fbpx

NEWS:

w wydaniu tradycyjnym (papierowym) strona: 4

W telegraficznym skrócie

POLSKA

Polski rynek jest zalewany przez zagraniczny miód. Podczas gdy inne produkty drożeją, cena miodu w skupach spada. Na oścież otwarto granice dla miodu z Chin (15,5 tys. ton), Ukrainy i… Rosji. Z Federacji napłynęło 318 ton tego produktu, co sprawia, że jesteśmy największym importerem rosyjskiego miodu po Chinach i Serbii. Polski Związek Pszczelarski wystosował wniosek w sprawie ograniczenia importu miodu z krajów zewnętrznych i całkowitego zaprzestania zakupu patoki z Rosji i Białorusi.

Malbork, Mikołajki

Kierowca busa spowodował wypadek drogowy. Wjechał do rowu po tym, jak do kabiny wleciał niezidentyfikowany owad. Mężczyzna jest uczulony na jad. W trakcie zdarzenia był trzeźwy. Do szpitala wysłano cztery z sześciu podróżujących. Natomiast w Mikołajkach kierowczyni spanikowała, gdy trzmiel wleciał do środka samochodu. W konsekwencji dachowała. Ze zdarzenia wyszła bez szwanku.

Powiat Kolbuszowski

W tym roku zlikwidowano kilkadziesiąt uli, w których wykryto zgnilca amerykańskiego. Tylko w dwa dni czerwca spalono sześć rodzin pszczelich. Trwają badania weterynaryjne 300 zarejestrowanych rodzin.

Lublin

Firma Apis (znana głównie z produkcji miodów pitnych) została mistrzem w krajowym w konkursie AgroLiga 2022.

Gmina Piaski (woj. łódzkie)

Złapano czterdziestolatka, który kradnąc ramki z pszczołami i miodem, zabrał również fotopułapkę. Nie wiedział, że urządzenie zarejestrowało jego wizerunek. Poszkodowany pszczelarz zaprezentował zdjęcie policji, która szybko ustaliła, pod jakim adresem mieszka złodziej.

Śląsk

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach razem ze Śląskim Związkiem Pszczelarzy przeznaczą 224 tys. zł na wymianę 346 starych uli. Dojdzie do tego w pasiekach liczących do 10 rodzin pszczelich.

ŚWIAT

Pasieka nr 5/2023

USA

Do sprzedaży trafiła szczepionka przeciwko zgnilcowi amerykańskiemu. Podaje się ją rodzinie pszczelej, by robotnice nakarmiły nią matkę. Larwy, które rozwijają się ze złożonych przez królową jaj, są odporne na chorobę (ale nie w 100%). Pierwsze serie już trafiły do komercyjnego użytku.

Hiszpania

Zmiany klimatu powodują coraz większy spadek produkcji miodu, ponieważ rośliny nie nektarują. Od 2012 do 2020 r. pszczelarze pozyskali w każdym roku średnio 31 tys. ton patoki. Natomiast w 2021 r. było to 28 tys. ton, a w 2022 – 23 tys. ton. Spadek to aż 8 tys. ton, w stosunku do lat, w których problem nie był tak wielki. Prognozuje się, że w 2023 r. produkcja miodu w Hiszpanii może się załamać.

Kanada i Europa

Nowe badania analizujące DNA mitochondrialne udowadniają, że pszczoła miodna nie pochodzi z Afryki, tak jak do tej pory sądzono, lecz z Europy. Gatunek Apis mellifera wyodrębnił się ok. 780 tys. lat temu i stamtąd ok. 720 tys. lat temu rozprzestrzenił się do południowo­wschodniej Europy i Azji Mniejszej. Dalsza droga pszczół również jest ciekawa. Zachęcamy do zapoznania się z artykułem!

Pasieka nr 5/2023
Fot. milachka

 Wydanie tradycyjneZamów prenumeratę czasopisma "Pasieka"