fbpx

NEWS:

Orientacja w przestrzeni i czasie

DSC_7620_-_Katarzyna_Judycka.jpg

31 | Czy pszczoła może zabłądzić?

Przyczyn gubienia się pszczół w terenie może być kilka. Choroba czy brak snu skutecznie ograniczają zdolności orientacji robotnic. Zbieraczki kierują się nie tylko Słońcem, lecz także zapachem, który, jak wiemy, może zostać rozłożony przez zanieczyszczenia powietrza, co utrudnia owadom powrót do ula. Ponadto robotnice wybierają w terenie i zapamiętują charakterystyczne punkty orientacyjne, takie jak budynki czy drzewa. Jeśli nagle „znaki” zostaną usunięte, zbieraczka może być zdezorientowana i czas przebywania w terenie się wydłuży. Zdarza się jednak, że pszczoły się gubią, ponieważ mają... za dobrą pamięć.

zablokowane [...] - część treści ukryta, w całości dostępna tylko dla zalogowanych e-Prenumeratorów

Zasada 3 dni oznacza zamknięcie pszczół w gnieździe na trzy doby. Oczywiście nie jest to możliwe podczas upałów. Ta reguła opiera się na założeniu, że po tym czasie pszczoły zapominają starą lokalizację domu. Rzeczywiście badania udowodniły, że pamięć długotrwała pszczół pogarsza się z biegiem czasu, ale całkowite zapomnienie następuje po 6–9 dniach. W takim wypadku przestawianie uli w tygodniach zimnej pogody, gdy zbieraczki nie opuszczają gniazda, pomoże im zapomnieć stare miejsce zamieszkania.

Zasada trzech trójek nie jest więc doskonała i najprawdopodobniej powinna zostać zmieniona w amerykańskiej wersji na zasadę 3 stóp 5 mil i 7 dni, a w polskiej do 1 m, 8 km i 7 dni.

32 | Czy pszczoły mają poczucie czasu?

zablokowane [...] - część treści ukryta, w całości dostępna tylko dla zalogowanych e-Prenumeratorów

33 | System optymalizacji transportu – czy pszczoły mają szkolenia z logistyki?

Nie muszą. Są w tym tak dobre, że optymalizacja pracy przychodzi im szybciej niż ludziom. „Problem komiwojażera” polega na znalezieniu najkrótszej drogi między kolejnymi klientami, tak by zużyć jak najmniej benzyny, a całość załatwić w jak najkrótszym czasie. Zagadnienie jest o wiele bardziej skomplikowane, niż się wydaje: w zależności od lokacji i dystansu między punktami superkomputery spędzają nad podaniem optymalnej trasy kilka dni, ponieważ rozważają każdą możliwą kombinację. A jednak pszczoły miodne robią to szybciej.

zablokowane [...] - część treści ukryta, w całości dostępna tylko dla zalogowanych e-Prenumeratorów

Pszczoly_poczucie_czasu.jpg

34 | W jaki sposób pszczoły orientują się w przestrzeni?

Oprócz wymienionych wcześniej systemów zapamiętywania położenia ula poprzez rozpoznawanie charakterystycznych punktów w przestrzeni oraz kierowanie się węchem pszczoły orientują się dzięki magnetyzmowi Ziemi i obserwacji Słońca (widzą polaryzację światła).

zablokowane [...] - część treści ukryta, w całości dostępna tylko dla zalogowanych e-Prenumeratorów

Poza tym robotnice wykazują magnetorecepcję, czyli zdolność do wykrywania kierunku ziemskiego pola magnetycznego i wykorzystują je do orientowania się w przestrzeni. Cząsteczki magnetyczne znajdujące się w odwłoku pszczoły reagują na pole magnetyczne planety i również pomagają w lokalizacji. Służą m.in. do ustalania, gdzie jest góra a gdzie dół. Dzięki temu robotnice wiedzą, w jakiej orientacji budować plastry. Badania przeprowadzone w 2018 r. wykazały, że kontakt z silnym magnesem (np. neodymowym) powodował uszkodzenie tych struktur i zniszczenie magnetorecepcji u pszczół.


365 faktów o pszczołach K192 - 365 faktów o pszczołach - sprawdź dostępność książki w sklepie PasiekiCzym jest e-Prenumerata? e-Prenumerata to pełny dostęp do książek i numerów czasopisma „Pasieka” w aplikacji mobilnej oraz w serwisie w www.pasieka24.pl Wszystkie numery czasopisma „Pasieka” oraz książek w „Biblioteczce...

Prenumerata „Pasieki” Czasopismo „Pasieka” to pismo dla pszczelarzy z pasją. Wydawane jako dwumiesięcznik w ciągu roku ukazuje się 6 numerów. Zamawów prenumeratę roczną - obejmuje...

Ostatnio dodane

W telegraficznym skrócie Polska Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi opowiedziała się...

Pasieka 1/2022

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 03-12-2021

EurBeST– ocena pszczół odpornych na pasożyta Varroa destructor w pasiekach...

Pasieka 1/2022

Zespół naukowców EurBeST - avatar Zespół naukowców EurBeST, 03-12-2021

Miód nawłociowy pod lupą Miód z kwiatów nawłoci jest jednym...

Pasieka 1/2022

Burzyńska Marta - avatar Burzyńska Marta, 03-12-2021

Ciasto pyłkowe okiem biologa Ciasto dla pszczół składa się z...

Pasieka 1/2022

Maciej Sylwester Bryś - avatar Maciej Sylwester Bryś, 03-12-2021

Łajka 2.0, czyli jak pszczoły mogą zostać kosmicznym pupilem...

Pasieka 1/2022

Stasiowska Dagmara - avatar Stasiowska Dagmara, 03-12-2021

Wyniki konkursu dla prenumeratorów „Pasieki” W tym roku wybór zwycięzcy...

Pasieka 1/2022

Pasieka - avatar Pasieka, 03-12-2021

Co wydarzyło się w pasiekach, czyli podsumowanie minionego sezonu Czy...

Pasieka 1/2022

Trzybiński Sławomir  - avatar Trzybiński Sławomir , 03-12-2021

Wosk i węza – zimowe prace w pasiece, cz. 1. Po...

Pasieka 1/2022

Piątek Michał - avatar Piątek Michał, 03-12-2021

Miododajne parklety Tworzenie parkletów sprzyja kształtowaniu przestrzeni ulic, tak by...

Pasieka 1/2022

Janicka Maria - avatar Janicka Maria, 03-12-2021