fbpx

NEWS:

Krzysztof Furso: Porady pasieczne (K86)

Porady pasieczne

Sierpień

Porady pasieczne - pszczoła na kwiatku

Sierpień jest miesiącem, w którym większość naszych pasiek nie wykorzystuje już pożytków towarowych, całą więc uwagę poświęcamy wówczas na przygotowanie rodzin do zimy i pożytków wiosennych następnego sezonu.

Jeżeli już w lipcu uzupełniliśmy zapasy pokarmowe w ulach, to przystępujemy do karmienia pobudzającego czerwienie matek.

Do około 20 sierpnia podkarmiamy niewielkimi ilościami syropu (litr co dwa dni). Można podkarmiać też co kilka dni większymi dawkami. Na bieżąco (wyrywkowo) kontrolujemy ilość pokarmu w gniazdach (nie możemy dopuścić do zalania ramek, co spowoduje ograniczenie czerwienia).

Ja przy podkarmianiu stosuję syrop o stosunku wody do cukru 1:1, przy uzupełnianiu zapasów 2:3. Doświadczeni pszczelarze rozpuszczają syrop w zimnej, czystej, źródlanej lub studziennej wodzie.

Syropu nie należy gotować. W cukrze poddanym wyższej temperaturze wydziela się toksyczny związek chemiczny hydroksymetylofurfural (w skrócie HMF). Im wyższa temperatura działa na cukier, tym więcej się go wydziela). Ponadto, syrop poddany gotowaniu po wystygnięciu ma tendencję do krystalizowania, co w efekcie powoduje u pszczół biegunkę.

Po 20 sierpnia stosuję 5-7-dniową przerwę w karmieniu, kontroluję gniazda i uzupełniam zapasy do wymaganych na zimę. Takie karmienie można skończyć do 10 września. Rodziny słabsze (późne odkłady, późne rójki) z konieczności będziemy zimować na mniejszej ilości ramek (choć nie jest to regułą; przy intensywnym podkarmianiu w sierpniu taka rodzina może czasami osiągnąć większą siłę niż pozostałe pnie w pasiece). Oprócz różnicy w ilości ramek, nie ma innych w przygotowywaniu do zimy.

Dla prawidłowego rozwoju rodziny w sierpniu kluczowe znaczenie ma pyłek. Na szczęście w ostatnich latach pojawienie się dużych obszarów nawłoci praktycznie na terenie całego kraju bardzo polepszyło bazę pyłkową w omawianym okresie. Dobrze jeżeli w pobliżu pasieki występują poplony (gorczyca lub facelia). Możemy również przy układaniu gniazd wstawić zgromadzone wcześniej ramki z pierzgą.

zablokowane [...] - część treści ukryta, w całości dostępna tylko dla zalogowanych e-Prenumeratorów

Porady pasieczne - pszczoła na nawłoci


Krzysztof Furso: Porady pasieczne (K86)Prenumerata „Pasieki” Czasopismo „Pasieka” to pismo dla pszczelarzy z pasją. Wydawane jako dwumiesięcznik w ciągu roku ukazuje się 6 numerów. Prenumerata roczna obejmuje 6 kolejnych...

Korzystaj z e-Prenumeraty na www.pasieka24.pl i w aplikacji mobilnej.Ciesz się pełnym dostępem do wszystkich książek i czasopism Wydawnictwa "Pasieka" Sprawdź jak szeroką bazę wiedzy pszczelarskiej...

Ostatnio dodane

Spór o maliny w Maleninie W Maleninie k. Tczewa już...

z Polski

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 16-08-2019

Telegraficzny skrót wydarzeń Polska Słupsk » Zirytowany bezczelnymi i regularnymi kradzieżami uli...

Pasieka 5/2019

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 13-08-2019

Pszczelarskie kompendium wiedzy o warrozie, cz. 2. W tej części...

Pasieka 5/2019

Gajda Anna - avatar Gajda Anna, 13-08-2019

Gospodarka matkami w pasiekach Polski i określenie źródeł ich...

Pasieka 5/2019

Bieńkowska Małgorzata - avatar Bieńkowska Małgorzata, 13-08-2019

Zawartość pyłku kukurydzy w obnóżach pszczelich pochodzących z pasiek...

Pasieka 5/2019

Teper Dariusz - avatar Teper Dariusz, 13-08-2019

Całoroczna gospodarka pasieczna, cz. 2. Consuetudinis vis magna est („Wielka jest...

Pasieka 5/2019

Szeliga Przemysław - avatar Szeliga Przemysław, 13-08-2019

Wentylacja zimą i nie tylko Wentylacja gniazda pszczelego to interesujące...

Pasieka 5/2019

Trzybiński Sławomir  - avatar Trzybiński Sławomir , 13-08-2019

Jagodniki w praktyce – nowe i niedoceniane pszczele pożytki Polska...

Pasieka 5/2019

Piątek Michał - avatar Piątek Michał, 13-08-2019

Pasieka w lesie Coraz częściej docenia się korzyści z obecności...

Pasieka 5/2019

Witkowska Paulina - avatar Witkowska Paulina, 13-08-2019