fbpx

NEWS:

w wydaniu tradycyjnym (papierowym) strona: 4

W telegraficznym skrócie

Polska

Wytrucia

W Wągrowcu i Środzie Wielkopolskiej zanotowano masową śmierć rodzin pszczelich w kilku pasiekach – analizy laboratoryjne trwają, ale najprawdopodobniej doszło do nieprawidłowego użycia pestycydów przez rolników.

Do celowego uśmiercenia owadów doszło także w powiecie janowskim i żyrardowskim, a także w gminie Kiszowo. W pierwszym wypadku truciciela zatrzymano – był to 59-letni mężczyzna, który, zabijając pszczoły, odebrał źródło utrzymania starszemu małżeństwu. W powiecie żyrardowskim truciciel grasuje w okolicznych wsiach już od 2017 r., ale do tej pory nie został zatrzymany. Natomiast w Kiszowie sprawca oblał 20 rodzin pszczelich środkiem owadobójczym.

Kradzieże

Z Wólki Kosowskiej skradziono 10 uli o charakterystycznych tłoczeniach i ramkach z klejmem pasieki. Również z pola w Trzciance zniknęły charakterystyczne, ręcznie robione ule. W obu przypadkach kryminaliści nie zostali schwytani. Natomiast policjantom udało się złapać złodziei uli w Szypliszkach (Suwałki). Byli nimi 69-letnia kobieta i 33-letni mężczyzna. Ponadto czujni pszczelarze przyskrzynili złodzieja uli grasującego w okolicach Środy Śląskiej i Miękini. Czterdziestodziewięcioletni mężczyzna nie tylko kradł ule, lecz także po przełożeniu pszczół do swoich pni, cudze korpusy wyrzucał… na pole za domem (tym samym odpowiada również za zniszczenie mienia).

Skulsk

Nieznani sprawcy wstrzyknęli w 16 uli piankę poliuretanową. Część rodzin nie przeżyła, a z powodu wysokiej temperatury plastry z miodem roztopiły się i przesączyły przez wlotki.

Toruń i Puławy

Każdy pszczelarz może pomóc w badaniach „Osy społeczne (Vespinae) pasiek w stanie współczesnych zmian klimatycznych Europy Środkowej”, poprzez wysyłanie zdjęć owadów, a także ich gniazd, występujących w pobliżu pasiek i pracowni pszczelarskich do naukowców z Torunia i Puław (maile: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. i Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.).

Lublin

Naukowcy opracowali woskomat do szybkiego i taniego sprawdzania jakości wosku pszczelego. Teraz szukają inwestora, by wynalazek wkrótce znalazł się na rynku.

Katowice i Warszawa

Niesamowity plaster leczniczy opracowali naukowcy z Katowic i Warszawy. Po przyklejeniu na ranę powoli rozkłada się do kwasu glikolowego i mlekowego, dzięki czemu nie trzeba go odrywać, naruszając „strupy” i skórę. Jednocześnie uwalnia leczniczy propolis, który jest antybakteryjny i sprawdza się świetnie w likwidacji zbliznowaceń. W dodatku można kontrolować czas rozkładu plastra i dawkę uwalniania propolisu. Naprawdę robi wrażenie.

Świat

Rynek produktów pszczelich rośnie. Skumulowany roczny wskaźnik wzrostu do 2024 r. ma wynieść 2,8%, osiągając wartość ponad 16 miliardów dolarów amerykańskich.

USA

Nie tylko w Polsce kradną – wywożenie uli do sadów migdałowych stało się biznesem bardziej opłacalnym niż produkcja miodu (jest zbyt tani z powodu importu patoki azjatyckiej). Dlatego w Kalifornii działa szajka złodziei masowo kradnąca ule do ponownego wynajęcia. W jednej z dziupli znaleziono 2500 pni.

USA, Kanada

Do Ameryki Północnej przywędrował gatunek inwazyjny – wielki szerszeń azjatycki (Vespa mandarinia). Nie jest to ten sam gatunek, który pojawił się w Europie (Vespa velutina)! Wielokrotnie pisaliśmy o tym w Internecie, a zwłaszcza w artykule „Błędne informacje w sieci o szerszeniu azjatyckim” (dostępny na www.pasieka24.pl).

Hiszpania

Mężczyzna zmarł po ukąszeniu szerszenia azjatyckiego (V. velutina). Najprawdopodobniej 59-letni pszczelarz miał uczulenie na jad tego owada.


 Zamów prenumeratę czasopisma "Pasieka"