fbpx

NEWS:

w wydaniu tradycyjnym (papierowym) strona: 4


Martyna Walerowicz

W telegraficznym skrócie

Polska

9 i 10 marca odbyła się 58 Naukowa Konferencja Pszczelarska – najważniejsze wydarzenie świata pszczelarskiego dla osób, które są żywo zainteresowane nauką i nowinkami technicznymi. Podsumowanie wykładów online znajdziesz na naszej stronie internetowej pasieka24.pl w Wiadomościach z Polski. W najbliższych wydaniach „Pasieki” zostaną opublikowane artykuły będące omówieniem najciekawszych wystąpień.

Zniszczenie uli

W styczniu i lutym doszło do dwóch aktów wandalizmu. Jeden miał miejsce w pasiece Polaków w Altreetz (Niemcy), gdzie prawdopodobnie nastolatkowie zrzucili sześć uli, skazując pszczoły na śmierć z wychłodzenia. Natomiast w styczniu nieznani sprawcy zabili 11 rodzin pszczelich Wiesława Szypulskiego, właściciela pasieki Złote Ule w Brodowie Bąbołach, przewracając i zalewając korpusy.

Pożar

W ogniu stanęły stodoła w Bogusławicach, w której przechowywany był sprzęt pszczelarski i miód, a także dom z pracownią pasieczną w Ostrówce (gmina Zabułów). Pszczelarzom można pomóc, wpłacając pieniądze na portalu zrzutka.pl.

Kradzież

Dwadzieścia uli zniknęło z pasieki w Pożarowie. Złodzieje dodatkowo przepakowywali ule w innym miejscu, niszcząc część korpusów. Właściciel pasieki, Łukasz Górnicki, twierdzi, że to nie pierwszy przypadek kradzieży pszczół w okolicy.

Przewrócone ule, nietypowy sprawca

Przewrócone ule znalazł też Henryk Połuszańczyk z Włodawy. Część jego pasieki stała w lesie i właśnie tam dokonano aktu wandalizmu. Jednak pszczelarzowi nie dawał spokoju fakt, że pasieka była ogrodzona i oddalona od leśnych ścieżek. Gdy historia się powtórzyła, postanowił zamontować fotopułapkę. Okazało się, że sprawcą był borsuk. Mężczyzna przeniósł ule w inne miejsce.

USA

Naukowcy z Agricular Research Service odkryli,
że nosemoza rozwijająca się w przewodzie pokarmowym pszczoły, ograbia owada z żelaza. Pasożyt pobiera pierwiastek bezpośrednio z pyłku, zanim wchłonie je jelito. Powoduje to pszczelą „anemię”.

USA

Dzięki szeroko zakrojonej akcji marketingowej miód, po raz pierwszy w historii, stał się najczęściej wybieranym słodzikiem przez Amerykanów, wyprzedzając nawet biały cukier.

Ukraina

Możliwe, że na Ukrainie przybędzie kolejnych pszczelarzy. Ministerstwo rolnictwa u naszych sąsiadów oceniło, że do zmaksymalizowania zysku z niewielkiego kawałka ziemi, korzystnie jest mieć pasiekę z przynajmniej 50 ulami. Ponadto warto inwestować w niszowe kierunki rozwoju (hodowla kaczek czy ślimaków, uprawa szarłatów, szparagów albo paulowni), bo nakłady szybko się zwracają.

Pakistan, Australia, Szwecja

Produkcja miodu w Pakistanie rośnie dzięki korzystnej cenie eksportowanej patoki, niskim kosztom założenia biznesu i braku konieczności wyższego wykształcenia. Zwiększenie zainteresowania pszczelarstwem notuje się również w Szwecji, chociaż nie ma ona tak dobrych warunków do produkcji miodu, jak Pakistan. Tymczasem w Australii produkcja miodu spadła z powodu suszy wywołanej przez  La Niña – temperatury były niskie, a powietrze suche, poważnie ograniczając nektarowanie roślin. Możliwe, że spadek sięgnie nawet 40%.

Francja

Francuska grupa kosmetyczna Guerlain i UNESCO otworzyło program „Kobiety dla pszczół”, promujący przedsiębiorczość i pszczelarstwo. Nad akcją patronat objęła Angelina Jolie. Szkolenia odbędą się w wyznaczonych rezerwatach biosfery UNESCO na całym świecie. Program trwa 5 lat i przez ten czas pszczelarkami zostanie 50 kobiet. Dzięki temu będą aktywne zawodowo - umożliwi to ich społeczną emancypację.


 Zamów prenumeratę czasopisma "Pasieka"


Czym jest e-Prenumerata? e-Prenumerata to pełny dostęp do książek i numerów czasopisma „Pasieka” w aplikacji mobilnej oraz w serwisie w www.pasieka24.pl Wszystkie numery czasopisma „Pasieka” oraz książek w „Biblioteczce...

Prenumerata „Pasieki” Czasopismo „Pasieka” to pismo dla pszczelarzy z pasją. Wydawane jako dwumiesięcznik w ciągu roku ukazuje się 6 numerów. Zamawów prenumeratę roczną - obejmuje...

Ostatnio dodane

Pszczelarstwo Chin kontra pandemia   Pandemia  koronawirusa i związane z nią...

ze świata

Wielińska Agnieszka - avatar Wielińska Agnieszka, 26-01-2022

Robiąc niewiele, można robić wiele! Zdjęcie: Freepik. Tytuł tego artykułu, na...

ze świata

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 26-01-2022

Dofinansowanie dla rolników-pszczelarzy! Zdjęcie: Freepik. W ARiMR zarejestrowano do tej pory...

z Polski

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 24-01-2022

Rabat 50% na udział w III Europejskiej Konferencji Miodosytników Zdjęcie:...

z Polski

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 19-01-2022

Rzeź pszczół w australijskich sadach migdałowych Źródło: Freepik.  John Edmond każdej...

ze świata

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 18-01-2022

Umorzenie śledztwa dotyczącego zatrucia pszczół Zdjęcie: freepik. Do zatrucia pszczół doszło...

z Polski

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 18-01-2022

Spirulina dla pszczół Zdjęcie: Freepik.  Spadek bioróżnorodności roślin miododajnych i coraz większe...

ze świata

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 17-01-2022

Pszczelarstwo Argentyny i cła antydumpingowe USA Zdjęcie: Freepik. Przyjazny klimat i...

ze świata

Wielińska Agnieszka - avatar Wielińska Agnieszka, 13-01-2022

Pszczelarze walczą o swoje Zdjęcie: euronews.com Około 60 uli pełnych pszczół...

ze świata

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 11-01-2022