fbpx

NEWS:

Jaką rasę pszczół wybrać?

Hodowane przez nas pszczoły należą do gatunku pszczoła miodna właściwa (Apis mellifera). W obrębie tego gatunku wyróżniamy kilka odmian geograficznych, zwanych rasami. W polskich pasiekach najczęściej utrzymywane są pszczoły rasy kraińskiej, środkowoeuropejskiej i kaukaskiej. Niektórzy pszczelarze mają pochodzące z zachodniej Europy pszczoły rasy Buckfast i włoskie. Najbardziej godne polecenia dla pszczelarzy, zarówno początkujących, jak i doświadczonych są pszczoły rasy kraińskiej.

Krainki

Rasa kraińska pochodzi z południa Europy. Są to pszczoły o szaro-czarnym ubarwieniu. Tworzą silne rodziny i dobrze wykorzystują wczesne pożytki oraz szybko zajmują nadstawki. Są łagodne. Rozwój wiosenny jest intensywny, ale zwalnia w drugiej części sezonu, gdy pszczoły zaczynają się przygotowywać do zimy.

W Polsce zarejestrowanych jest 55 linii hodowlanych tej rasy. W efekcie wieloletniej pracy hodowlanej uzyskano Krainki, które rozwijają się dobrze również w czasie kalendarzowego lata, dzięki czemu można je użytkować też w pasiekach wykorzystujących późne pożytki.

Pierwotnie pszczoły tej rasy były dość rojliwe, ale obecnie tę cechę udało się wyeliminować. O dokładne walory danych linii Krainek trzeba się pytać hodowców, by dobrać właściwe pszczoły do warunków otaczających naszą pasiekę.

Pasieka nr 1 (Rasa_117-1783_IMG.jpg)
fot.© Jerzy Jóźwik

zablokowane [...] - część treści ukryta, w całości dostępna tylko dla zalogowanych e-Prenumeratorów

Pszczoły kaukaskie

Rasa kaukaska pochodzi z południa europejskiej części Rosji, Gruzji i Zakaukazia. To czarno ubarwione pszczoły, łagodne i mało rojliwe, do tego bardzo pracowite. W odróżnieniu od Krainek rozwijają się mniej intensywnie i tworzą mniejsze rodziny.

Z tego powodu gromadzą miód także z mniej obfitych pożytków. Ponieważ później wchodzą w nadstawki, najpierw składają miód w plastrach z czerwiem.

zablokowane [...] - część treści ukryta, w całości dostępna tylko dla zalogowanych e-Prenumeratorów

Pszczoły włoskie

Rasa włoska to pszczoły, których protoplastki pochodziły z Półwyspu Apenińskiego. Są to żółte i pomarańczowe pszczoły, bardzo łagodne i mało rojliwe. Są pracowite i mają bardzo intensywny rozwój, najbardziej dynamiczny ze wszystkich ras pszczół.

Matki składają dużo jajeczek, nawet do 3000 na dobę. W efekcie rodziny są bardzo liczebne. Taka silna rodzina zgromadzi dużo miodu tylko z bardzo obfitego pożytku, a na słabszym wszystek przeznaczy na wychów nowych pszczółek.

Czerwienie matek jest intensywne, zarówno wiosną, jak i w drugiej części sezonu.

zablokowane [...] - część treści ukryta, w całości dostępna tylko dla zalogowanych e-Prenumeratorów

Pszczoły Buckfast

Pszczoły Buckfast to utrwalone genetycznie mieszańce międzyrasowe, do których utworzenia wykorzystano różne rasy pszczół hodowanych w europejskich pasiekach. Ich nazwa pochodzi od nazwy opactwa w Anglii, gdzie ten sposób hodowli został opracowany przez benedyktyńskiego zakonnika, znanego jako Brat Adam.

Ten wybitny pszczelarz niemieckiego pochodzenia starał się wyhodować idealną pszczołę, która w nie najlepszych warunkach pożytkowych i pogodowych na południu Wielkiej Brytanii produkowałaby dużo miodu i była przy tym odporna na chorobę roztoczową.

Choroba ta stanowiła wielkie zagrożenie brytyjskiego pszczelarstwa i na początku XX wieku zdziesiątkowała tamtejsze pasieki. Po wielu eksperymentach udało się wyhodować taką pszczołę.

zablokowane [...] - część treści ukryta, w całości dostępna tylko dla zalogowanych e-Prenumeratorów

Pszczoły środkowoeuropejskie

Pszczoły rasy środkowoeuropejskiej to pszczoły zachowawczo prowadzonych linii hodowlanych w Polsce. Hodowla tych pszczół ma na celu ochronę dziedzictwa genetycznego naszych rodzimych zasobów przyrodniczych. Pochodzą one od dziko żyjących pszczół w środkowej i północnej Polsce.

Tak jak użytkowane przed kilkuset laty przez bartników, pszczoły te są dość agresywne, płochliwe i niespokojne. Ze względu na dość dużą rojliwość gromadzą niewiele miodu i tworzą średniej siły rodziny. Dobrze zimują, ale mają powolny rozwój wiosenny.

Są odporne na grzybice czerwiu i nosemozę atakującą pszczoły dorosłe. Pszczółki robotnice są małe, czarno ubarwione i bardzo ruchliwe.

zablokowane [...] - część treści ukryta, w całości dostępna tylko dla zalogowanych e-Prenumeratorów

Sławomir Trzybiński
tel. 501-432-752
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


Pszczelarstwo miejskie