennicy ula.

Pasieka nr 73 (5/2015)

Niestety przy zbyt dużej dawce lub większym stężeniu może dochodzić do poparzenia języczków u pszczół robotnic. Dlatego bardzo starannie musimy odmierzać wszelkie składniki, aby uzyskać pożądane stężenie. Podobnie jak kwas szczawiowy, tak i kwas mlekowy nie działa pod zasklepami czerwiu, dlatego używamy go w okresie bezczerwiowym.

Sądzę, że mimo paru wad, jest on godny polecenia w małych amatorskich pasiekach – jest bowiem bardzo skuteczny (ok. 95-98%) i może być stosowany jako środek wspomagający leczenie V. destructor.

Czasu nikt nie zwróci

Wrzesień i październik to najwłaściwszy okres do skutecznego i ostatecznego pozbycia się Varroa destructor w naszych pasiekach. Nie wolno nam go zmarnować i roztrwonić, a wszelkie prace związane z leczeniem rodzin pszczelich powinny być przeprowadzone na czas i bardzo starannie! Przedstawiłem powyżej kilka rozwiązań, którymi dysponujemy podczas terapii leczniczej.

Oczywiście nie stosujemy wszystkich wymienionych lekarstw jednocześnie, a jedynie wybieramy jeden (ostatecznie dwa) i przeprowadzamy leczenie. Od skuteczności naszych poczynań w tym okresie zależeć będą nasze przyszłoroczne zyski.

Dariusz Karwan
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


 Zamów prenumeratę czasopisma "Pasieka"


Prenumerata „Pasieki” Czasopismo „Pasieka” to pismo dla pszczelarzy z pasją. Wydawane jako dwumiesięcznik w ciągu roku ukazuje się 6 numerów. Prenumerata roczna obejmuje 6 kolejnych...

Korzystaj z e-Prenumeraty na www.pasieka24.pl i w aplikacji mobilnej.Ciesz się pełnym dostępem do wszystkich książek i czasopism Wydawnictwa "Pasieka" Sprawdź jak szeroką bazę wiedzy pszczelarskiej...

Ostatnio dodane

TESCO wycofało ze sprzedaży fałszowane miody Zdjęcie: natashabreen W listopadzie angielska...

ze świata

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 05-12-2019

W telegraficznym skrócie POLSKA Poznań/Warszawa Politycy angażują się w ochronę pszczół. Prezydent...

Pasieka 1/2020

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 04-12-2019

Kupuj polski miód Pszczelarze doskonale wiedzą, dlaczego lokalny miód jest...

Pasieka 1/2020

Kobiałka Teresa  - avatar Kobiałka Teresa , 04-12-2019

Pszczelarskie kompendium wiedzy o warrozie, cz. 4. Przeciwwarrozowe produkty...

Pasieka 1/2020

Gajda Anna - avatar Gajda Anna, 04-12-2019

Czym pszczelarze powinni się kierować przy wyborze matek W poprzednim...

Pasieka 1/2020

Bieńkowska Małgorzata - avatar Bieńkowska Małgorzata, 04-12-2019

Czy mikrofale pochodzące z kuchenki mikrofalowej wpływają na jakość...

Pasieka 1/2020

Konstancja Jabłońska, Mateusz Grabowski - avatar Konstancja Jabłońska, Mateusz Grabowski, 04-12-2019

Pszczoły też chodzą na grzyby O tym, że wiele owadów...

Pasieka 1/2020

Rafał Szyrszeń - avatar Rafał Szyrszeń, 04-12-2019

To, co dla nas najważniejsze Zaczyna się nowy rok i...

Pasieka 1/2020

Trzybiński Sławomir  - avatar Trzybiński Sławomir , 04-12-2019

Wytapianie wosku – przegląd rozwiązań sprzętowych Umiejętne gospodarowanie woskiem w...

Pasieka 1/2020

Piątek Michał - avatar Piątek Michał, 04-12-2019