fbpx

NEWS:

w wydaniu tradycyjnym (papierowym) strona: 36

Z artykułu dowiesz się m.in.:

 • co najlepiej pomaga na użądlenia wg naszych czytelników;
 • jakie są zalecenia, aby zniwelować ból i opuchliznę wg źródeł naukowych;
 • jak postępować w przypadku ostrzejszej reakcji organizmu na jad pszczeli.

Pytamy Was o najlepszy sposób na użądlenia!

Kilka tygodni temu przeprowadziliśmy na Instagramie i Facebooku ankietę dotyczącą najlepszych sposobów na użądlenie. Prezentujemy jej wyniki i porównujemy z doniesieniami ­naukowymi.

Fot. USGS Bee Inventory and Monitoring Lab

Wyniki ankiety

W ankiecie do wyboru były następujące opcje: okład z sody oczyszczonej, cebula, maść lub puder przeciwbólowy, bite away® (to nie jest lokowanie produktu), ocet, inne.

Najwięcej osób, czyli dziewięć (52%) korzystało z bite away®, cztery (24%) z cebuli, a trzy osoby (18%) z maści przeciwbólowej. Tylko jedna osoba (6%) nakładała na rankę sodę oczyszczoną.

Grupa badawcza była mała, więc zachęcamy do brania udziału w takich ciekawych ankietach. Nie wykorzystujemy ich pozyskiwania danych o naszych klientach i np. dobierania produktów ze sklepu. Chcemy być po prostu bliżej czytelników.

Dużym zaskoczeniem była dla nas informacja z instagramowej ankiety, że sporo osób używa bite away®. Końcówka urządzenia rozgrzewa się do 51°C, czyli o ok. 10°C więcej niż temperatura ścinania się białek (jad częściowo składa się właśnie z drażniących białek). Natomiast w komentarzach na Facebooku nasi czytelnicy wymienili bite away® tylko raz. Tam przodowała cebula (chociaż efekt niektórzy respondenci określali jako umiarkowany), pudry lub żele przeciwbólowe, czasem pojawiał się ocet (to o tyle dziwne, że jad pszczoły ma kwaśne pH, więc ocet go nie zneutralizuje). Dużo osób stwierdziło, że nie stosuje niczego, bo się przyzwyczaiły do użądleń.

Adam Szymczak wręcz lubi, jak go dziabnie pszczoła:

– Nic nie używam. Po 3 latach z pszczołami jad na mnie nie działa. Nawet nie puchnie, tylko kropka zostaje. Nawet uzależniłem się od jadu. Jak ugryzie w rękę to fajnie miło i ciepło idzie po ręce, aż przyjemnie 😁😁

Natomiast Patryk Zwolan odpowiedział, że po trzech latach nadal puchnie i to kwestia organizmu.

Rzeczywiście dużo osób, mimo regularnego wystawiania się na działanie jadu, ostatecznie się nie uodparnia na jego działanie.

Aga Panas zauważyła:

– Najlepszy jest altacet w żelu, skutecznie zmniejsza opuchliznę, łagodzi ból. Nie ma sensu eksperymentować z „kuchennymi przyprawami”, szczególnie jak trafią pod oko 🙂

Te wnioski zgadzają się z ustaleniami naukowców, którzy zalecają stosowanie środków przeciwbólowych, a zwłaszcza antyhistaminowych, na opuchlizny po użądleniu błonkówek.

Natomiast Daria z zacisza Huberta podkreśla:

– Po ochnastym strzale przestajesz zwracać uwagę 😂😂😂, ale wg mnie cebula to podstawa.

A co na to mówi nauka?

Ten fragment został opracowany na podstawie obszernego artykułu Martyny Walerowicz o naukowych sposobach na użądlenia, który ukaże się w Kalendarzu Pszczelarza z Pasją 2024.

Jeśli odpowiedź na jad pszczeli nie jest ostra (niżej wrzucamy instrukcję postępowania w czasie wstrząsu anafilaktycznego, dla przypomnienia procedury) i miejsce użądlenia „tylko” Cię boli, to nauka sugeruje następujące remedia:

 1. Zimne okłady.
 2. Maści antyhistaminowe i przeciwbólowe (o czym wspomnieliśmy wcześniej).

A co z cebulą? Jest tylko jedno badanie, które potwierdza jej łagodzące działanie na miejsca użądlenia, lecz nie tłumaczy, w jaki sposób mogłoby do tego dojść. W innej analizie zwracano uwagę na efekt placebo, który może pojawiać się przy stosowaniu wszelkich sposobów domowych (w tym np. octu). Odpowiedź może być więc taka: jeśli na Ciebie działa cebula (lub inny środek), to ją stosuj. Pamiętaj jednak, że w przypadku poważnych schorzeń zawsze konsultuj się z lekarzem. Placebo bowiem nie przynosi trwałej poprawy zdrowia.

Użądlenie a aspiryna

Lekarze odradzają przyjmowanie leków z aspiryną po użądleniu. To substancja przeciwbólowa, ale czasami użądleniom pszczół i os mogą (ale nie muszą) towarzyszyć podskórne krwawienia (wybroczyny), zakrzepowa plamica małopłytkowa (TTP – bardzo rzadko), a nawet udary mózgu wywołane zwykle krwotokami śródczaszkowymi. A ponieważ aspiryna zmniejsza krzepliwość krwi, to może utrudniać zatrzymanie krwawienia wewnętrznego wywołanego przez użądlenie.

Czy podawać wapno?

Jak napisał w naszym „Kalendarzu Pszczelarza z Pasją 2023” prof. dr hab. Marek Niedoszytko Kierownik Kliniki Alergologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego: nie. A szerzej: Wapno nie ma znaczenia w leczeniu alergii, jest to raczej vehiculum sugestive (czyli placebo).

Jak postępować w przypadku użądlenia?

Sporo badań naukowych poświęcono użądleniom owadów – w końcu błonkówki (czyli nie tylko pszczoły miodne, ale również inne gatunki pszczół, os itd.) odpowiadają za wstrząs anafilaktyczny i część zgonów osób dorosłych i dzieci. Dlatego w przypadku użądlenia nasze pierwsze działania to:

 1. Jak najszybsze usunięcie żądła tak, by ograniczyć ilość jadu wpompowanego do rany.
 2. Żądło należy usunąć jakimkolwiek sposobem (poleca się tępą krawędź karty, lub paznokieć – żądło lepiej zdrapać, żeby nie nacisnąć zbiorniczka jadowego i nie wtłoczyć więcej jadu do rany).
 3. Osoby użądlone powinny od razu oddalić się od miejsca, w którym owad zaatakował, ponieważ wyrwane z ciała żądło i umierająca pszczoła wytwarzają feromony alarmowe, zachęcające inne robotnice do żądlenia.

Jeśli człowiek czuje się źle po użądleniu to:

 • Ułóż go w pozycji leżącej na plecach z nogami lekko uniesionymi do góry, zapewnij dostęp świeżego powietrza.
 • Natychmiast zadzwoń po pomoc – pogotowie ratunkowe (tel. 112 lub 999).
 • Sprawdź, czy nie ma opaski na nadgarstku z informacją o chorobie (cukrzyca, padaczka, alergia), a w przypadku alergii sprawdź, czy ma przy sobie ampułkostrzykawkę z adrenaliną. Adrenalinę podaj w mięsień uda (jeśli osoba jest otyła, to w ramię).
 • W przypadku wymiotów – ułóż pacjenta w pozycji bocznej ustalonej.
 • Nieprzytomnemu nie podawaj nic do picia.
 • W przypadku ustania czynności życiowych (braku tętna i oddechu) natychmiast rozpocznij masaż serca i sztuczne oddychanie – kontynuuj do czasu przyjazdu zespołu ratownictwa medycznego.

Każda osoba, u której chociaż raz w życiu wystąpiła reakcja anafilaktyczna, powinna mieć przy sobie adrenalinę (w ampułkostrzykawce lub automatycznym wstrzykiwaczu – dostępne na receptę w formie gotowej do podania). Bliscy takiej osoby powinni być przeszkoleni z zasad i sposobu podawania adrenaliny.

Pasieka nr 5/2023
Fot. USGS Bee Inventory and Monitoring Lab

Niezależnie od efektu podjętych powyżej czynności ratunkowych, w przypadku reakcji anafilaktycznej, nawet jeśli odpowiedź na adrenalinę będzie skuteczna, zawsze należy wezwać zespół pogotowania ratunkowego! Objawy mogą nawrócić do 24 h od zdarzenia!


 Wydanie tradycyjneZamów prenumeratę czasopisma "Pasieka"


OGŁOSZENIA DROBNE

Ogłoszenia drobne (wrzesień - październik 2023)

Ogłoszenia drobne, wrzesień - październik 2023

Produkty pszczele

» Sprzedam naturalną pierzgę, pyłek kwiatowy, woj. podlaskie, tel. 609-568-471

» Sprzedam miód, woj. dolnośląskie, tel. 727-360-193

» Sprzedam hurtowo miód wielokwiatowy 2023 w słoikach 0,9 oraz w wiadrach 10-litrowych. W ofercie też miód lipowo-faceliowy 2022 oraz lipowo-spadziowy 2023, woj. zachodniopomorskie, tel. 660-119-393

» Miód rzepakowy sprzedam, woj. świętokrzyskie, tel. 604-438-107

» Sprzedam pyłek kwiatowy wymrożony, wysuszony i oczyszczony, woj. zachodniopomorskie, tel. 509-239-094

» Sprzedam miód rzepakowy w hobokach 43 i 28 kg i akacjowy w hobokach 43 kg z własnej pasieki, rzepak skrystalizowany, odbiór osobisty lub wysyłka, ceny do ustalenia, woj. dolnośląskie, tel. 667-125-064

» Sprzedam miód wielokwiatowy, rzepakowy, faceliowy, gryczany, woj. świętokrzyskie, tel. 602-345-091

» Pyłek kwiatowy, miód (wiaderka), pierzga oraz propolis z polskiej pasieki. Wysoka jakość i gwarancja! Możliwa wysyłka, woj. pomorskie, tel. 698-537-643

» Sprzedam pyłek wielokolorowy i miód rzepakowy w słoikach, woj. łódzkie, tel. 697-331-985

» Sprzedam miód rzepakowy, akacjowy z własnej pasieki w wiadrach 40 kg, możliwość wysyłki, woj. lubuskie, tel. 511-707-310

» Sprzedam miód rzepakowy (hurt), Redło, woj. zachodniopomorskie, tel. 506-199-037

» Sprzedam miód rzepakowy tegoroczny, woj. świętokrzyskie, tel. 664-185-606

Sprzęt pszczelarski

» Sprzedam ule rzeźbione, woj. małopolskie, tel. 668-669-878

» Sprzedam ze względów zdrowotnych 20 rodzin pszczelich na ramce wielkopolskiej oraz sprzęt: miodarkę 5-ramkową, nadstawki, podkarmiaczki. Piła, woj. wielkopolskie, tel. 693-450-430

» Sprzedam ze względu na wiek pawilon pszczelarski wędrowny na podwoziu przyczepy autobusowej na 40 uli, resory i amortyzatory, ramka wielkopolska, Lubin, woj. dolnośląskie, tel. 695-526-441

» Sprzedam: 4 zasiedlone na ramce wielkopolskiej ule, mobilny barakowóz przystosowany do prac pszczelarskich o wymiarach 7 m × 2,5 m × 2 m, miodarkę i inny sprzęt, woj. opolskie, tel. 517-901-604

» Sprzedam przyczepę Wiola o wymiarach skrzyni 2 × 5 m, dwuosiowa, bardzo mało używana. DMC 2000 kg. Wszystkie burty otwierane i demontowalne, woj. wielkopolskie, tel. 574-550-111

» Sprzedam ule wielkopolskie drewniane w dobrym stanie, woj. mazowieckie, tel. 512-050-515

» Sprzedam pasiekę 25 rodzin pszczelich, ramka wielkopolska oraz miody, woj. pomorskie, tel. 506-424-225

» Sprzedam 7 uli warszawskich-poszerzanych z pszczołami, okolice Radomska , woj. łódzkie, tel. 515-684-301

Rośliny miododajne

» Tanio sprzedam nasiona miododajnej gryki oraz sadzonki, kłącza i nasiona roślin wieloletnich miododajnych, woj. małopolskie, tel. 784-605-710

» Sprzedam przegorzan (nasiona) – roślina wieloletnia, miododajna i ozdobna oraz pszczoły z ulami wielkopolskimi, woj. małopolskie, tel. 506-294-529

Pszczoły

» Sprzedam rodziny pszczele i odkłady na ramce wielkopolskiej z ulami lub bez, woj. małopolskie, tel. 608-209-003

» Sprzedam pszczoły z ulami lub bez, ule wielkopolskie, woj. świętokrzyskie, tel. 508-291-886

» Sprzedam 30 kompletnych uli wielkopolskich z silnymi i zdrowymi rodzinami pszczelimi, matka Krainka. Cena za komplet 950 zł. Odbiór własny, woj. lubuskie, tel. 881-449-442

Inne

» Kupię 700 kg cukru do karmienia pszczół; ogłoszenie tylko dotyczy woj. lubelskiego. Oferty z ceną za cukier proszę przesłać SMS, woj. lubelskie, tel. 507-638-906

Pasieka nr 5/2023

Czytaj wygodnie ogłoszenia drobne w aplikacji mobilnej „Pasieki” na smartfonie, tablecie lub laptopie

Jak umieścić ogłoszenie drobne?

Prenumeratorzy „Pasieki” mogą umieszczać 1 ogłoszenie BEZPŁATNIE.
Dla pozostałych osób lub firm koszt ogłoszenia to 33 zł + 23% VAT.

Treść ogłoszeń można przekazać drogą listowną, tel. 33 873-51-40 lub e-mailem: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..
Regulamin jest dostępny na www.pasieka24.pl

Ogłoszenia drobne do "Pasieki" nr 6/2023 na listopad-grudzień będą przyjmowane do 30 września 2023


 Wydanie tradycyjneZamów prenumeratę czasopisma "Pasieka"