fbpx

NEWS:

w wydaniu tradycyjnym (papierowym) strona: 0

Wykonujemy słomiany korpus ula

Mając przygotowane prawidło i zgromadzony niezbędny materiał, możemy przystąpić do wykonania korpusu. Do tego celu, oprócz słomy, potrzebne będą: ramy okładzinowe – dolna i górna, deski na narożniki, drut ocynkowany do łączenia ram (śr. 2 mm) oraz do szycia ścian (śr. 0,5 mm).

alt
Fot. l. Najprostsze prawidło do wykonania uli słomianych. Rama
o grubości korpusu ula i szerokości około 10 cm, do której za
pomocą śrub przykręcone są słupki. W konstrukcji prawidła
widocznego na zdjęciu jest 12 słupków.

Wykonanie korpusu jest niezwykle proste. Oto kolejne czynności:

  • włożenie do prawidła ramy dolnej
  • ułożenie słomy w prawidle
  • założenie ramy górnej i uciśnięcie słomy
  • połączenie ram drutem i zszycie ścian
  • przybicie narożników


Faktycznie nie jest to nic skomplikowanego, ale są pewne szczegóły, na które należy zwrócić uwagę, aby wykonać dobry korpus.
Jednym z istotniejszych jest sposób układania słomy w prawidle. Chodzi o równomierne jej ułożenie w taki sposób, aby wszystkie ściany miały jednakową wysokość i nie było w nich szpar. Słomę możemy układać na kilka sposobów. Pozornie różnice są drobne, ale mają wpływ na jakość korpusu.

Ważne są grubości warstw słomy, które będą układane między słupkami prawidła. Nie mogą one być za grube, a po rozłożeniu powinny tworzyć jedną warstwę źdźbeł.
Sposobów układania słomy może być kilka. Oto niektóre z nich:

  • układanie słomy w koło przez zaginanie jej w narożach
  • układanie słomy w ten sposób, aby się krzyżowała w narożach, i obcięcie później wystających końców (wadą tego sposobu jest podwójna warstwa słomy w narożach, co przy zbyt grubych warstwach może tworzyć szpary w korpusach)
  • wcześniejsze przycięcie słomy na odpowiednią długość, a następnie układanie jej w prawidle

alt
Fot. 2. Szycie korpusu polega na łączeniu drutów wewnętrznych i
zewnętrznych. Jest dość pracochłonne, w każdym korpusie
wykonuje się kilkanaście szwów. Do szyciawykorzystuje się drut
ocynkowany o średnicy 0,5 mm i igłę tapicerską.

Ułożona słoma po ugnieceniu powinna być dostatecznie twarda, tak aby pod naciskiem palca nie uginała się zbytnio. Słoma nie może być również zbyt mocno uciśnięta, aby urki źdźbeł się nie zgniotły, gdyż tracą wtedy swoje walory termiczne. Przy układaniu kłosy słomy (jeżeli występują) należy chować w środek ścian ula, przez co ściany będą gładsze. Po ułożeniu słomy, nałożeniu górnej ramy, uciskamy słomę i zakładamy zatyczki nad górną ramą.

Do opasania ścian używa się drutu grubszego. Polega ono na łączeniu ramy dolnej i górnej wewnątrz i na zewnątrz ściany ula. Ramę łączy się poprzez włożenie drutów do wcześniej wykonanych otworów, albo przymocowanie ich do wbitych w ramę gwoździ. W zależności od sposobu wykonania ula drutów tych może być od jednego do kilku w jednej ścianie, w odległości 10-15 cm jeden od drugiego.


[...] - treść ukryta, w całości dostępna tylko dla zalogowanych e-Prenumeratorów

Mieczysław Janik
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


Czasopismo dla pszczelarzy z pasją - Pasieka 2004 nr 2.
Zamów e-prenumerate
"Pasieki"